Oberon

Tłumaczenie: Tomasz Giembicki
Seria: Fantastyka (Beta Books)
Wydawnictwo: Beta Books
Oberon
837001464X

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Hubert | 2015-05-21

Nie zbyt mi się podobała, może dlatego że nie lubię "kosmicznej" fantastyki.

Sławomir | 2014-07-22
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 21 lipca 2014

Zdecydowanie przypadła mi do gustu. Dawno nie czytało mi się tak dobrze. Autor w tak prosty, wręcz ludyczny sposób, potrafił objąć tak istotnie i doniosłe zagadnienia jak istota człowieczeństwa, bycia, samotności, miłości... Kurde, słowo jakie mi przychodzi też do głowy to UROCZA :) Wiem, infantylne, ale taki jakiś pozytywny wyrzut endorfin miałem czytając tą książkę. Klimatem nie wiem czemu przywodziła mi dobrą radziecką hard sf, trochę Lema. Jednak to tylko moje odczucia. Może po prostu mam jakiś sentyment. Tak czy inaczej autor udowodnił, że można napisać coś z sensem, przesłaniem i nie przeintelektualizować tego jak to teraz w modzie. Rozwiązania inteligentne to rozwiązania proste. Miarą inteligencji jest również umiejętność prostego formułowania myśli i przekazu. I tu autor spisał się doskonale.
Reasumując polecam lekturę. Jedna z lepszych pozycji SF jaką czytałem od dawna.

astaldohil | 2014-01-12
Przeczytana: 12 stycznia 2014

Klimtayczne science-fiction, w staroszkolnym wydaniu. Mamy tu wszystkie elementy, których można oczekiwać po dobrej literaturze popularno-naukowej, a więc kolonizację planet, stawianie pierwszych, samodzielnych kroków przez sztuczne inteligencje i próby kontaktu z obcymi cywilizacjami. Wszystko to, do pewnego momentu, otoczone jest aurą tajemnicy i niedomówień. Ostatecznie jednak fabuła zmierza ku dobrze znanym szlakom, dodaje się do niej dość oczywiste górnolotne przesłanie, przez co całość wypada, co najwyżej średnio. Na plus to, że autor wie, o czym mówi, i każde z jego fantastycznych założeń, wydaje się być ugruntowane dość szeroką wiedzą naukową. Ogólnie, niepozbawiona swoistego uroku, momentami interesująca, ale mimo wszystko, mało odkrywcza przypowieść science-fiction.

| 2014-01-01

Akcja"Oberona"osadzona jest w trzech miejscach:Ziemi,Uranie i jego księżycu Oberonie.Jest koniec XXI wieku.Na Ziemi miedzy Wschodem a Zachodem ponownie odrodziła się zimna wojna urozmaicana wzajemnym podrzucaniem sobie niedużych bombek jądrowych.Mimo to nadal prowadzi się badania kosmiczne i trwa wyścig kto dalej poleci i więcej osiągnie.Aresi na szczęście nie skupia się szczegółowo na politycznych zawiłościach.Czujemy tylko pomruki tej burzy i piętno jakie odciska w codziennym życiu głównych bohaterów i ich rodzin.Mocniejsze światło skierowane jest na Oberon i Uran.Na tym pierwszym znajduje się stacja badawcza,gdzie od roku przebywa jeden człowiek,z utęsknieniem czekający na tych,którzy właśnie po niego lecą,by zabrać go z powrotem na Ziemię.Na Uranie natomiast "mieszkają" tylko dwa rosyjskie roboty.Relacje między tymi dwoma robotami,ich sposób myślenia i postępowania chwytają za serce.W tych trzech miejscach wszystko toczyło by się utartym torem,gdyby nie to,ze pewnego dnia znika...