Siedem pożarów Mademoiselle

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Seven fires of Mademoiselle
namiętność, piromania
Miss_Jacobs

FASCYNUJĄCA OPOWIEŚĆ O NAMIĘTNOŚCI I… PIROMANII! Mademoiselle to zdumiewająco piękna i nieco ekscentryczna francuska guwernantka dwunastoletniej Carloty, córki argentyńskiego dyplomaty. Mimo że zabiegają o nią najatrakcyjniejsi kawalerowie w mieście, nie okazuje płci przeciwnej najmniejszego zainteresowania. Do czasu... W święta Bożego Narodzenia choinka Carloty staje w ogniu i na scenę wkracza lokalna straż pożarna. Pomiędzy wysokimi, muskularnymi strażakami jest jeden niski i łysiejący – Nick Kowalski. Mademoiselle z miejsca się zakochuje. Tylko jak ma ponownie spotkać tego mężczyznę i rozpalić w nim płomień namiętności? Odpowiedź kryje pudełko zapałek… „Siedem pożarów Mademoiselle” to pełne humoru studium przebogatej i nieco przewrotnej psychiki kobiecej. Esther Vilar ponownie podejmuje temat „matematyki miłości”.

źródło opisu: Wydawnictwo Nasza Księgarnia, 2010

źródło okładki: http://www.nk.com.pl/

Malwina | 2013-01-18
Przeczytana: 17 stycznia 2013

Absolutnie elektryzująca!
Książka przez swoją niską ocenę na LB trochę mnie zniechęciła jednak opis i okładka spowodowały, że musiałam koniecznie wejść w jej posiadanie.
Akcja książki dzieję się w moich ukochanych latach 60, autorka w wspaniały sposób odzwierciedliła wydarzenia powieści przez co czułam się tak jakbym stała w Waszyngtonie na ulicy Oliwkowej w latach 60.
Książka jest opowiadana przez dorosłą kobietę ale wspominającą czasy kiedy miała 12 lat i na tym się skupia. Carlota jest córką dyplomatów, która bardzo często się przeprowadza. Rodzice pragną żeby nauczyła się ona francuskiego i do tego celu zatrudniają francuską 25 - letnią guwernantkę o zniewalającej urodzie. Dziewczynka w pełnym humorze języku opowiada historię jaką przeżyła dzięki Mademoiselle. Francuska chciała zdobyć pewnego strażak Polaka, który jako jedyny mężczyzna nie zwraca na nią uwagi. By zwrócić jego uwagę postanawia podpalać różne rzeczy.
Książka jest pełna humoru ale i niesamowitych zwrotów...

Cyriaanne | 2011-03-10
Przeczytana: 10 marca 2011

Książka przykuła moją uwagę przepiękną okładką, na której smak, wyrafinowanie, elegancja i prostota płynnie się łączą, tworząc obrazek, obok którego nie da się przejść obojętnie. Już od wielu miesięcy miałam ją na uwadze, ale dopiero teraz wpadła w moje ręce.

Główną bohaterką i narratorką opowieści jest trzynastoletnia Carlota, córka argentyńskiego dyplomaty i jego austriackiej żony. Kiedy za kadencji Johna F. Kennedyego przeprowadzają się do Waszyngtonu, Carlota „dostaje” nową guwernantkę – przepiękną Francuzkę Catherine, nazywaną po prostu Mademoiselle. W święta Bożego Narodzenia, przez wspólny błąd nauczycielki i Carloty w ich domu wybucha pożar. Do jego ugaszenia przybywa Nick Kowalski, w którym nasza Mademoiselle po raz pierwszy spotyka Prawdziwego Mężczyznę. By zdobyć jego uczucia, a jednocześnie zachować zasady wpojone jej przez ojca, staje się piromanką i wznieca pożary, aby Nick przybył je ugasić (ciekawe co jej ojciec by na to powiedział).

Książka jest przepięknie...

parfois | 2014-04-13
Przeczytana: 13 kwietnia 2014

Lekka, wesoła historia, którą można odebrać tylko z dużym przymrużeniem oka.

Mademoiselle to francuska guwernantka zajmująca się nastoletnią córką dyplomaty. Jest piękna, może zdobyć każdego mężczyznę, a jednak w oko wpada jej z pozoru przeciętny strażak. Aby go zdobyć, Mademoiselle wraz z wychowanką próbują rozmaitych sposobów, uciekając się nawet do wzniecania pożarów.

Książkę czyta się szybko, przyjemnie, wręcz jednym tchem. Napisana jest dowcipnie, lecz nie głupio. Od razu widać, że jest to typowy romans i nie może się inaczej skończyć niż typowym happy endem, jednak coś "Siedem pożarów..." odróżnia od typowych miłosnych czytadeł.

Przede wszystkim, siłą książki jest dystans autorki do opowiadanej historii. Niby to romans, ale opowieść skupia się w głównej mierze na Carlitos i Mademoiselle, które mają mnóstwo dziwnych pomysłów, a także spostrzeżeń na temat życia, miłości i innych ludzi. Uwagę zwraca to, że są to myśli mądre, często trafne i dojrzałe. Stanowią ciekawy...

