Letni domek

Summer house
978-83-76741-23-9
więzy, sekret, smierć, szkatułka
Joanna

Zanurzona w sielskim uroku wiejskiego krajobrazu opowieść o więzach, które łączą i sekretach, które dzielą. Po śmierci matki Matt znajduje małą szkatułkę, w której zgromadziła ona wszystkie pamiątki z jego dzieciństwa. Są w niej zdjęcia dorastającego Matta, na których – co niepokojące – w ogóle nie ma jego siostry, Imogen. Dlaczego mężczyzna nie pamięta uwiecznionych na fotografiach ubrań, zabawek ani nawet miejsc? Tymczasem Imogen wraz z mężem i małą córką muszą wyprowadzić się z wynajmowanego domu. Milo, przyjaciel rodziny, proponuje Im kupno Letniego Domku – uroczego, niewielkiego dworku, w którym wychowała się wraz z bratem. To właśnie tam rodzeństwo odkryje wielki sekret i przekona się, jak silne mogą być więzy krwi. Ciepła i urzekająca historia napisana przez jedną z najbardziej utalentowanych pisarek starego kontynentu, którą pokochały miliony kobiet na całym świecie.

źródło opisu: http://replika.eu/katalog_ksiazek.php?wyd=1&id3=329&k=Romans

źródło okładki: http://replika.eu/katalog_ksiazek.php?wyd=1&id3=329&k=Romans

książek: 2074
onika | 2014-10-20
Na półkach: Czytadła, Przeczytane
Przeczytana: październik 2014

„Letni domek” nie ma porywającej fabuły, a wielki sekret, który w istotny sposób wpłynął na życie bohaterów, okazuje się bardzo przewidywalny. Normalnie byłyby to zarzuty dużego kalibru pod adresem książki. Ale ta powieść ma w sobie coś tak niesłychanie urzekającego, że nawet jej wady stają się zaletami.

I cóż, że spektakularnych zwrotów akcji brak, jeśli autorka stworzyła plejadę przesympatycznych bohaterów, z którymi czytelnik (ja) by się chętnie zaprzyjaźnił, i z niezwykłym wyczuciem dodała do nich kilka zołzowatych charakterów. W dodatku w interesujący sposób poplątała relacje między postaciami i postawiła je wobec skomplikowanych życiowych sytuacji.

Tajemniczą tajemnicę było dość łatwo odgadnąć, co nie zmienia faktu, że psychologiczne okoliczności towarzyszące temu wątkowi zostały znakomicie opisane. Generalnie pani Willett ma niezwykły, gawędziarski talent, który pozwala na doskonałe oddanie sielskości brytyjskiej wsi i sprawia, że z uwagą śledzi się poczynania...

deana | 2016-08-23
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 23 sierpnia 2016

Istnieją powieści, w przypadku których nie da się jednoznacznie powiedzieć co decyduje o ich sukcesie. Z pozoru błahe historie chwytają za serce i sprawiają, że trudno się od nich oderwać. Dokładnie tak jest z powieścią Marcii Willett ,,Letni domek".

Matt po śmierci matki znajduje szkatułkę wypełnioną zdjęciami na których jest on sam. Brakuje natomiast jego siostry. Tajemniczości fotografiom dodaje fakt, że mężczyzna nie umie sobie przypomnieć okoliczności w jakich zostały wykonane ani ubrań, które ma na sobie. Zaintrygowany postanawia poznać sekret zdjęć.

Mimo, że to zdarzenie otwiera powieść i wywołuję całą lawinę zdarzeń, nie stanowi ono o sile fabuły. Z dużo większym zainteresowaniem obserwuje się zwyczajne, spokojne życie pozostałych bohaterów. Każda z postaci jest inna i znajduje się w innym momencie życia ale łączy ich wiele. Dażą się wzajemnie uczuciami: przyjaźnią, szacunkiem, zaufaniem oraz oczywiście miłością. Każdy i każda stanie też w punkcie gdzie trzeba podjąć...

