Allegro - kampania grudzień kat. fantastyka

Okrutny książę

Tłumaczenie: Stanisław Kroszczyński
Cykl: Okrutny książę (tom 1)
Wydawnictwo: Jaguar
The Cruel Prince
Inegrette

Krwawa zbrodnia na zawsze odmienia los trzech sióstr. Zostają porwane do świata elfów, bajecznego Elysium. Upływa dziesięć lat; Jude pragnie za wszelką cenę odnaleźć swoje miejsce w krainie elfów – lecz dumni elfowie gardzą śmiertelniczką, a wzgardliwszy od innych jest książę Cardan, najmłodszy i najokrutniejszy z potomków Najwyższego Króla. By zdobyć pozycję na Dworze, musi rzucić Cardanowi...

By zdobyć pozycję na Dworze, musi rzucić Cardanowi wyzwanie – a następnie ponieść konsekwencje.

Jude poznaje labirynt intryg i ułudy, odkrywa własną przebiegłość i to, że zdolna jest zadać ból, a nawet śmierć. Gdy za sprawą zdradzieckich knowań elfowym dworom zagraża niebezpieczeństwo pogrążenia się w chaosie krwawej wojny, Jude gotowa jest narazić życie, by ocalić siostry i Królestwo.

Pierwsza część trylogii o podstępach i żądzy władzy, czarach i magii – razem z Jude odkrywamy misterną sieć elfowych intryg.

Holly Black to prawdziwa Królowa Elfów.
– Victoria Aveyard, autorka serii "Czerwona Królowa"

Książka niebezpieczna i nieokiełznana, mroczny literacki klejnot.
– Leigh Bardugo, autorka bestsellerowej "Szóstki wron"

W tajemniczym świecie Holly Black wszystko, co się świeci, nie jest złotem, lecz grozą w czystej postaci.
– Megan Whalen Turner, autorka serii "Złodziej Królowej"

Książka piekielnie mocna, obfitująca w zaskakujące zwroty akcji. Nie sposób się od niej oderwać!
– Kelly Link, autorka "Get in Trouble"

źródło opisu: http://wydawnictwo-jaguar.pl

źródło okładki: http://wydawnictwo-jaguar.pl

Oficjalna recenzja
Agnes książek: 201

W okrutnej krainie elfów

Holly Black znałam wcześniej z „Kronik Spiderwick”, serii, którą cenię za prostotę, baśniowość i piękne wykonanie. Wobec „Okrutnego księcia” miałam więc dość duże oczekiwania. Choć opisy wskazywały na romans z domieszką fantastyki, ja liczyłam na fantastykę z domieszką romansu. A co dostałam ja i wszyscy czytelnicy? Prawdopodobnie jedną z najlepszych książek dla młodzieży tego roku.

Historia jest niezwykle urzekająca. Baśniowy świat elfów, ukradzione dzieci ze świata magii i ludzi, długi, które zaciągamy chyba wszyscy, emocje niełatwe do odczytania… Przede wszystkim zaś główna bohaterka jest kimś. Jude ma mocny, nieugięty charakter. Niekoniecznie jednak szybko zdobywa sympatię. Ale Black wykreowała ją właśnie taką. Prawdziwą, budzącą skrajne odczucia, taką, która zasługuje na podziw choćby dlatego, że ma większe ambicje niż tylko znalezienie miłości swego życia. Ta dziewczyna myśli, planuje, pragnie, ale wierna jest przede wszystkim sobie i swojemu marzeniu o wolności. Kocham tę dziewczynę!

Zresztą wszyscy bohaterowie „Okrutnego księcia” mają w sobie coś żywego. Łatwo zapomnieć, że powstali z wyobraźni autorki przelanej na papier… Jest tak zwłaszcza w przypadku Jude i Cardana. Może przesadzam, ale takiego male leada jak Cardan, przynajmniej w tak nieprzewidywalnej wersji, jeszcze nie było.

