Kolekcjonerka perfum

Tłumaczenie: Elżbieta McIver
Wydawnictwo: Muza
The Perfume Collector
venicet5

Powieść obyczajowa z wątkiem romansowym i detektywistycznym Lata 20. – 50. XX wieku. Zmysłowa i pełna zapachów historia kobiety, która stała się muzą paryskich kreatorów perfum. Czy jeden list może przewrócić życie do góry nogami? Dzięki niespodziewanej wiadomości z Paryża Grace pozna historię niezwykłej kobiety, która była natchnieniem dla francuskich kreatorów perfum. Londyn, 1955 rok:...

Powieść obyczajowa z wątkiem romansowym i detektywistycznym
Lata 20. – 50. XX wieku.

Londyn, 1955 rok: Grace Munroe ma dwadzieścia siedem lat. Jej małżeństwo z upadłym arystokratą Rogerem nie należy do udanych. Okazuje się, że życie londyńskich wyższych sfer to nie dla niej. Świat konwenansów, sztywnych manier i przepychu okazuje się wprost nie do zniesienia.

Pewnego dnia Grace otrzymuje list, w którym dowiaduje się, że jest jedyną spadkobierczynią niejakiej Evy d’Orsey i że odziedziczyła po niej wspaniały apartament w stolicy Francji. Aby wyjaśnić pomyłkę, postanawia polecieć do Paryża. Wyjazd jest dla niej dobrą okazją, by oderwać się od problemów małżeńskich.

Na miejscu Grace postanawia rozwikłać tajemnicę dziwnego spadku i z pomocą prawnika zbiera informacje o tajemniczej Evie d’Orsey. Poznaje jej dawne losy: pokojówki w nowojorskim hotelu, która z czasem staje się bohaterką licznych skandali i romansów, a także inspiracją dla największego kreatora perfum tamtych lat. Krok po kroku Grace odkrywa kolejne sekrety z życia Evy a także powód, dla którego to właśnie jej został zapisany apartament przy Place des Vosges...

Autorka zabiera czytelników w podróż do lat dwudziestych ubiegłego wieku. Do pełnego szyku i elegancji zmysłowego Paryża, do uwodzicielskiego świata kreatorów perfum, do Monte Carlo i Nowego Jorku. Tworzy w ten sposób wyraziste tło dla tej misternie ułożonej opowieści o dwóch kobietach, których losy okazują się splecione ze sobą w niezwykły sposób.

„Kolekcjonerka perfum” została wybrana najlepszą książką 2013 roku magazynu „Good Housekeeping”, pojawiła się na liście bestsellerów New York Time.

źródło opisu: Wydawnictwo Muza S.A.

źródło okładki: http://muza.com.pl/powiesc-obyczajowa/1750-kolekcj...»

Joanna | 2014-10-09
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 09 października 2014

W przeplatających się naprzemiennie wątkach powieści poznajemy losy dwóch nieznanych sobie kobiet, żyjących w różnych okresach czasowych i różnych środowiskach.
- Grace Munroe żyjąca w latach pięćdziesiątych XX wieku to wywodząca się z angielskiej socjety młoda kobieta, której niezbyt odpowiada rola ozdoby towarzystwa u boku swego męża.
- Eva D' Orsey to kobieta, której przeszłość naznaczyła samotność, brak rodziny , ciężka praca nowojorskiej pokojówki w hotelu w latach dwudziestych.
Nieoczekiwanie otrzymany spadek uruchamia lawinę wydarzeń prowadzących do ujawnienia tożsamości, skrywanych przez całe życie sekretów jednej z kobiet oraz jej przesłania co do życiowych wyborów.
Dramatycznym wydarzeniom w życiu Evy D' Orsey towarzyszy zapach perfum określający jej osobowość , marzenia, emocje i nastroje. Perfumy są częścią jej osoby, pragnieniami , czasem chwilowymi jak w upalne lato zapach deszczu w rozgrzanym mieście, niewybaczonego sobie grzechu , niespełnionych nadziei....

allison | 2015-04-03
Przeczytana: 03 kwietnia 2015

Początkowo trochę obawiałam się, że będzie to łzawa lektura, ale - na szczęście - "Kolekcjonerka perfum" okazała się ciekawą powieścią obyczajową.

Akcja płynie tu dwutorowo. Ciekawsze wydały mi się wydarzenia sprzed lat (w przypadku tak skonstruowanych powieści zwykle przeszłość oceniam lepiej - to już prawie reguła).
Przyznam, że pod koniec przeraziłam się, iż autorka wybierze łatwy finał, ale z przyjemnością stwierdziłam, że moje obawy były bezpodstawne.