Martyna | 2012-10-27
Przeczytana: 26 października 2012

Historia o miłości od pierwszego wejrzenia, dla której można zrobić wszystko,a nawet więcej.

Ta książka nie jest zwykłym "romansem", zdecydowanie wykracza poza ten gatunek, obejmując jednocześnie wiele innych.

"Pamiętaj Carlitos. To mężczyzna musi zrobić ten pierwszy krok."

Jak by się tak głębiej zastanowić, cała historia nie miałaby miejsca, gdyby Medemoiselle była brzydka. Ale mniejsza o to, w końcu była piękna i nic tego nie zmieni, choć ona sama próbowała..

Ogień staje się jedyną możliwością spotkania dla zdesperowanej kobiety... Nie jeden raz, nie dwa, ale coraz więcej... Prawdziwy mężczyzna i prawdziwa kobieta... Z przeszłością, wadami, związek, który wcale nie zaczął się niewinnie... Polecam! Naprawdę...emocjonująca. :)

Miss_Jacobs | 2010-04-03
Przeczytana: 02 kwietnia 2010

Książka o banalnej tematyce miłości napisana w bardzo niebanalny sposób. Całą historię opowiada Carlotta, dawna wychowanka Mademoiselle. Chociaż jest już dorosłą kobietą doskonale udaje jej się wrócić pamięcią do dziecięcych uczuć i przekonań. W młodości była pełną uroku, przekory i inteligencji dziewczynką. Była również w pełni wpatrzona w swoją guwernantkę, oszałamiającą Francuzkę, za którą 99% mężczyzn na świecie dałoby się pokroić. A Ona? Cóż... Nie różni się niczym szczególnym od pozostałych kobiet. Jest tak samo przewrotna i pragnie jedynie tego, czego nie może posiadać, w tym przypadku strażaka. Ów strażak nie wyróżnia się niczym szczególnym. Nie ma, bowiem zniewalającej urody, pozycji społecznej, majątku. Ale czy to nie właśnie zakazane owoce kuszą? Na jej przykładzie można stwierdzić, że " Miłość to religia z najmniejszą wspólnotą wiernych"* .Pisarka zgrabnie kreśli portrety kobiet i relacje między nimi samymi. Nie mogło, więc zabraknąć wzajemnej rywalizacji, porównywania...

asia97 | 2010-02-16

Bardzo fajna książka. Nie jest banalnym romansem. To intrygująca opowieść z humorem i charakterem. Opowiada o tym do czego jest zdolna zakochana kobieta. Świetna, lekka aczkolwiek nie błaha książka godna polecenia.

Embargo | 2014-10-17
Na półkach: Przeczytane, 2013

Przyciągnęła mnie elegancka okładka i ciekawy tytuł - "Siedem pożarów Mademoiselle" - który, jak się okazuje, jest dosłowny. Główną bohaterką jest francuska guwernantka córki argentyńskiego dyplomaty, Carloty, nazywana przez nich Mademoiselle. Kobieta piękna i nie do końca zdająca sobie sprawę ze swojej urody, odrzuca wszystkich kawalerów i konsekwentnie nie wykazuje zainteresowania płcią przeciwną. Do czasu, gdy w domu zapala się choinka, a na scenę wkracza niski i łysiejący Nick Kowalski.

Książka jest cudownie napisana, zgrabnie i ciekawie prowadzona, a narratorką jest dorosła już Carlota, której przemyślenia z czasów dzieciństwa zaskakują i trafiają w sedno. Ta książka nie jest zwykłym romansem, ale sposobem na pokazanie, jak funkcjonuje psychika niektórych kobiet. Niebanalna powieść.

Mój ulubiony cytat z tej pozycji:

“Mówi się o przyjaźni, że to najszlachetniejsze uczucie między ludźmi. Szlachetniejsze niż miłość, bo ta, bądź co bądź, bazuje przede wszystkim na instynkcie...

ania | 2016-02-02
Przeczytana: 19 stycznia 2016

Fantastyczna, lekki styl, barwna w treści, ale niebanalna w przekazie.
Do kawy, na weekend, 'gdy się człowiek chce zapomnieć'-ta książka jest idealna.

Okładka zachwyca każdego, kto tylko na nią spojrzy. Tak jak główna bohaterka.
Polecam gorąco!

Wiola | 2011-03-25
Na półkach: Wyslane, Przeczytane
Przeczytana: 24 marca 2011

Swietna lektura. Humor,dystans, szalona Francuzka i maly wynalazca.
Oslodzila mi dzien kiedy lezalam chora w lozku :)

naczynie_gliniane | 2010-03-27

Siedem pożarów Mademoiselle przypomina mi trochę klimat Madame Libery ze względu na niedostępność głównych bohaterek, umiłowanie Francji i pasję, która obie powieści wypełnia po brzegi. Przypomina mi też książkę Szelmostwa niegrzecznej dziewczynki Llosy, której główna bohaterka – podobnie jak Mademoiselle – nosi w sobie tyle chłodu, co i namiętności. Esther Vilar napisała powieść zabawną, z intrygującym zakończeniem, z ciekawymi bohaterkami. Sympatyczna lektura na jedno popołudnie!

Pełny tekst recenzji tutaj: http://czytanki-przytulanki.blogspot.com/2010/03/esther-vilar-siedem-pozarow.html