Listonosz

Tłumaczenie: Michał Jakuszewski
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Postman
Jakub Szwedo

Był ocalałym z katastrofy wędrowcem, który wymieniał opowieści na prowiant i schronienie w okrutnym świecie po straszliwej wojnie. Pewnego mrocznego dnia dotknęło go zrządzenie losu. Pożyczył sobie kurtkę dawno zmarłego pocztowca, by schronić sie przed zimnem. Stary, wytarty strój nadal miał moc jako symbol nadziei. Przyodziany w tę kurtkę zaczął snuć swą najwspanialszą opowieść o odradzającej się ojczyźnie. Powieść Davida Brina jest historią o kłamstwie, które stało się najpotężniejszą prawdą, jest dramatyczną sagą o człowieku, który przebudził ducha Ameryki, posiłkując się moca marzenia.

| 2015-06-14
Na półkach: E book, 2015, Przeczytane
Przeczytana: 14 czerwca 2015

Książka ta to pozycja, którą od jakiegoś czasu bardzo chciałem przeczytać.
Tematykę post apokalipsy bardzo lubię i jest ona dla mnie bardzo ciekawa.
Dlatego chętnie sięgnąłem po powieść Davida Brina „Listonosz”.
I niestety jak dla mnie w przypadku tej powieści - "... to nie o to mi chodziło".
Zaczyna się dobrze i czytamy jak samotny bohater podróżuje po zniszczonych Stanach Zjednoczonych. Jest fajnie ciekawie, tajemniczo, straszno i ponuro.
Niestety nie trwa to długo bo wszystko co dobre przecież kiedyś się kończy i po kilkudziesięciu stronach autor powoli zaczął mi serwować na początku w małych ilościach a potem w coraz większych duże ilości słodyczy i lukru. Nim się zorientowałem na scenie zamiast ciekawej surwiwalowej opowieści pojawiła się duża ilość tandetnego dramatycznego kiczu z duża ilością patosu przez którą trzeba się było przedrzeć. Na szczęście momentami autor powracał do ponurego klimatu i ratował się od katastrofy ale kiedy wydawało się już że cała historia...

Połknełam tą książkę w jedno popołudnie. Trudno mi było się od niej oderwać, wartka akcja bardzo ludzki bohater. Nie jest to autentyczna kopia filmu "Wysłannik przyszłości"- ale na podstawie "listonosza" właśnie powstał ten film, więc czytelnik nie będzie się nudził. Naprawdę dobra powieść. Trochę klimatem i stylem przypomina Tańczącego z wilkami - myslałam że nic nie przebije tej książki ale "listonosz" jest lepszy, to naprawdę kawał dobrej literatury. Po prostu mnie zachwycił. Czasami szkoda żegnać się z bohaterem u początku nowej drogi. Szkoda że niektóre powieści nie mają kontynuacji.

Po prostu polecam. Luźny klimat post apokaliptyczny z skupieniem się bardziej na niweczeniu prób odbudowy przez bezwzględne jednostki, które według mnie nie powinny się nazywać ludźmi. Jak ja nie lubię ślepych, zacofanych z kompleksem niższości ludzi, wykorzystujących swoją siłę i uciskających innych.
Super czytać książki w których zwykły prosty człowiek spuszcza im porządne lanie....

natarel | 2014-01-24
Przeczytana: 24 stycznia 2014

Muszę przyznać, że powieść zrobiła na mnie wrażenie. Przedstawiony świat był przerażający, przygnębiający i co najgorsze, wcale nie trudno sobie wyobrazić, że tak może wyglądać nasza przyszłość (chociaż ciężko pogodzić się z takim upadkiem cywilizacji i humanitaryzmu). Tytułowy listonosz, mimo, że wykreowany na bohatera, zachowuje się ludzko i nie sprawia wrażenia niezniszczalnego. Pozostałe postacie również są wyraziste i w jakiś sposób prawdziwe. Cała powieść, ze względu na tematykę jest nieco patetyczna, ale historia zaciekawia i sprawia, że kibicujemy bohaterom. Daję 7/10, ponieważ nie czytało się lekko, ale może to kwestia tematyki.