Przepis na udaną książkę to postacie, którym czytelnik gotowy jest oddać serce i poświęcić swój czas, żeby dowiedzieć się, co się z nimi stanie. Dzięki temu fabuła nie musi być już tak przemyślana. W końcu to tylko romans z elementami fantasy… Jednak „Okrutny książę” zaskakuje i bohaterami, i fabułą. Wystarczy chyba stwierdzić, że w pewnym momencie odnosi się wrażenie, że jest to coś w rodzaju „House of Cards” w świecie elfów. A może „Walka o tron”? Jest tu bowiem walka o wpływy, spiski, traktowanie ludzi (czyt. elfy) jak pionki na wielkiej szachownicy. Tak, to wszystko jest w powieści Holly Black.

Dodam jeszcze, że całość jest napisana tak, że przypomina rękodzieło stworzone z kolców, szkła, blasku księżyca, magii, mieczy i krwi. Dialogi są naprawdę dobre, a ostatnia rozmowa… poezja. Istna uczta słów i wyobraźni. A choć nie ocenia się książki po okładce… w tym wypadku oprawa wizualna jest najlepszą rekomendacją tej magicznej, pięknej, brudnej i wspaniałej historii. Jest to dokładnie taka książka o elfach, o jakiej zawsze marzyłam.

Anna Cybulska

Magda | 2018-09-11
Przeczytana: 11 września 2018

Bardzo dobra książka. Nie jest to specjalnie odkrywcza historia, jednak fabuła została na tyle dobrze poprowadzona, że czytelnik może zwraca uwagę na typowe w tym gatunku schematy, jednak ani trochę nie zmieniają one jego odbioru lektury. Zresztą autorka zdecydowała się na kilka dość ciekawych zwrotów akcji, które niwelują nieprzyjemne uczucia względem jakichkolwiek nawiązań do innych utworów z fantastyki młodzieżowej.

Bardzo podoba mi się rozwój bohaterów. Każdy z nich dojrzewa na kartkach Okrutnego księcia. Jude z naiwnej, trochę nudnej bohaterki zmienia się w silną kobiecą postać, która nadaję książce charakteru. Do jej rodziny nie pasuje określenie "idealna", a inni ludzie w jej otoczeniu... no cóż. Żeby ich poznać musicie po prostu przeczytać książkę.

Jeśli chcecie poczytać o świecie, który nie jest piękny i idealny. Świecie, w którym okrucieństwo i przemoc są na porządku dziennym, a Faerie (żadne tam elfy) to nie dobre stworzenia z opowieści dla dzieci, to Okrutny książę...

WielkiBuk | 2018-09-26
Przeczytana: wrzesień 2018

W leśnym królestwie, pośród bezwzględnych Faerie zwanych Elfami trzy siostry wychowane pośród ludzi walczą o przetrwanie i władzę w pierwszym tomie baśniowej serii młodzieżowej „Okrutny Książę” Holly Black.

W „Okrutnym Księciu” miłośnicy opowieści gatunku young adult fantasy odnajdą wszystkie swoje ulubione motywy – zbuntowane bohaterki z innego świata, pięknych męskich bohaterów o podłym wejrzeniu i tajemnicach w sercu, mroczne intrygi i wojny na królewskim dworze, bezpośrednie zagrożenie życia i możliwość, by odwrócić los i wziąć sprawy w swoje ręce oraz magię oczywiście – a wszystko to pieczołowicie dopieszczone piórem Holly Black. To pisarka z doświadczeniem, świadoma wykorzystywanych schematów, które potrafi naznaczyć swoim indywidualnym, niepodrabialnym stylem. Jej Królestwo Elfów ma swój nieodparty urok, ma w sobie to coś, co sprawia, że chcemy się w nim zanurzyć i dać się pochłonąć jego sprawom bez reszty. To baśniowa opowieść, piękna magiczna przygoda, która dopiero jest...

