Okrutny książę

Tłumaczenie: Stanisław Kroszczyński
Cykl: Okrutny książę (tom 1)
Wydawnictwo: Jaguar
The Cruel Prince
Inegrette

Krwawa zbrodnia na zawsze odmienia los trzech sióstr. Zostają porwane do świata elfów, bajecznego Elysium. Upływa dziesięć lat; Jude pragnie za wszelką cenę odnaleźć swoje miejsce w krainie elfów – lecz dumni elfowie gardzą śmiertelniczką, a wzgardliwszy od innych jest książę Cardan, najmłodszy i najokrutniejszy z potomków Najwyższego Króla. By zdobyć pozycję na Dworze, musi rzucić Cardanowi...

By zdobyć pozycję na Dworze, musi rzucić Cardanowi wyzwanie – a następnie ponieść konsekwencje.

Jude poznaje labirynt intryg i ułudy, odkrywa własną przebiegłość i to, że zdolna jest zadać ból, a nawet śmierć. Gdy za sprawą zdradzieckich knowań elfowym dworom zagraża niebezpieczeństwo pogrążenia się w chaosie krwawej wojny, Jude gotowa jest narazić życie, by ocalić siostry i Królestwo.

Pierwsza część trylogii o podstępach i żądzy władzy, czarach i magii – razem z Jude odkrywamy misterną sieć elfowych intryg.

Holly Black to prawdziwa Królowa Elfów.
– Victoria Aveyard, autorka serii "Czerwona Królowa"

Książka niebezpieczna i nieokiełznana, mroczny literacki klejnot.
– Leigh Bardugo, autorka bestsellerowej "Szóstki wron"

W tajemniczym świecie Holly Black wszystko, co się świeci, nie jest złotem, lecz grozą w czystej postaci.
– Megan Whalen Turner, autorka serii "Złodziej Królowej"

Książka piekielnie mocna, obfitująca w zaskakujące zwroty akcji. Nie sposób się od niej oderwać!
– Kelly Link, autorka "Get in Trouble"

źródło opisu: http://wydawnictwo-jaguar.pl

źródło okładki: http://wydawnictwo-jaguar.pl

Oficjalna recenzja
Agnes książek: 200

W okrutnej krainie elfów

Holly Black znałam wcześniej z „Kronik Spiderwick”, serii, którą cenię za prostotę, baśniowość i piękne wykonanie. Wobec „Okrutnego księcia” miałam więc dość duże oczekiwania. Choć opisy wskazywały na romans z domieszką fantastyki, ja liczyłam na fantastykę z domieszką romansu. A co dostałam ja i wszyscy czytelnicy? Prawdopodobnie jedną z najlepszych książek dla młodzieży tego roku.

Historia jest niezwykle urzekająca. Baśniowy świat elfów, ukradzione dzieci ze świata magii i ludzi, długi, które zaciągamy chyba wszyscy, emocje niełatwe do odczytania… Przede wszystkim zaś główna bohaterka jest kimś. Jude ma mocny, nieugięty charakter. Niekoniecznie jednak szybko zdobywa sympatię. Ale Black wykreowała ją właśnie taką. Prawdziwą, budzącą skrajne odczucia, taką, która zasługuje na podziw choćby dlatego, że ma większe ambicje niż tylko znalezienie miłości swego życia. Ta dziewczyna myśli, planuje, pragnie, ale wierna jest przede wszystkim sobie i swojemu marzeniu o wolności. Kocham tę dziewczynę!

Zresztą wszyscy bohaterowie „Okrutnego księcia” mają w sobie coś żywego. Łatwo zapomnieć, że powstali z wyobraźni autorki przelanej na papier… Jest tak zwłaszcza w przypadku Jude i Cardana. Może przesadzam, ale takiego male leada jak Cardan, przynajmniej w tak nieprzewidywalnej wersji, jeszcze nie było.