Katherina87 | 2013-08-26

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Po śmierci matki Matt znajduje małą szkatułkę, w której zgromadziła ona wszystkie pamiątki z jego dzieciństwa. Są w niej zdjęcia dorastającego Matta, na których – co niepokojące – w ogóle nie ma jego siostry, Imogen. Dlaczego mężczyzna nie pamięta uwiecznionych na fotografiach ubrań, zabawek ani nawet miejsc? Co za tym stoi? Jak się okazuje stoi za tym porwany w dzieciństwie brak bliźniak Dawid.

Czworokątna szkatułka, masywna i intarsjowana złotem, skrywała nie tylko drobiazgi należące do matki Matta i Imogen, lecz także praktycznie cała historię ich rodziny. Kasetka była kiedyś własnością matki ich ojca i dlatego też pozwalała poczuć wyjątkową więź z mężczyzną, którego tak naprawdę nie pamiętali.

Tymczasem Imogen wraz z mężem i małą córką muszą wyprowadzić się z wynajmowanego domu. Milo, przyjaciel rodziny, proponuje Im kupno Letniego Domku – uroczego, niewielkiego...

Piękne krajobrazy, wiejskiego klimatu i rozkoszny, uroczy letni domek.
Jest to historia urzekająca, ciepła napisana przez utalentowaną pisarkę starego kontynentu zachwycona jestem powieścią.
Opowieść o więzach rodzinnych, sekretach łączących rodzinę i co dzielą.
Główny bohater Matt znajduje szkatułkę małą, w której zgromadziła pamiątki z jego dzieciństwa.
Jednak tam nie ma siostry Matta Imogeny.
A Imogena wraz z mężem i małą córką muszą się wprowadzić do wynajmowanego domu.
Przyjaciel rodziny Milo chce zaproponować im zakup letniego domku, gdzie wychowała się z bratem.
Pełna sekretów, tajemnic, uczuć i uroku powieść oczarowała mnie, rozkoszowałam się książką dla mnie to był świetny relaks pod ciepłym kocem z kubkiem dobrej kawy, zanurzyłam się w ten cudny, urokliwy klimat wiejski. W takim letnim domku z przyjemnością bym wypoczywała, nawdychała się świeżego, swojskiego powietrza, w bajecznej wsi.
Zdecydowanie trafiła w mój gust wspaniała polecam ciepło bo warto przeczytać!!!!

Isadora | 2011-08-09
Na półkach: Powieść, Przeczytane
Przeczytana: 09 sierpnia 2011

"Plik fotografii znajdował się na samym dnie szkatułki z palisandru." - już pierwsze zdanie najnowszej powieści Marcii Willett ujmuje subtelną zapowiedzią melodyjnego, wysmakowanego stylu idealnie komponującego się z pełną nostalgii atmosferą rodzinnej tajemnicy unoszącej się nad tytułowym Letnim Domkiem - urokliwą, wiejską siedzibą skrywającą niejeden rodzinny sekret i tragedię, ale będącą również azylem dla rodzeństwa - Matta i Imogen.
To w nim kryje się klucz do zagadki, której rozwikłanie pozwoli bohaterom uporać się z przeszłością i zrozumieć sens minionych zdarzeń.

