Alchemik

Barbara Stępień, Andrzej Kowalski
O Alquimista
83-904230-2-2

Inne wydania

"Alchemik" otwiera te drzwi w naszej duszy, o których istnieniu wolelibyśmy czasami zapomnieć. Każe marzyć, podążać za własnym powołaniem, podejmować ryzyko, pójść w świat i wrócić wystarczająco śmiałym, by stawić czoło wszelkim przeszkodom. Baśniowa, alegoryczna opowieść o wędrówce andaluzyjskiego pasterza jest tłem do medytacji nad tym, jak ominąć życiowe pułapki, by dotrzeć do samego siebie.
Alchemia Paula Coelho to tajemna wiedza o prawdzie i jej dwu obliczach. Autor burzy wszelkie bariery bojaźni, które powstrzymują strumień naszych pragnień. Potrzeba "Alchemika" i jego światowy rozgłos są oczywiste, albowiem lektura książki przemienia w złoto nawet najbardziej zaśniedziałe sprężyny ludzkich marzeń.

źródło opisu: Drzewo Babel, 1995.

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Motoko | 2012-04-08
Przeczytana: 02 kwietnia 2012

Po przeczytaniu Bardzo Mądrej Książki Pana Coelho stwierdziłam, że pisanie takich bzdur podlega pewnemu schematowi. Jego opanowanie jest równie proste i nieskomplikowane jak fabuła Alchemika. Stwórzmy więc Początek Bardzo Mądrej Książki:

1. Wymyśl jakieś zdanie, które opisuje uczucie w najprostszy sposób. Np. Kocham bajki.

2. Złota zasada brzmi: myśli są w głowie, uczucia w sercu! Tak więc przetłumacz te uczucie na spojrzenie zewnętrzne: np. zamiast "kocham bajki" na "w moim sercu jest miłość do bajek".

3. Teraz zwykłe słowa trzeba zamienić na Słowa. Dlatego zastąp pospolite wyrazy jak "jest" czy "moim" na wznioślejsze: np. "w mym sercu płonie miłość do bajek".

4. Obiekt naszej miłości trzeba oczywiście odpowiednio nazwać. Nie mogą to być zwykłe "bajki". Trzeba je przerobić na "skarbnice mądrości ludowej".

5. Żeby efekt był piorunujący zastosuj porównanie do życia lub miłości. Wybieram życie i po połączeniu mamy: "Życie to płonąca w mym sercu miłość do skarbnic mądrości...

| 2010-02-08

Pseudofilozoficzny bełkocik z gatunku "słońce wschodzi i zachodzi" dla egzaltowanych gimnazjalistów.

Scarlett | 2010-09-29
Na półkach: Hall of shame, Przeczytane

Istny szmateks z bezlitośnie płytkimi tekstami, które chyba miały być głębokie i prowokujące do rozmyślań. Coś jakby nie wyszło...
Najwidoczniej jestem nieczułą kłodą, bo mnie "Alchemik" raczej załamał. To naprawdę smutne, że coś tak miałkiego stało się bestsellerem.

Liwia | 2010-10-07
Na półkach: Ulubione. !, Przeczytane
Przeczytana: 07 października 2010

Czytając opinie o tej książce wnioskuję, że nie wszyscy wiedzą, jakie ona ma przesłanie. Ile prawd jest w tej książce. No, ale każdy ma inne zdanie...
Mi ta książka bardzo się podobała. To pierwsza pozycja Coelho, którą przeczytałam, i nie zawiodłam się na niej. Przeczytałam ją, można powiedzieć, jednym tchem, jednak dopiero po jakiś 30 stronach dojrzałam się, jakie ma ona przesłanie. Wielu ludzi nie potrafi zrozumieć, o co w niej wchodzi, a potem piszą, że książka jest o niczym. Jednak tak nie jest. Każdy z nas ma swój cel, jednak wielu boi się go realizować. Bardzo spodobała mi się postać młodzieńca, który nie poddał się, mimo wielu trudności.
To nie jest książka dla tych, którzy nie umieją jej docenić. Jednak dla mnie jest ona wspaniała i dzięki niej wiem, że nigdy nie zrezygnuję z dążenia do osiągnięcia swojego celu.