słoneczko | 2016-07-13
Przeczytana: 11 lipca 2016

Kilka lat temu obejrzałem film zrealizowany na podstawie tej książki "Wysłannik przyszłości". W roli głównej wystąpił Kevin Costner. Dobrze go nie pamiętam, ale zrobił na mnie wrażenie, więc postanowiłem przeczytać książkę Brina.
Książka dobra. Opisany świat post apokaliptyczny pozwala przenieść się w te czasy. Bohater, który przez przypadek staje się posłańcem nadziei dla zniszczonego świata bardzo dobrze wykreowany.
Jedynym minusem są czasami zbyt długie przemyślenia bohatera, które powodowały zwolnienie akcji.
Druga ciekawa książka Brina po "Stare jest piękne". Dla mnie klasyka fantastyki.
Ogółem książka warta przeczytania.

Danek | 2013-10-26
Na półkach: Przeczytane, Postapokalipsa

Książka, na podstawie której została zrealizowana ekranizacja pod tym samym tytułem z Kevinem Kostnerem w roli głównej. Nie pamiętam filmu, gdyż nie obejrzałem go w całości. Mogę jednak stwierdzić z samego początku, jaki pamiętam, że raczej luźno zostały odwzorowane realia książki. Oczywiście film musiał byś zrobiony w stylu Hollywoodzkim więc krew, walka i patos. Ale w żaden sposób nie jest to złe, jak niektórzy powtarzają!

Książka jest bardzo dobrym przykładem literatury postapokaliptycznej. Jest tu dużo motywów, które budują odpowiedni nastrój i pomagają czytelnikowi wtopić się w realia zniszczonej Ameryki. Jest to opowieść o kłamstwie, na którym została zbudowana nadzieja. Nadzieja, która pomagała przetrwać ludziom w okresie smutku i beznadziejności.

Język momentami był nieco mętny i były fragmenty ciężkie (zwłaszcza rozwlekłe przemyślenia głównego bohatera), ale całość książki zdecydowanie jest godna polecenia.

Marcin | 2012-07-20

Dobra książka z rodzaju post-apo. Miło, iż nie ma w niej wypruwanych flaków etc. a pokazany obraz podziału społecznego na Polis...czyli tak jak było kiedyś...W czasach, do których cofnąć wszyscy moglibyśmy się nader łatwo, gdyby nastąpiła wojna podobna do opisanej w książce. W końcu ilu z nas potrafiłoby zbudować postawowe rzeczy napędzane energią elektryczną?

Wiedźma | 2010-09-03

Historia ukazująca jak zwykły człowiek może stać się kimś ważnym, kimś, kto poprowadzi za sobą ludzi, kimś, kogo ludzie pokochają za... listy, które im doręczy. Opowieść o tym, jak kłamstwo stało się fundamentem do odzyskania wspólnoty oraz o wartości pozornie nieważnego kawałka zapisanego papieru, który nazywa się listem.

Insus | 2015-08-20
Przeczytana: 19 sierpnia 2015

Potężny ładunek nadziei i wiary w lepsze jutro. Pozytywnie.

Civril aen-Saevherne | 2012-02-18
Przeczytana: 2010 rok

Postapokaliptyczna wizja rzeczywistości i ekstrapolacja ludzkich zachowań w obliczu katastrofy. Dość ponura wizja, w której jednak istnieje głos nadziei. Polecam wszystkim miłośnikom literatury.

Sławomir | 2014-12-06
Na półkach: 2014, Przeczytane
Przeczytana: 05 grudnia 2014

Nieco nudnawa. Dopiero przy końcu nabiera tempa na krótką chwilę. Spodziewałem się jednak czegoś dynamiczniejszego i ciekawszego. Zwód przestraszny.