Polski historyk. Absolwent UW (filologia polska, prawo i historia). Medewista, badacz epoki Władysława Jagiełły. Pracował na wielu uniwersytetach (UJ, Uniwersytet Wrocławski, UW,Uniwersytet Śląski). Autor sporej ilości powieści historycznych.Konsultant naukowy filmu pt. "Krzyżacy".
Interesował się głównie historią polityczną oraz historią wojskowości średniowiecznej. Pierwszym nurtem badawczym Kuczyńskiego były dzieje Wielkiego Księstwa Litewskiego. Drugi nurt zapoczątkowany po wojnie to stosunki polsko-krzyżackie.
Napisana lekko i z gracją. Widać dużą wiedze autora, który osadza wydarzenia w kontekście kronik i wiedzy historycznej (co prawda aktualnej kilkadziesiąt lat temu, ale nie odbiegającej od obecnych poglądów, np. na osobę Jagiełły). Oglądamy początek epoko Jagiellońskiej w osobach Jagiełły i Witolda. Oglądamy wraz z Zawiszą wschód i zachód Europy. Przezywamy niepokoje religijne i spory polityczne, a także zwykłe, przyziemne troski i przemyślenia rycerza z Garbowa. Kulminacją powieści jest oczywiście Bitwa pod Grunwaldem, gdzie autor dość obiektywnie pokazuje przebiegłość i bezwzględność obu stron. W ogóle stałym motywem jest kontrast brutalności i zakłamania świata polityki i wielkich pieniędzy, a rycerskim etosem uosabianym przez Zawisze. Śmierć Zawiszy to także symboliczna śmierć świata wartości który ulega sile nieprawości. Nieprawości bogatych i biednych, koronowanych i poddanych, chrześcijan i Turków...
Podstawowe kompendium wiedzy na temat jednego z najbardziej znanych polskich królów. Rzetelnie zebrane informacje mogące być punktem wyjścia do innych, bardziej wnikliwych pozycji. Ale na początek w zupełności wystarczy. Napisana przejrzystym językiem (bez naukowego zadęcia) co też jest dużym atutem. W sumie książeczka dla każdego.