Życie Charlotte Brontë

Tłumaczenie: Katarzyna Malecha
Wydawnictwo: Wydawnictwo MG
6,98 (64 ocen i 20 opinii) Zobacz oceny
10
4
9
1
8
16
7
24
6
11
5
6
4
1
3
0
2
1
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
tytuł oryginału
The Life of Charlotte Brontë
data wydania
ISBN
9788377790885
liczba stron
624
słowa kluczowe
biografia, Brontë
język
polski
dodała
Emilia

Biografia Charlotte Brontë pióra angielskiej powieściopisarki Elizabeth Cleghorn Gaskell należy w do klasyki światowej literatury. Zachwyca czytelników Charlotte, Emily i Anne Brontë, stanowiąc naturalne dopełnienie ich powieści, ponadto wciąż pozostaje głównym punktem odniesienia dla tych, którzy chcieliby poznać życie tej niezwykłej pisarskiej rodziny. Tak jest ponieważ Biografia Charlotte...

Biografia Charlotte Brontë pióra angielskiej powieściopisarki Elizabeth Cleghorn Gaskell należy w do klasyki światowej literatury. Zachwyca czytelników Charlotte, Emily i Anne Brontë, stanowiąc naturalne dopełnienie ich powieści, ponadto wciąż pozostaje głównym punktem odniesienia dla tych, którzy chcieliby poznać życie tej niezwykłej pisarskiej rodziny. Tak jest ponieważ Biografia Charlotte Brontë opowiada losy wielkiej pisarki, jej sióstr i brata, słowami jej listów, słowami jej ojca oraz przyjaciół, a należała do nich również Elizabeth Gaskell.


Książka ukazała się 25 marca 1857 roku, w drugą rocznicą śmierci Charlotte Brontë. W tym czasie sława jej i jej sióstr była już dawno ugruntowana po obu stronach Atlantyku. Wszystko zaczęło się dziesięć lat wcześniej, kiedy to jesienią 1847 roku ukazała się pierwsza z powieści sygnowanych pseudonimem Currer Bell – Jane Eyre. Niebywała popularność tego dzieła z miejsca uczyniła z autorki, której prawdziwe nazwisko nie było znane wówczas nawet wydawcy, „jedną z największych znakomitości, trzymającą w małych rączkach potężną dźwignię, którą wprowadzała cały świat literacki w drżenie”. Jednak Brontë, dla której ten nieoczekiwany sukces był spełnieniem marzeń, wzbraniała się przed ujawnieniem tożsamości. Wolała przeżywać swoje uniesienia w ukryciu, z dala od londyńskiej socjety, która jej wyglądała. Jedyne, na co się w owym czasie zdobyła, to przyznanie się ojcu i przyjaciółce do tego, że napisała powieść…

 

źródło opisu: http://www.wydawnictwomg.pl/

źródło okładki: http://www.wydawnictwomg.pl/

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Dodaj dyskusję
Dyskusje o książce
pokaż wszystkie
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (403)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 6871
allison | 2014-10-22
Przeczytana: 21 października 2014

Lektura tej książki zajęła mi ponad trzy tygodnie, ale nie dlatego, bym się przy niej nudziła. Zależało mi na tym, by poznawać treść w ciszy i skupieniu, a ostatnio trudno u mnie o taki stan. Nie żałuję jednak, że tyle to trwało, wręcz przeciwnie - z wielką przyjemnością przenosiłam się w świat Charlotty Bronte, jej bliskich i książek. I z wielkim żalem opuściłam dziś ten świat, chociaż jestem pewna, że jeszcze nieraz do niego wrócę.

Z oceną opowieści pani Gaskell mam problem, gdyż na pewno nie jest to książka obiektywna i bardzo wiele jej fragmentów to zacytowane listy tytułowej bohaterki. Z jednej strony to odtwórczy zabieg, z drugiej - bardzo przypadł mi do gustu, gdyż z bogatej i barwnej korespondencji wyłania się interesujący obraz życia na plebanii w Haworth (listy czyta się jak jedną z powieści Charlotte).

Pani Gaskell na pewno nie miała takich możliwości jak dzisiejszy badacze twórczości sióstr Bronte, więc doceniam jej pracę nad dotarciem do różnych świadków, bliższych...

książek: 724
MałaPisareczka | 2016-05-28
Przeczytana: 22 maja 2016

O mojej miłości do twórczości Charlotte Bronte nieraz już wspominałam. Moim niekwestionowanym numerem jeden jest niezmiennie Jane Eyre. Autobiografia, jednakże cenię sobie także Shirley, Vilette, czy takie historie jak Profesor oraz Sekret. Nie mogłam też sobie odmówić Niedokończonych opowieści, a nawet tejże dokończonej historii zebranej w Chcę wszystko. Krótko mówiąc: mam na swojej półce już wszystkie (chyba że o czymś nie wiem...) książki napisane przez najstarszą siostrę Bronte. To może tak czas najwyższy poznać ją nieco lepiej?