Drewniana szkatułka trafia w ręce Matta po śmierci matki, która przechowywała w niej najcenniejsze pamiątki jego dzieciństwa. Znajdują się w niej fotografie Matta, jednak jest w nich coś, co budzi w nim głęboki niepokój i dezorientację, a raczej potęguje uczucie dręczące go od dzieciństwa.
Na żadnym zdjęciu nie widnieje jego siostra, na dodatek Matt nie jest w stanie rozpoznać ani okoliczności, ani miejsc i...

teri | 2012-05-22
Na półkach: 2012, Przeczytane
Przeczytana: 22 maja 2012

Nawet nie wiem czego sie spodziewalam po tej ksiazce...przyjemna opowiesc,ale nic poza tym.Nie zrobila na mnie zadnego wrazenia.Wzruszyla?wstrzasnela?zmusila do zastanowienia?Nic z tych rzeczy...Wiem,ze i taka literatura jest potrzebna.Potrzebna,zeby sie zrelaksowac,poczytac o dobrze zyjacych ludziach,pieknych angielskich pejzazach.Ale do mnie nie przemawia ten typ.Troche,jakbym czytala Nore Roberts...troppa dolcezza e niente piu...

kasandra_85 | 2011-08-12
Przeczytana: sierpień 2011

allison | 2011-10-10
Przeczytana: 09 października 2011

Ciepła, pogodna i optymistyczna, chociaż nie przesłodzona powieść. Czyta się jednym tchem i z prawdziwą przyjemnością, gdyż bohaterowie są z krwi i kości, przeżywają dylematy, muszą dokonywać życiowych wyborów, jakie są udziałem każdego człowieka, uwikłani są w różne skomplikowane relacje, także z przeszłością.

To, co urzeka w tej książce, to rodzinny nastrój, piękna sceneria, opisana w bardzo plastyczny sposób. Może zabrzmi to naiwnie, ale czytając, miałam szczerą ochotę przenieść się w czasie i przestrzeni, by stać się cząstką świata Rezydencji i sąsiadującego z nią letniego domku.

Akcję urozmaica także pewna rodzinna tajemnica, którą bohater odkrywa dopiero pod koniec powieści.

Całość napisana lekkim stylem, ale jednocześnie bardzo ładnym literackim językiem. Polecam z czystym sumieniem ! :)

basik | 2016-01-26

"Letni domek" miał być o sekrecie rodzinnym sprzed lat i pilnie strzeżonej tajemnicy. I trochę o tym było na początku i końcu książki.
A tak jest to normalna powieść obyczajowa o rodzinie i ich przyjaciołach w której nie zawsze wszystko dobrze się układa, o kłopotach finansowych, rozterkach i drobnych romansach. Są też dzieciaki, psy i kot.Taka sielska, spokojna wiejska atmosfera.
Mnie jednak wydaje się, że autorka chciała nam przekazać, że traumatyczne przeżycia z dzieciństwa, mogą ukrywać się w zakamarkach naszej pamięci aż do chwili, gdy jakieś z pozoru drobne wydarzenie np. zdjęcie, nie pobudzi naszych wspomnień sprzed lat.

anek7 | 2011-10-25
Przeczytana: 24 października 2011

Rozmaici psychologowie nie od dzisiaj i nie od wczoraj zastanawiają się nad fenomenem ludzkiej pamięci. Dlaczego jedne wydarzenia, pomimo, że miały miejsce już dosyć dawno temu, pamiętamy z fotograficzną wręcz dokładnością a inne, zdecydowanie bliższe czasowo, zapominamy? Czy nasze najwcześniejsze wspomnienia wynikają z nas samych czy są tylko projekcją tego co opowiadali nam rodzice lub inni świadkowie naszych dziecięcych poczynań? Jaki wpływ na nasze dorosłe życie mają traumatyczne przeżycia z wczesnego dzieciństwa? Nauka pewnie jeszcze długo, a być może nigdy, nie znajdzie jednoznacznej odpowiedzi na te pytania - osobiście sądzę, że takiej reguły po prostu nie ma, a wszystko zależy od konkretnej osoby.

Powieść "Letni domek" autorstwa brytyjskiej pisarki Marci Willett dotyka właśnie problemów pamięci i bolesnych przeżyć z dzieciństwa. Główny bohater Matt to trzydziestokilkulatek, wschodząca gwiazda literatury fantastycznej. Jego pierwsza powieść odniosła międzynarodowy sukces i...