Debiutantka

2011-06-01
2011-06-01
978-83-749-5976-6
Katarzyna Bieńkowska

"Debiutantka" to druga powieść Kathleen Tessaro, którą przeczytałam. Muszę przyznać, że "Kolekcjonerka perfum" zdecydowanie bardziej przypadła mi do gustu. "Debiutantkę" czyta się szybko i przyjemnie, ale razi przewidywalny wątek romansowy oraz tajemnica, która zbyt szybko daje się rozwiązać, ponieważ Tessaro powiela schematy z wielu innych powieści tego typu. Podsumowując - to lekka powieść, po którą można sięgnąć, kiedy brak ochoty na ambitniejszą lekturę.

Przyjemna, a zarazem intrygująca książka. Czyta się w miarę szybko. Historia obu debiutantek, jak i również burzliwego życia Cate oraz, po trochu i innych bohaterów, ciekawi, a wraz z dodatkowo dołączonymi listami od Niuni do Irene nadaje urozmaicenie całej historii.
Polecam.

Polecam.

1998

"Debiutantkę" zaczęłam czytać, zachęcona opisem, który sugerował tajemnice z przeszłości, a ten motyw bardzo lubię.
No i bardzo się rozczarowałam.
Akcja w zasadzie dzieje się pod koniec XX wieku, a bohaterka Katie przeżywa trudny okres po rozstaniu z kochankiem i dlatego boi się nowych związków.Jest zafascynowana historią Diany, jednej z debiutantek okresu międzywojennego, na ślad której natrafiła podczas wyceny pewnego majątku i postanawia rozwiązać zagadkę jej dziwnego zaginięcia.
O Dianie dowiadujemy się z jej listów pisanych do swojego ukochanego(zresztą odmiennej orientacji seksualnej)z których wynika, że jest to osoba całkiem niepoważna, ciągle wpadająca w tarapaty i bardzo dziecinna. We mnie wzbudzała bardzo niepochlebne uczucia.
Katie ciągle wspomina chwile z byłym kochankiem i wstydzi się swojego postępowania a jednocześnie jakoś uosabia się z zaginiona Dianą.
Książka nie wciąga, chociaż napisana jest lekko i przystępnym językiem, nie ma tu ciekawej akcji, dopiero końcówka jest bardzo ciekawa i zaskakująca.

No i bardzo się rozczarowałam.

Przez pierwsze 100 stron walczyłam z nawracającą pokusą porzucenia lektury, ale później było już lepiej - w końcu zaczęło się to, co miało być, a przynajmniej czego można było się spodziewać po opisie. Wychodzi na to, że lepiej się niczego nie spodziewać. Plus za historię sióstr Blythe. Reszta dla mnie niestety irytująca :(

Jest to opowieść o miłości, nienawiści, obsesji, a także o tym, że prawda jest bliżej niż nam się wydaje. W powieści znajdziemy pełno niedomówień, tajemniczości, sekretów, które pobudzają wyobraźnię. Autorka wplotła do tekstu listy Diany "Niuni" do Irene, dzięki czemu mamy możliwość poznania całej historii z zupełnie innej strony. Zakończenie książki rewelacyjne - zaskoczyło mnie.

2028

Rozpiętość czasowa książki jest dość duża. mamy wydarzenia z lat 30-tych i 40-tych, które odkrywa bohaterka w latach 90tych. Jako że Cate Albion ma przeprowadzić wycenę pamiątek i samej posiadłości Endsleigh śledzi dramatyczne losy dwóch sióstr, tytułowych debiutantek, Ireny i "Niuni" czyli Diany Blythe.
Cate to młoda malarka, z chęcią malująca świetne kopie uznanych mistrzów. jednocześnie przeżywa zawód miłosny, a wtedy jej ciotka śpieszy wyrwać ją z depresji i marazmu oferując polowanie na skarby z przeszłości.
Na pewno atutem książki jest drobiazgowo odtworzona atmosfera lat trzydziestych. czytelnik ma wgląd w realia epoki, konwenanse i panujące obyczaje. Kathleen Tessaro szczegółowo zbadała kulisy polityki ówczesnego rządu wobec ekspansji Niemiec. Widać jak wielu arystokratów, na czele z królem Edwardem VII, dało się uwieść niemieckiemu narodowemu socjalizmowi i przyklaskiwało poczynaniom Hitlera. Tajemnice Windsorów zgłębiłam już w książce Marka Rybarczyka, dlatego nie były mi nowością rewelacje na temat polityki domu królewskiego wobec niepełnosprawnych umysłowo członków rodziny.
To intrygujące, że Tessaro użyła niektórych czarnych kart z historii panującej rodziny królewskiej za kanwę swojej powieści.
Lektura bardzo mnie wciągnęła, zwłaszcza jeśli chodzi o pogmatwane losy Diany. Zaskakuje podobieństwo losów "Niuni" i samej Cate, z tym zastrzeżeniem, że Cate jednak może podnieść się po upadku, że cieszy się większą swobodą niż Diana. Na pewno plastyczny język sprawia, że budzi się nostalgia za początkiem dwudziestego wieku. Z drugiej jednak strony trzeba pamiętać o surowej moralności tamtego okresu i konsekwencjach "niestosownego" zachowania. Niunia ponosi ciężką karę za wyłamanie się z konwenansów i naprawdę budzi współczucie u czytelnika.

