Lilith

Z oddali dobiegł ją przenikliwy świst i potężne klapnięcie. Gwałtownie odwróciła głowę. Z jednego ze wzgórz otaczających kotlinę wystartowała modliszka. Była ogromna, miała jakieś osiem metrów długości. Przerażona Jenny zdążyła dostrzec jej patykowaty kształt zakończony wydętym odwłokiem, mały trójkątny łeb z ogromnymi ślepiami i zgięte jak do modlitwy przednie łapy. Dże chwyciła karabin i strzeliła na oślep. Spudłowała. Zanim zdążyła naprowadzić właściwie strumień energii, nitka świetlana z karabinu Sa uderzyła w owada i rozpruła ją niemal na dwie części.
Sa krzyczał coś przez cały czas i Jenny dopiero teraz zrozumiała, że nawołuje, by uciekła z linii lotu ofiary. Nogi same poniosły ją w bok. [fragment]

źródło opisu: okładka

źródło okładki: http://www.bialykruk.com.pl/sklep/index.php?p2299,...»

utracjusz | 2015-02-02

Przejmująca i mocno ponura postapokaliptyczna wizja pióra nieznanego szerszej publiczności autora.
Biorąc pod uwagę obecną modę na podobną literaturę oraz fakt, iż bohaterem jest młody człowiek, należałoby dać tej książce błyszczącą okładkę, patronat LC oraz ekspozycję premium w Empiku i mielibyśmy murowany hit.
A może powieść Wiatrowskiego jest na to jednak za dobra.

| 2012-12-22

Z czytaniem książek jest jak ze zbieraniem grzybów w lesie.Często się trzeba dobrze nachodzić po wertepach napotykając kupę psiaków i trujaków ,by w końcu znaleźć dobrego.I trafił mi się właśnie taki wybitnie szlachetny borowik.Ani jednego robaczka,ani jednego nadgryzienia przez ślimaka.Żadnej skazy.Piękno samo w sobie,choć wstrząsające.Po przeczytaniu"Ostatecznych" siedziałam w żałobie,otępiała niczym po jakiejś rzeczywistej katastrofie.

NINa | 2012-10-06
Przeczytana: 30 września 2012

Świetne i wciąga. Wiele zagadnień poruszonych w książce znajduje odzwierciedlenie pośród problemów, które dzieją się wokół nas. Zdumiewa mnie fakt, że tak wspaniała książka nie doczekała się wznowienia.

KultuSarnie | 2015-12-28
Przeczytana: 28 grudnia 2015

Oglądałam wiele filmów, czytałam wiele książek. Nie raz zdarzyło się, że przy nich płakałam, nie mogłam się przez pewien czas otrząsnąć. Jednak ani razu przedtem nie zdarzyło mi się jeszcze, bym po skończonej lekturze zaczęła płakać i leżeć przez pewien czas wtulona w poduszkę. Pierwszy raz stało się tak dziś. Siedzę teraz pisząc ten wstęp i boję się, bo nie wiem, co napisać powinnam potem. To wszystko, czego się dowiedziałam, czego doświadczyłam, dalej we mnie siedzi.

Zanim jeszcze przejdę do samej recenzji, muszę napisać coś, co nie daje mi spokoju od mniej więcej połowy książki. Boli mnie ogromnie to, że perełki takie jak Ostateczni stoją zapomniane na półkach, gdzie nikt prawie ich nie znajdzie. W czasach, gdy wielkie księgarnie, wydawnictwa mają tak duże możliwości, rzeczą niezrozumiałą jest dla mnie chowanie przed światem książek, które potrafią wnieść do naszego życia tak wiele, tak wiele mogą nam pokazać, nauczyć nas, podczas gdy wielki chłam i bezsensowne, nic nie...

aneheli | 2013-09-22

nie lubię fantastyki (s-fi), książkę przeczytałem bo dodali ją do jakiejś gry planszowej w gratisie, naprawdę mi się spodobała, chwyciła za struny emocji i zagrała niepowtarzalną melodię. Polecam

Barcki | 2016-05-21

Jak stąpam 31 lat po tym smutnym łez padole, tak pierwszy raz słyszę o osobie Henryka Wiatrowskiego. Z tego co wyczytałem tu i ówdzie, facet ma na koncie „aż” trzy książki, wikipedia o nim nigdy nie słyszała, żadnej strony internetowej tudzież fanklubu mu poświęconego nie idzie znaleźć, nawet zdjęcia w necie nie ma. Zważywszy wszechwiedzę wujka Google, facet w zasadzie nie istnieje. Rzecz niesłychana, biorąc pod uwagę poziom, jaki reprezentuje sobą jego powieść „Ostateczni”.
Nigdy przesadnie nie siedziałem we współczesnej literaturze ziemi ojczystej. Może to wpojony mi przez otoczenie i media kompleks Polaka-cebulaka, który na międzynarodowej arenie literackiej niewiele znaczy lub może niechęć wywołana przez parę polskich pozycji, które w przeszłości wpadły mi w ręce, a które cechował pewien wspólny, typowo polski sznyt – mianowicie, cwaniacki ton, częste wulgaryzmy i wątpliwy humor, święta trójca wielu polskich pisarczyków, którzy wspomnianymi elementami próbują zatuszować...

Pawel Stachu | 2012-08-03

rewelacyjna
Zofia Nałkowska - "to ludzie ludziom zgotowali ten los"
cytat idealnie pasuje do tej ksiażki

Marcin Polański | 2011-04-17
Na półkach: Przeczytane, Postapokalipsa

Czytane dawno temu w latach pacholęctwa. Z tego co pamiętam książka miała ciekawy klimat i interesującą fabułę. A co najbardziej utkwiło w pamięci do miażdżące i dołujące zakończanie.

przemyslaw | 2014-05-23

jako polski 'produkt'sc-fi jest dosc dobry

Janina | 2016-08-14
Na półkach: 2000-2009, Przeczytane