Krew elfów

Okładka książki Krew elfów Andrzej Sapkowski
Okładka książki Krew elfów
Andrzej Sapkowski Wydawnictwo: superNOWA Cykl: Wiedźmin Geralt z Rivii (tom 3) fantasy, science fiction
Wiedźmin Geralt z Rivii (tom 3)
superNOWA
1999-01-01
1999-01-01
saga wiedźmin Nagroda Zajdla - zwycięzca

Opisy i klimat są niesamowite. Rozwijające się intrygi praktycznie nie pozawalają odrywać się od czytania. W dodatku całość pozwala naprawdę się zanurzyć w świecie przedstawionym.

Tym razem obserwujemy dość długą historię wiedźmina Geralta oraz osób z jego najbliższego otoczenia w trudnych czasach wojny i okupacji. Wszystkie wątki przeplatają się w dość ciekawą intrygę, która nie kończy się w tej książce. Jej ciąg dalszy znajdziemy w tomie II, "Czas pogardy".
Polecam czytać sagę o Geralcie w sposób chronologiczny, według oryginalnych dat wydania poszczególnych książek.

Może trochę mniej akcji niż w poprzednich częściach, jednak tu dowiadujemy się sporej liczby ważnych szczegółów.

Pojawiają się opisy pobytu Geralta i Ciri w Kaer Mohren. Ćwiczenia, nauki, próby wykrycia zdolności. Wszystko to do czasu pojawienia się czarodziejki Yennefer. Jednak "Niespodzanka" ma inne umiejętności, które trzeba odkryć w inny sposób. Mamy również szczegółowe opisy etapów budowania więzi.

A to wszystko przeplatane wiszącą w powietrzu groźbą oraz spotkaniami na szczycie i wymyślaniem podstępów. A to wszystko zachęca do przeczytania kolejnego tomu.

Powrót po latach do sagi Sapkowskiego utwierdził mnie tylko w przekonaniu, że chłop ma talent do pióra jak mało kto w tym kraju. Książka wbrew pozorom dosyć krótka (<300 stron),akcja płynie wartko, a bohaterowie i miejsca zmieniają się nieustannie. Jednak Pan Sapkowski potrafił to wszystko wziąć w garść, czytelnik nie czuję się ani przez moment zagubiony w historii, motywację bohaterów są czytelne, a kierunek w jakim biegnie historia jest jasny, ale jednocześnie pełen zagadek. Sięgam od razu po kolejny tom, bo ten świat żyje i wciąga jak mało który.

Nie ma co, Sapkowski bucem jest ale saga mu wyszła. Wracanie do niej tylko mnie w tym utwierdza.

75/100%

75/100%

Postanowiłem jeszcze raz przeczytać całą Sagę, bo opowiadania znam na pamięć, ale cykl powieści czytałem tylko raz chyba z 20 lat temu.
W pierwszym tomie Sagi spotykamy naszych ulubionych bohaterów, a zaczyna się od po zakończeniu ostatniego opowiadania z "Miecza Przeznaczenia", "Coś Więcej". Geralt wraz z Ciri udają się Kaer Morhen, Wiedźmińskiego Siedliszcza.
Mimo zawsze deklarowanej przez Geralta neutralności, zostanie on wplątany w ciąg wielu wydarzeń, które będą krążyć wokół jego podopiecznej.
O ile Sapkowski może nie jest wybitnym pisarzem, to jego książki czyta się szybko i z przyjemnością. A szczególnie, gdy lubi się głównych bohaterów (Geralt ma wiele cech mi bliskich, a może jestem do niego pod pewnymi względami podobny?). Nie mogłem się oderwać od lektury i musiałem się pilnować, bo rano trzeba wstawać do pracy - to nie czasy szkoły średniej czy studiów, gdzie zarywałem noc czytając książki.
Pierwszy tom Sagi jest też dość prosty pod względem konstrukcji i wątków. Nie ma też przekombinowania z połączeniem różnych legend znanych z mitologii czy literatury, które pojawiają się w następnych tomach, a które tak wryły mi się w pamięć. Mam też wrażenie, że w tym tomie jest mniej specyficznego humoru, który znamy z opowiadań.
Fanom serii polecać nie trzeba. A nowym fanom Geralta - najpierw opowiadania, a potem Saga.

No a ja już zacząłem czytać drugi tom (recenzję piszę z opóźnieniem) :)

Mimo zawsze...

Trzecia część „Wiedźmina”, ale i pierwsza, gdzie zaczyna się fabuła i historia. Jak zwykle, Sapkowski robi wszystko, by jego dzieło zostało zapamiętane i znów mu się to udaje. Bardzo podobała mi się ta część. Była wciągająca, łatwo się czytała, wprowadzała typowy dla sagi wiedźmińskiej nastrój, ale przede wszystkim była w tym naturalna i szczera. Wspaniale postacie, zagmatwane relacje między nimi i oczywiście humor Sapkowskiego - tyle trzeba, by osiągnąć książkowy sukces. No i jeszcze ta ciągła atmosfera niepokoju i strach przed nadejściem Czasu Pogardy, Czasu Wilczej Zamieci… Jestem absolutnie zachwycona i już nie mogę się doczekać, aż sięgnę po kolejny tom!

Kolejny raz Wiedźmin mnie mnie zawiódł.

Kolejny raz Wiedźmin mnie mnie zawiódł.