Cate to młoda malarka, z chęcią malująca świetne kopie uznanych...

Debiutankę czytałam dość długo, zawsze w przerwach od robienia czegoś innego. Jednak w ostatnich dniach, usiadłam z tą książką na dłużej. Pochłonęły mnie przeplatające się wątki nowoczesne z wątkami z XXw., a dość barwne postacie, z ciekawą historią, umilają czytanie. Niektóre wątki ciągną się jednak zbyt długo, a główna bohaterka chwilami bywa irytująca (wielokrotnie wewnętrznie krzyczałam "No zrób coś wreszcie!"). Miałam wrażenie, że pod koniec książki cała akcja rozwijała się szybciej, niż na początku, a same wątki przewijały się ze zdwojonym tempem.

Książka do przeczytania na raz, poleciłabym ją na leniwe dni.

Endsleigh to piękna angielska posiadłość, należąca niegdyś do sławnych debiutantek Irene i Diany (Niuni) Blythe. Gdy po śmierci Irene nie ma już nikogo, kto mógłby zamieszkać w Endsleigh, dom zostaje sprzedany. Cate i Jack przybywają do nadmorskiej rezydencji w celu inwentaryzacji i wyceny rzeczy, które pozostały po zmarłych już właścicielach. Podczas zwiedzania domu Cate trafia na zamknięty pokój. Gdy ciekawość zwycięża nad rozumem i kobieta włamuje się do pomieszczenia, jej oczom ukazuje się niesamowity widok. Pokój jest zdecydowanie jednym ze wspanialszych pomieszczeń w całym domu. Piękne meble, biblioteczka nigdy nieczytanych książek i taras z widokiem na różany ogród. Gdy pomiędzy książkami Cate odkrywa tajemnicze pudełko, nie może oprzeć się pokusie i zagląda do środka. Na pozór zwyczajne przedmioty nie dają Cate przejść obok tej sytuacji obojętnie. Gdy po rozmowie z gosposią okazuje się, że Niunia Blythe zaginęła bez śladu, Cate postanawia dowiedzieć się więcej na temat pięknej debiutantki i wyjaśnić, czy młoda kobieta mogła mieć coś wspólnego z tajemniczym pudełkiem. Czy Cate dowie się, dlaczego Niunia pewnego dnia tak po prostu zniknęła i czy zawartość pudełka przybliży choć trochę prawdę o tym, co wydarzyło się przed laty? Jak Cate poradzi sobie z demonami swojej przeszłości w obliczu tajemnic kryjących się między ścianami starego domostwa…?
Historia o miłości, nienawiści, obsesji i problemach oraz o tym, że prawda jest bliżej niż nam się wydaje.

Uwielbiam książki z rodzinną tajemnicą w tle. Wspaniale jest móc poszukiwać prawdy wraz z bohaterami, początkowo podchodząc do historii z dystansem, by pod koniec przeżywać całym sobą to, co w danej chwili czuje główna postać. Książka przyjemna, idealna na zimowe wieczory, a zagadkowy klimat powieści utwierdził mnie tylko w przekonaniu, że to idealna lektura dla mnie. Genialnym pomysłem okazał się zabieg przeplatania tekstu listami Diany do Irene, co dało możliwość poznania całej historii z zupełnie innej strony. Z każdym kolejnym listem odkrywaliśmy coraz więcej faktów przybliżających nas do poznania smutnej prawy. Zakończenie książki rewelacyjne. Wprost nie mogłam się oderwać. Z pewnością nie spodziewałam się takiego zwrotu akcji. Gorąco polecam!

Uwielbiam takie historie, coś z przeszłości miesza się z teraźniejszością:)

Uwielbiam takie historie, coś z przeszłości miesza się z teraźniejszością:)

Rewelacja!!! dwa dni i po książce...wciągająca...nieprzewidywalna ....napisana na poziomie ...trafna analiza przeżyć ...dociera...to już druga książka Kathleen Tessaro pod wrażeniem której jestem. zabieram się za trzecią....

• Samodzielne