MałaPisareczka | 2018-09-26
Przeczytana: 26 września 2018

[...]
Przyznam, że czuję się ogromnie rozczarowana. Bowiem, od kiedy tylko zobaczyłam tę okładkę, pragnęłam zapoznać się z treścią. Gdy natknęłam się na kilka zachęcających recenzji, moja chęć lektury tej powieści jeszcze bardziej wzrosła. A kiedy wreszcie ją rozpoczęłam, mój entuzjazm opadał wprost proporcjonalnie do ilości przeczytanych stron. W moim odczuciu za dużo pojawiło się tutaj samych opisów, a za mało dialogów, mam awersję do takich tworów. Zwyczajnie źle mi się coś takiego czyta.

Podsumowując, Okrutny książę mógł być fantastyczną powieścią o magii, elfach, walce o swoje własne ja. Jednak samo wykonanie mocno kuluje. Fabuła nie wciąga, zwłaszcza że przez pierwszych około dwieście albo i więcej stron, zupełnie nic się nie dzieje. Bohaterowie są tak irytujący, że ma się ochotę nimi mocno potrząsnąć. Nie rozumiem zachwytów nad tym tytułem, bo osobiście nie widzę w nim nic oryginalnego i przyciągającego.

Pełna...

Romanoff | 2018-02-23
Przeczytana: 23 lutego 2018

Hype zadziałał chyba odwrotnie niż powinien, bo ostatecznie Cruel Prince okazał się dla mnie tylko przeciętny :( Niestety nie wkręciłam się w ten świat, główna bohaterka nadal pozostaje dla mnie enigmą, a cały świat wróżków, magicznych stworzonków i innych tego typu istotków nie podziałał na mnie tak czarująco jak powinien. Literacko jest to dobra książka z naprawdę przystępnym poziomem angielskiego, ale poza tym nie jest to w moim odczuciu lektura porywająca. A szkoda :(

Secret | 2018-11-28
Przeczytana: 28 listopada 2018

Cudownie barwny, magiczny i jednocześnie okrutny świat jawił się w moim umyśle podczas czytania książki i zaczarował mnie tym klimatem.
Jude porwana do świata elfów razem z siostrami (bliźniaczką i półelfką) uczy się jak przetrwać w świecie pełnym intryg, gdzie jego mieszkańcy nie potrafią kłamać, ale doskonale manipuluje słowami, sprawiając że każde zdanie może być równocześnie prawdą i kłamstwem.
Nie ma łatwo. Jako śmiertelniczka, która posiada prawa takie same jak dzieci z elfich rodzin, jest prześladowana, wyśmiewana i gnębiona. Szczególnie przez najmłodszego księcia Cardana.
Strach jednak przemienia ją i czyni silniejszą niż kiedykolwiek mogłaby być.
Intrygi, pojedynki, niezwykła gra, w której stawką jest życie i śmierć.
Podobał mi się pomysł, świat, postacie. Wszystko było świetne, z pewnością sięgnę po kontynuację, bo gra wciąż trwa i nic tak naprawdę nie jest pewne.
Mnie się naprawdę podobało i z pewnością mogę polecić to każdemu, kto kocha magiczne światy i ciekawe historie.

Zaczytana_Aga | 2018-11-06
Przeczytana: 05 listopada 2018

„Okrutny książę” przyciągnął mnie do siebie miejscem akcji. Po latach spędzonych pośród wampirów, aniołów i demonów jestem bardzo spragniona innych nadnaturalnych istot w moim literackim świecie i z wielką chęcią sięgam po powieści, które przenoszą mnie do nowych dla mnie miejsc i zapoznają z kompletnie nowymi dla mnie stworzeniami. Elfy totalnym novum dla mnie nie są, ale nie zdarzyło mi się jeszcze chyba czytać powieści, w której grałyby główną rolę znajdując się przy tym po ‘ciemnej stronie mocy’.

Nie spodziewałam się absolutnie niczego poza chwilą rozrywki. Brałam pod uwagę, że po lekturze szybko sprzedam tę książkę. W ogóle, jej zakup kompletnie przemyślanym nie był, a jedynie stanowił zachciankę mojej wewnętrznej zakupoholiczki. Opis na okładce sugerował typowe młodzieżowe romansidło dziejące się w fantastycznej krainie. Zły chłopiec, czupurna dziewczyna...ble, ble.

