Hearts, Hands and Voices
Serca, dłonie, głosy
dona

Rodzina Mathembe Fileli to zwyczajna, przeciętna rodzina, jak wszystkie mieszkające w Chepsenyt. Ojciec hoduje truxy, matka odmienia śpiewem, dziadek - jak każdy zmarły - jest drzewem w Gaju Przodka. W malutkim Chepsenyt wszyscy żyją w zgodzie; tutejsi Proklamatorzy i Spowiednicy nie przejmują się sporami toczonymi w stolicy. Ale wielka polityka dosięga i ich - do osady przybywają żołnierze Imperatora. Znalazłszy w jednym z domów ukrywającą się parę buntowników, zrównują Chepsenyt z ziemią, skazując mieszkańców na tułaczy los. W obcym dla siebie świecie miasta, pełnym aniołów i demonów, nędzy i krwi, Mathembe walczy o byt, szukając jednocześnie aresztowanego ojca. Jest to tym trudniejsze, że czyni to milcząc w proteście przeciw takiej rzeczywistości.

Krzysztof Baliński | 2013-05-22
Przeczytana: 22 maja 2013

Fantastyka nie jest gatunkiem całkowicie oderwanym od rzeczywistości, w zasadzie nigdy nie była i nie chce być. Nawet jeśli opisuje fantastyczne światy, i kreuje literackie wizje czegoś czego nie było siłą rzeczy odnosi się do rzeczywistości mniej lub bardziej. Książka „Serca, dłonie, głosy” ewidentnie odnosi się do konkretnej rzeczywistości realnej. Jest tutaj w fantastyczny rozpracowana historia dawna i współczesna Irlandczyków.

Choć oczywiście ma swoje przesłanie uniwersalne, bo narodów uciskanych jest wiele, bo inni mają swoje imperialne interesy w tym, żeby te słabsze narody uciskać. To przytrafiało się też nam Polakom i dlatego ta książkę czyta się nie tak łatwo, bo ta książka jest przesycona bólem i gniewem.

Irlandczycy podzieleni są na dwie religie. Upraszczając wyznawcy protestantyzmu to Ci, którzy są lojalni wobec władzy, a katolicy, to Ci którzy mają z władzą na pieńku. Mamy też tutaj fanatyków nacjonalistycznych, którzy do realizowania swoich celów politycznych ...

Mario | 2017-12-09

Wspaniała, przebogata w scenografię literatura, rzecz o dojrzewaniu, Bildungsroman i fantastyka w jednym. Tyle tylko, że autor jest Irlandczykiem z Belfastu, zatem powieść jest niezbyt pieczołowicie zakamuflowaną historią zmagań Irlandczyków z Anglikami, o czym nie mogłem zapomnieć w czasie lektury, w związku z czym mało zwracałem uwagi na fantastyczną rekwizytornię, a szkoda, bo jest tego warta.

Jared | 2017-12-15

Niestety, brak zwięzłości w prowadzeniu fabuły i niepotrzebne przedłużacze narracyjne sprawiły, że odkładam lekturę po 150-ciu stronach. Co więcej, nie mam w sumie nic do powiedzenia - McDonald nie porwał mnie ani na moment, książka bezbarwna jak szkło.

Nemo | 2015-05-07

Podchodziłem do tej książki kilka razy, głównie ze względu na abstrakcyjne nazwy i zupełnie obcy świat, jednak, gdy przebrnąłem przez etap przyzwyczajenia się do terminów i samej konwencji tej książki, to nie mogłem się od niej oderwać. Fantastyczna historia podana w równie niesamowitej oprawie. To nie jest typowa książka s/f czy fantasy, jest zupełnie oderwana od tego, do czego jesteśmy przyzwyczajeni. Szczerze polecam!

skun | 2014-01-09

Dość ciężka książka w odbiorze, trudno przebrnąć przez każdą kolejną stronę.

Cerro | 2014-11-16

Maad | 2011-04-29

Bardzo realistyczny i nieprzyjemny obraz konfliktu zbrojnego.

książek: 2048
Feanor | 2017-09-14