Przepis na udaną książkę to postacie, którym czytelnik gotowy jest oddać serce i poświęcić swój czas, żeby dowiedzieć się, co się z nimi stanie. Dzięki temu fabuła nie musi być już tak przemyślana. W końcu to tylko romans z elementami fantasy… Jednak „Okrutny książę” zaskakuje i bohaterami, i fabułą. Wystarczy chyba stwierdzić, że w pewnym momencie odnosi się wrażenie, że jest to coś w rodzaju „House of Cards” w świecie elfów. A może „Walka o tron”? Jest tu bowiem walka o wpływy, spiski, traktowanie ludzi (czyt. elfy) jak pionki na wielkiej szachownicy. Tak, to wszystko jest w powieści Holly Black.

Dodam jeszcze, że całość jest napisana tak, że przypomina rękodzieło stworzone z kolców, szkła, blasku księżyca, magii, mieczy i krwi. Dialogi są naprawdę dobre, a ostatnia rozmowa… poezja. Istna uczta słów i wyobraźni. A choć nie ocenia się książki po okładce… w tym wypadku oprawa wizualna jest najlepszą rekomendacją tej magicznej, pięknej, brudnej i wspaniałej historii. Jest to dokładnie taka książka o elfach, o jakiej zawsze marzyłam.

Anna Cybulska

Magda | 2018-09-11
Przeczytana: 11 września 2018

Bardzo dobra książka. Nie jest to specjalnie odkrywcza historia, jednak fabuła została na tyle dobrze poprowadzona, że czytelnik może zwraca uwagę na typowe w tym gatunku schematy, jednak ani trochę nie zmieniają one jego odbioru lektury. Zresztą autorka zdecydowała się na kilka dość ciekawych zwrotów akcji, które niwelują nieprzyjemne uczucia względem jakichkolwiek nawiązań do innych utworów z fantastyki młodzieżowej.

Bardzo podoba mi się rozwój bohaterów. Każdy z nich dojrzewa na kartkach Okrutnego księcia. Jude z naiwnej, trochę nudnej bohaterki zmienia się w silną kobiecą postać, która nadaję książce charakteru. Do jej rodziny nie pasuje określenie "idealna", a inni ludzie w jej otoczeniu... no cóż. Żeby ich poznać musicie po prostu przeczytać książkę.

Jeśli chcecie poczytać o świecie, który nie jest piękny i idealny. Świecie, w którym okrucieństwo i przemoc są na porządku dziennym, a Faerie (żadne tam elfy) to nie dobre stworzenia z opowieści dla dzieci, to Okrutny książę...

WielkiBuk | 2018-09-26
Przeczytana: wrzesień 2018

W leśnym królestwie, pośród bezwzględnych Faerie zwanych Elfami trzy siostry wychowane pośród ludzi walczą o przetrwanie i władzę w pierwszym tomie baśniowej serii młodzieżowej „Okrutny Książę” Holly Black.

W „Okrutnym Księciu” miłośnicy opowieści gatunku young adult fantasy odnajdą wszystkie swoje ulubione motywy – zbuntowane bohaterki z innego świata, pięknych męskich bohaterów o podłym wejrzeniu i tajemnicach w sercu, mroczne intrygi i wojny na królewskim dworze, bezpośrednie zagrożenie życia i możliwość, by odwrócić los i wziąć sprawy w swoje ręce oraz magię oczywiście – a wszystko to pieczołowicie dopieszczone piórem Holly Black. To pisarka z doświadczeniem, świadoma wykorzystywanych schematów, które potrafi naznaczyć swoim indywidualnym, niepodrabialnym stylem. Jej Królestwo Elfów ma swój nieodparty urok, ma w sobie to coś, co sprawia, że chcemy się w nim zanurzyć i dać się pochłonąć jego sprawom bez reszty. To baśniowa opowieść, piękna magiczna przygoda, która dopiero jest...