Życie Charlotte Bronte od chwili, gdy tylko ukazało się drukiem, w świadomości czytelników funkcjonowało na prawach ostatniej powieści sióstr Bronte, opowiadającej ich własną, niezwykłą i tragiczną historię. Tak też czyta się książkę i dziś. Wprawdzie powieściopisarski talent Gaskell sprawił, iż literatura faktu niebezpiecznie splotła się tu z literaturą piękną, jednak jej nadzwyczajny zmysł obserwacji pozwolił wydobyć Charlotte Bronte z cienia czasu i...

książek: 5908
Natalia | 2014-11-10
Przeczytana: 17 października 2014

Wszystkich Świętych, zaduszki, czas rozmyślań. O śmierci, o życiu po życiu, o omawianych na języku polskim "Dziadach" - tam zastosowane przez Mickiewicza horacjańskie motywy są nad wyraz widoczne. "Nie wszystek umrę", pomnik chwały i te sprawy. Chyba każdy twórca pragnie w dziełach zawrzeć cząstkę siebie, i chyba każdy świadomy swego talentu chce dać się poznać przyszłym pokoleniom. I wysoce prawdopodobne jest, że taki właśnie był cel Charlotte Bronte.

Postaciom swych powieści nadawała własne cechy i doświadczenia. Kultowa Jane Eyre, tak jak autorka, była guwernantką, po części można powiedzieć to samo o tytułowym bohaterze "Profesora". Natomiast Lucy Snow z "Villette", w przypadku której zastosowała wyraźniejszą niż kiedykolwiek wcześniej psychologizację, przeżywała podobne rozterki. Charlotte nie przyznawała się do utworów przed laty, podpisując się - zarówno w listach do wydawców, jak i na okładkach - fikcyjnym męskim nazwiskiem. Ostatnimi czasy czytelnicy pisarsko uzdolnionych...

książek: 773
Emsi | 2014-09-28
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam, 2014
Przeczytana: 28 września 2014

Jestem pod wielkim wrażeniem, pomimo dużej ilości zamieszczonych listów i historii odczuwam również pewien niedosyt. Na pewno zupełnie inne będzie od tej pory moje spojrzenie na powieści sióstr Bronte, bo teraz jestem już świadoma tego, z jakimi problemami się przez lata borykały, jak dużo przecierpiały i jak wyglądało ich życie prywatne.

Przy ostatnich kartach książki miałam łzy w oczach przez świadomość, że biedna Charlotte dopiero co zaznała szczęścia u boku wiernego, kochającego Arthura, nosiła pod sercem jego dziecko i teraz nagle to całe dobrodziejstwo miało od tak się urwać.

Kto by się spodziewał, że tak aspołeczna, tak odsunięta od światowego życia kobietka mogła na stronicach swych powieści opowiadać tak barwne historie, że żyjąc na całkowitym uboczu z otaczającymi ją z każdej strony wrzosowiskami i cmentarzem, mogła mieć tak rozwinięty światopogląd i tak piękne słownictwo...

Myślę, że długo jeszcze będę rozmyślać o tej biografii, zapewne zajrzę do niej jeszcze nie raz...

książek: 411
emciaaxx | 2014-09-11
Przeczytana: 10 września 2014

Rok temu miałam przyjemność zapoznania się z Charlotte Bronte i jej siostry śpiące - niesamowicie intrygującą biografię, która rzuciła zupełnie nowe światło na twórczość autorki Jane Eyre. Przeczytałam ją z większym zainteresowaniem niż niejedną powieść! Zatem kiedy usłyszałam o polskiej premierze innej książki o życiu pisarki, od razu zapragnęłam jej lektury. Nieobiektywne będzie porównywanie dzieł pani Gaskell i pana Ostrowskiego, ale nie obędę się bez niego... Czy emocje towarzyszące czytaniu przeze mnie Życia dorównały tym sprzed roku?

Jeśli ktoś tego nie wie, to dzieło Elizabeth Gaskell była bliską przyjaciółką Charlotte Bronte, a jej dzieło powstało krótko po śmierci tej ostatniej w 1855 roku. Jasne więc było, że do czynienia będę miała z zupełnie innego rodzaju książką - nawet jeśli poświęconej temu samemu tematowi. Okazało się jednak, że moja wyobrażenia nie miały żadnego odzwierciedlenia w rzeczywistości, a Życie Charlotte Bronte jest zupełnie inne, niż myślałam.