Ale książka mnie zaskoczyła. I to bardzo. Historia faktycznie nie jest może specjalnie odkrywcza. Całość...

Amarisa | 2018-11-02
Przeczytana: 02 listopada 2018

"„Okrutny książę” to początek trylogii skierowanej głównie do młodzieży, a osadzonej w fantastycznym świecie zamieszkałym przez elfy i inne niesamowite stworzenia, w którym swoje miejsce odnaleźć próbuje śmiertelna dziewczyna. Lekkie pióro autorki sprawia, że książkę czyta się naprawdę szybko, mimo iż liczy sobie ona nieco ponad 400 stron. Sama historia jest wciągająca na tyle, że nie porzuci się jej w trakcie czytania, choć na tle innych powieści fantastycznych niczym szczególnym się nie wyróżnia."

Więcej (m.in odnośnie polskiego tłumaczenia) na moim blogu. Zapraszam:

Holly Black pisze niezwykle lekko i plastycznie, potrafi bez trudności wciągnąć do wykreowanego przez siebie świata, utrzymać czytelnika w napięciu do samego końca. Skoro już mowa o zakończeniu, to naprawdę nie spodziewałam się czegoś takiego i najchętniej już teraz chwyciłabym drugą część i poznała kontynuację losów Jude. Jak wspomniałam na samym początku — rewelacyjna książka ze świetnymi bohaterami, napisana w sposób, który nie pozwala się oderwać. Zakochałam się w tym okrutnym świecie elfów, mam nadzieję, że Wam także się spodoba. Gorąco polecam!

savine | 2018-10-16

Recenzja pochodzi z bloga: https://slowamiksiazek.blogspot.com/2018/10/okrutny-ksiaze-holly-black.html

Trzy siostry; Vivienne oraz bliźniaczki Jude i Taryn są świadkami morderstwa swoich rodziców. Po tej krwawej zbrodni zostają zabrane przed mordercę do Elysium, świata elfów. Po dziesięciu latach dziewczyny nadal żyją w magicznym świecie. Jude stara się przeżyć każdy dzień, ale później stanie się częścią wojny.

Główną bohaterką jest Jude, jedna z bliźniaczek. Matka Jude była śmiertelniczką, która związała się z elfem. To właśnie jego córką jest Vivienne. Natomiast bliźniaczki od teraz są jego przybranymi córkami. Jako że Jude jest bękartem, to nie ma w sobie krwi elfów. To niestety powoduje, że jej życie w nowym świecie wcale nie jest takie proste. Jest poniżana i wyśmiewana. To jednak jest dla nią motywacją. Spędziła już tyle lat wśród elfów, że nauczyła się być odporna na złośliwe komentarze i zachowania. Nauczyła się być silna. Śmiało mogę stwierdzić, że Jude jest jedną z...

Shetani | 2018-11-18

„Okrutny książę” to książka, która podbiła serca książkoholików na całym świecie. Książka Holly Black zdominowała na jakiś czas zagraniczny bookstagram, a polscy czytelnicy nie mogli doczekać się, aż jakieś wydawnictwo zdecyduje się ją u nas wydać. Gdy wydawnictwo Jaguar wyjawiło swoje plany wydawnicze, a wśród nich znalazł się bestseller Black, radości nie było końca. Jednak czy ta książka na pewno zasługuje na te wszystkie zachwyty? „Okrutny książę” to książka dosyć schematyczna i powtarzalna, dlatego nie do końca jestem w stanie zrozumieć te wszystkie ody pochwalne kierowane w jej stronę. Jest poprawna, ale zdecydowanie mam w swojej pamięci inne książki o podobnej tematyce, które były znacznie lepsze, o czym świadczy chociażby to, że siedzą w mojej głowie już kilka dobrych lat.
Cała recenzja: bookeaterreality.blogspot.com