Romanoff | 2018-02-23
Przeczytana: 23 lutego 2018

Hype zadziałał chyba odwrotnie niż powinien, bo ostatecznie Cruel Prince okazał się dla mnie tylko przeciętny :( Niestety nie wkręciłam się w ten świat, główna bohaterka nadal pozostaje dla mnie enigmą, a cały świat wróżków, magicznych stworzonków i innych tego typu istotków nie podziałał na mnie tak czarująco jak powinien. Literacko jest to dobra książka z naprawdę przystępnym poziomem angielskiego, ale poza tym nie jest to w moim odczuciu lektura porywająca. A szkoda :(

MałaPisareczka | 2018-09-26
Przeczytana: 26 września 2018

[...]
Przyznam, że czuję się ogromnie rozczarowana. Bowiem, od kiedy tylko zobaczyłam tę okładkę, pragnęłam zapoznać się z treścią. Gdy natknęłam się na kilka zachęcających recenzji, moja chęć lektury tej powieści jeszcze bardziej wzrosła. A kiedy wreszcie ją rozpoczęłam, mój entuzjazm opadał wprost proporcjonalnie do ilości przeczytanych stron. W moim odczuciu za dużo pojawiło się tutaj samych opisów, a za mało dialogów, mam awersję do takich tworów. Zwyczajnie źle mi się coś takiego czyta.

Podsumowując, Okrutny książę mógł być fantastyczną powieścią o magii, elfach, walce o swoje własne ja. Jednak samo wykonanie mocno kuluje. Fabuła nie wciąga, zwłaszcza że przez pierwszych około dwieście albo i więcej stron, zupełnie nic się nie dzieje. Bohaterowie są tak irytujący, że ma się ochotę nimi mocno potrząsnąć. Nie rozumiem zachwytów nad tym tytułem, bo osobiście nie widzę w nim nic oryginalnego i przyciągającego.

Pełna...

Holly Black pisze niezwykle lekko i plastycznie, potrafi bez trudności wciągnąć do wykreowanego przez siebie świata, utrzymać czytelnika w napięciu do samego końca. Skoro już mowa o zakończeniu, to naprawdę nie spodziewałam się czegoś takiego i najchętniej już teraz chwyciłabym drugą część i poznała kontynuację losów Jude. Jak wspomniałam na samym początku — rewelacyjna książka ze świetnymi bohaterami, napisana w sposób, który nie pozwala się oderwać. Zakochałam się w tym okrutnym świecie elfów, mam nadzieję, że Wam także się spodoba. Gorąco polecam!

Gaba_Okey | 2018-10-12
Przeczytana: 12 października 2018

Kupiłam tę książkę z ciekawości. Lubię tego rodzaju historię, a „Okrutny Książę” to powieść w podobnym klimacie, jak seria Sarah J. Maas „Dwór cierni i róż”. W niej również śmiertelniczka zanurza się w fantastyczny świat, odgrywając znaczącą rolę. Jude jest jednak nieco innym rodzajem bohaterki – od samego początku wiemy, że dąży do władzy i przed niczym się nie cofnie. Nie ma w niej naiwności i niepewności, zna świat elfów, politykę i potrafi walczyć. Jude to groźna przeciwniczka, która nie ma nic do stracenia, dlatego od razu przypadła mi do gustu – zakasuje na każdym kroku, czaruje swoją brawurą i ma w sobie to coś, co sprawia, że od razu ją polubiłam.

Nie zapominajmy o Księciu. Postać Cardana jest godna uwagi, chociaż przez większość książki kryje się on w cieniu, jest poboczną postacią, którą Jude nienawidzi i stara się trzymać od niego z daleka. Dopiero pod koniec powieści autorka uchyla rąbka tajemnicy o tym, jaki może być Książę i jestem przekonana, że dopiero w drugim...

Flusz | 2018-06-19
Przeczytana: 19 czerwca 2018

Ja sama sobie szkodzę! Szkodzę sobie upartym wzbranianiem się przed czytaniem książek, wtedy gdy zaczyna się cały ten hype na nie... Wolę przeczekać aż całe to zamieszanie zmaleje i wtedy dopiero czytam, uważając, że wtedy będę bardziej bezstronna i nie dam sobie wmówić, że coś jest fantastyczne, kiedy tak naprawdę takie nie jest.

No. A później przychodzi taki moment jak ten i całe to moje podejście gryzie mnie w dupę! Moment kiedy książka okazuje się fenomenalna, a ja nie mam się z kim podzielić swoimi wrażeniami, bo inni czytali ją miesiące temu i zdążyli już 'ruszyć ze swoim czytelniczym życiem dalej', że tak to nazwę. I właśnie taki moment dopadł mnie teraz :(

Podchodziłam trochę sceptycznie do tej pozycji, bo nie przepadam za wątkami poniżania/znęcania się/zbędnej przemocy w książkach - a tu jak sam tytuł już wskazuje, mamy do czynienia z totalnym dupkiem (a raczej całą ekipą...)