...

książek: 614
Catherine | 2014-09-28
Przeczytana: 28 września 2014

Wspomnienie o Charlotte Bronte

Wiecie o czym myślę w pierwszy momencie, gdy ktoś wspomina o Charlotte Bronte? Nie, wcale nie o tym, że jej powieści przeszły do historii, bo przecież władała niezwykłym talentem. Nie to, że pozostawiła po sobie masę pytań z ograniczoną liczbą odpowiedzi. Nie to, że teraz możemy snuć jedynie domysły.
Pozwolę sobie zacytować, o czym myślę:

"Od maleńkości panna Charlotta, panna Emilia i panna Anna odkładały po modlitwie robótki i prawie do jedenastej chodziły jedna za drugą naokoło stołu w jadalni. Panna Emilia chodziła tak, póki starczało sił, po jej śmierci krążyły dalej panna Charlotta i panna Anna, a teraz serce mi się kraje, kiedy słyszę, jak panna Charlotta chodzi, chodzi, chodzi...".
Relacja służącej, Marthy Brown.

A co potem?
Potem myślę o tym, jak w pewnym momencie zaczęłam traktować Charlotte jako autorytet. Jak przestała być tylko autorką moich ulubionych książek, a stała się rzeczywistą osobą, której ciche kroki słychać było kiedyś na...

książek: 1962
Piotr | 2015-01-06
Na półkach: Przeczytane

http://pisanyinaczej.blogspot.com/2014/10/eleanor-catton-wszystko-co-lsni.html

książek: 800
Lukrecja | 2014-09-19
Na półkach: Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 19 września 2014

Ta biografia jest jak jak długi spacer pośród wrzosowisk wiktoriańskiej Anglii. Jest także kolejną znakomitą książką w dorobku Elizabeth Gaskell i zarazem portretem kobiety o pięknym wnętrzu, ponadprzeciętnym umyśle i wielkiej sile charakteru. Szczerze polecam!

cała recenzja: http://ladylukrecja.blogspot.com/2014/09/elizabeth-gaskell-zycie-charlotte-bronte.html

książek: 939
Ewa K | 2014-09-17
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 15 września 2014

Nie ma nic piękniejszego niż prawdziwa przyjaźń. Szczera i oddana przyjaciółka to skarb, który chciałaby mieć każda kobieta. Niektóre przyjaźnie trwają kilkadziesiąt lat, a jeszcze inne istnieją nawet wtedy, gdy jedna ze stron przejdzie już do wieczności. Taka właśnie relacja połączyła dwie XIX-wieczne angielskie pisarki, które oprócz literackiego talentu miały jeszcze serca pełne życzliwości i wzajemnej troski. Te niebywałe uczucia, które narodziły się w korespondencji obu autorek, zaowocowały po latach wspaniałą, pośmiertną biografią Charlotte Brontë spisaną właśnie przez Elizabeth Gaskell.

Pierwsza książka o życiu i twórczości jednej z sióstr Brontë została stworzona na wyraźne życzenie ojca tytułowej bohaterki i po raz pierwszy ukazała się drukiem w 1857 roku. Mimo wielu kontrowersji związanych z pierwszym wydaniem tej pozycji jest ona nadal jednym z najcenniejszych źródeł informacji o życiu i twórczości Charlotte Brontë. Co więcej, biografia ta przyniosła sławę nie tylko...

książek: 665
Małgorzata | 2014-10-13
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 05 października 2014

Dokładnie rok temu, na początku października, wpadła w moje ręce biografia Charlotte pióra Eryka Ostrowskiego - Charlotte Brontë i jej siostry śpiące. W tym roku, w tym samym niemalże czasie, na początku obecnego miesiąca, przeczytałam kolejną biografię autorki, tym razem autorstwa Elizabeth Gaskell. To oczywiście wszystko zbieg okoliczności, ale dla mnie tak się już utarło, że jesień, a szczególnie październik to miesiąc Brontë... Szkoda, że kończą się już dzieła i samych sióstr, i o siostrach, które jeszcze mam do przeczytania...

Elizabeth Gaskell była pierwszą osobą, która podjęła się napisania biografii Charlotte Brontë. Poprosił ją o to sam ojciec pisarki po jej śmierci. Elizabeth była dość bliską przyjaciółką Charlotty, znała osobę, o której pisała, była z nią w bliskich i serdecznych kontaktach. Jest to bardzo cenne. Inna bowiem książka wyjdzie spod pióra autora, który o danej osobie wie tylko z opowiadań, listów, innych biografii, a zupełnie inna spod pióra kogoś, kto z...

zobacz kolejne z 393 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.
Cytaty z książki
lista cytatów dodaj cytat
Inne książki autora
więcej książek tego autora
zgłoś błąd zgłoś błąd