nadzieja1925 | 2015-09-06
Na półkach: Rok 2015, Przeczytane
Przeczytana: 06 września 2015

„Nie jestem jednak na tyle naiwny, by przemierzać całą pustynię tylko dlatego, że przyśniło mi się to dwa razy.”
Ja też nie, a gadający Wiatr, Słoneczko i Ręka jakoś do mnie nie przemówiły.

Nie wiem jak określić „to” co przez ostatnią godzinę czytałam. Jakaś taka bajeczka, może próba stworzenia nowej Biblii? Pełna owiec, kryształów, pustyni i schizofrenika oraz z zapewnionym zakończeniem pełnym bogactw.
„Wszystko zostało napisane tą samą Ręką.”
A może temu panu co to napisał, też jakiś sen przyśnił się dwa razy i postanowił napisać książkę, żeby każdemu czytelnikowi obrzydzić literaturę? Albo po prostu ja nie jestem wystarczająco mądra, żeby w pełni zrozumieć bogactwa i wiedzę, jaką pan Coelho daje nam na tacy?
Chyba sama nie jestem w stanie odpowiedzieć na te pytania, tobie radzę zaopatrzyć się w inną książkę, a moją opinię końcową zdefiniuje jednym znakiem „?”!

książek: 2061
Marago | 2013-07-21
Przeczytana: 15 czerwca 1999

Świetna , świetna, świetna. Przeczytałam jednym tchem i przez jakiś czas byłam w świecie baśni. Książka napisana pięknym językiem. I tu ukłon również w stronę tłumacza. Polecam.

boziaczek | 2012-06-16

Powiem szczerze, że mnie nie zachwyciła tak jak się tego spodziewałam. Zdecydowanie książki Coelho nie są dla mnie.

szaramysz | 2014-03-15

Mam taka zasadę, że zawsze kończę rozpoczęte książki. Alchemik jest wyjątkiem potwierdzającym tą zasadę. Nie dałam rady...literatura z gatunku słońce wschodzi i zachodzi...Szkoda czasu.

PABLOPAN | 2012-12-30

Żadna rewelacja, słyszałem wiele pochlebnych opinii o "Alchemiku", więc sam postanowiłem po niego sięgnąć. Moim zdaniem mądrości, które zdaniem autora miały być wzniosłe i ważne to zwykłe banały. Historia sama w sobie mało ciekawa. Nie mam ochoty sięgać po kolejne książki pana Coelho. Kicz.

Wojciech Gołębiewski | 2014-03-21
Przeczytana: 21 marca 2014

Przeglądając własne opinie, ze zdziwieniem stwierdziłem brak notki o "Alchemiku". Naprawiam błąd w dwóch zdaniach:

Ponadreligijne rozważania o sile pragnień i odwadze ich realizacji. Temat b.interesujący, ale skutek wyraża wezwanie: "Boże, skoro zabrałeś moce, zabierz i chęci".

Nagroda Alchemika od Drzewa Babel

20 lat temu w Polsce pojawiło się pierwsze wydanie "Alchemika" najbardziej popularnej książki Paulo Coelho. Z tej okazji Wydawnictwo Drzewo Babel postanowiło ogłosić konkurs, w którym można wygrać 20 tys. zł. W jury zasiada m.in. Krystyna Janda.

Ile zajmie przeczytanie książek z półki Chcę przeczytać?

Zapewne macie spore stosy nieprzeczytanych książek. Ja w każdym razie mam. W dodatku od czasu, kiedy czytam także na Kindlu, mam stosy książek koło łóżka i wirtualne stosy książek na czytniku. Zastanawialiście się kiedyś, ile czasu zajmie wam przeczytanie tych książek, które znajdują się na waszych stosikach lub na półce chcę przeczytać?