Ale pewna kwestia była dla mnie oczywista od samego początku - Cardan wcale nie jest taki...

savine | 2018-10-16

Recenzja pochodzi z bloga: https://slowamiksiazek.blogspot.com/2018/10/okrutny-ksiaze-holly-black.html

Trzy siostry; Vivienne oraz bliźniaczki Jude i Taryn są świadkami morderstwa swoich rodziców. Po tej krwawej zbrodni zostają zabrane przed mordercę do Elysium, świata elfów. Po dziesięciu latach dziewczyny nadal żyją w magicznym świecie. Jude stara się przeżyć każdy dzień, ale później stanie się częścią wojny.

Główną bohaterką jest Jude, jedna z bliźniaczek. Matka Jude była śmiertelniczką, która związała się z elfem. To właśnie jego córką jest Vivienne. Natomiast bliźniaczki od teraz są jego przybranymi córkami. Jako że Jude jest bękartem, to nie ma w sobie krwi elfów. To niestety powoduje, że jej życie w nowym świecie wcale nie jest takie proste. Jest poniżana i wyśmiewana. To jednak jest dla nią motywacją. Spędziła już tyle lat wśród elfów, że nauczyła się być odporna na złośliwe komentarze i zachowania. Nauczyła się być silna. Śmiało mogę stwierdzić, że Jude jest jedną z...

ZaczytanaMajka | 2018-09-16
Przeczytana: 16 września 2018

Skomentuj: http://majkabloguje.blogspot.com/2018/09/przedpremierowa-recenzja-ksiazki-360.html

Szukacie idealnej książki fantastycznej? Ja taką znalazłam i... więcej, ja chcę więcej! A co sprawiło, że spodobał mi się pierwszy tom z serii The Folk of the Air? Zapraszam do przeczytania recenzji.

Świat stworzony przez Holly Black jest zarówno magiczny jak i bardzo niebezpieczny. Walka na śmierć i życie, zwroty akcji, które zmieniają całkowicie wszystko powodując, że serce po prostu krwawi. Och... miałam ciarki na plecach i emocje, jakie mi towarzyszyły były przeróżne. Od miłości po nienawiść. Jude pewnej nocy w dzieciństwie była świadkiem morderstwa swoich rodziców. Ona i jej siostry zostają zabrane przez mordercę i zamieszkują w Elysium. Dziesięć lat później muszą odnajdywać się wśród nowego miejsca żyjąc pośród elfów. Niedługo dziewczyna zostaje wciągnięta w bardzo nierówną grę, która spowoduje wiele niepokoju w Elysium...Wspomnianym krajem rządzi Najwyższy Król, ale jego rządy...

KsiążkiJakCzekolada | 2018-10-11
Na półkach: Nie posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 09 października 2018

Okładkę "Okrutnego księcia" w ostatnim czasie można było zobaczyć wszędzie. Była to jedna z książek, które wyskakiwały nam z lodówki. Ogromna promocja, same "ochy i achy" oraz przepiękna szata graficzna sprawiły, że postanowiłam sprawdzić, czy te pozytywne opinie nie są naciągane i tak miesiąc po premierze "Okrutnego księcia" sięgnęłam po tę książkę.

Jude i jej siostry w dzieciństwie przeżyły ogromną tragedię - były świadkami zabójstwa ich rodziców. Co więcej - mężczyzna, który brutalnie zamordował ich najbliższych okazał się ojcem jednej z sióstr i byłym mężem ich matki. Wiedział, że dziewczęta nie mają żadnej rodziny, dlatego zabrał je do siebie. W ten sposób Jude wraz z siostrami trafiła do magicznego świata, gdzie wychowywała się pod okiem elfów i innych bajkowych istot.

Niestety, mimo że dziewczynkom niczego nie brakowało, miały co jeść, mieszkały w pięknym domu, nie były szczęśliwe. Pomijając fakt, że opiekował się nimi zabójca ich rodziców, co nieustannie przypominało im o...