Całość czyta się z emocjami i z przyjemnością. Z zainteresowaniem śledzi się losy tajemniczej kobiety, która obdarowała niespodziewanym spadkiem obcą osobę. Czy jednak rzeczywiście obcą? - takie pytanie towarzyszyło mi podczas lektury. I chociaż szybko odgadłam powiązania, nie byłam ich w stu procentach pewna.

"Kolekcjonerka perfum" to powieść o marzeniach, życiowych pasjach i zmaganiu się z przeciwnościami losu. To również piękna historia o potrzebie niezależności.
Polecam z czystym sumieniem - świetnie przy tej książce...

kwiatusia | 2014-08-06
Przeczytana: 03 sierpnia 2014

Recenzja pochodzi z mojego bloga

Do sięgnięcia po powieść przekonał mnie tytuł, okładka a przede wszystkim historia paryskich perfum w tle, które uwielbiam i jak dla mnie są jedyne w swoim rodzaju. Ich zapachy są niepowtarzalne i długotrwałe. Kilka lat temu byłam w Paryżu i miałam możliwość przebywania w małym sklepiku w którym tworzone były najwspanialsze aromaty, jakie udało mi się kiedykolwiek powąchać. Przywiozłam stamtąd tylko jeden malutki flakonik, bo jego wysoki koszt nie pozwolił mi na większe zakupy.
Podarowałam go mojej Kochanej Mamie. Była zachwycona.
Do dzisiejszego dnia ten zapach utrzymuje się w tej małej buteleczce. A ja poszukuję go w naszych polskich sklepach.... Jak do tej pory bezskutecznie.

27-letnia Grace mieszka w Londynie. Niezbyt dobrze czuje się w środowisku w którym wszystko jest odgórnie narzucone. Ma być ozdobą swojego męża z którym nie potrafi się porozumieć. Domyśla...

Katherina87 | 2017-12-28

Czy jeden list może przewrócić życie do góry nogami?

Grace ma dwadzieścia siedem lat, mieszka w Londynie i jest nieszczęśliwą mężatką. Wychowana, by być ozdobą swojego męża z angielskiej socjety, dusi się w świecie konwenansów, przepychu i sztywnych manier.
Los Grace się odmienia, gdy nieoczekiwanie tajemnicza Eva d'Orsey zapisuje jej w spadku wspaniały apartament w centrum Paryża.
Kim właściwie jest Eva i dlaczego wybrała właśnie ją?
Tak rozpoczyna się podróż do lat dwudziestych ubiegłego wieku. Do wyższych sfer Londynu i Nowego Jorku. Do uwodzicielskiego świata kreatorów paryskich perfum i ich muz.

To zapachy definiują świat, nie słowa, nie kształty ani dźwięki. Wszyscy rozumieją język woni, w tym rzecz. Zapachy mogą tworzyć złożone, wieloznaczne opowieści. Ich ruchy, przemiany, dojrzewanie, zakwitanie i obumieranie opowiadały poruszające historie. Można śmiać się przy ludziach, a na skórze mieć zapach wyrażający tęsknotę, żal, nadzieję, cokolwiek- wszystko jednocześnie....

Jolka | 2014-06-23
Przeczytana: 23 czerwca 2014

Lubię takie książki ,gdzie związek miłości i kryminału są ze sobą i współgrają idealnie.Lata 20-50 XX w.Grace nieszczęśliwa dwudziestoparoletnia mężatka,ma dość sztywnych reguł i manier.Jej los jednak odmienia się ,gdy pewnego dnia dostaje w spadku wspaniały apartament w Paryżu.Na jej drodze stanie tajemnicza Eva-hazardzistka,muza największego kreatora perfum..

Dorota | 2016-10-20
Przeczytana: 19 października 2016

Cudna jest ta książka, czytanie jej sprawiło mi bardzo wielką przyjemność. To była taka fajna uczta... Paryż, skrywane tajemnice z przeszłości a wszystko osnute zmysłowymi zapachami... Dodam, że dla podkręcenia atmosfery zapaliłam sobie ulubioną świecę zapachową :) i tak spędziłam niesamowicie przyjemne dwa wieczory. Polecam koneserkom perfum, zapachów no i paryskich klimatów.
Nie dziwię się teraz, że tak trudno ją było zdobyć w bibliotece.

katala | 2018-04-22
Na półkach: 2017, Historycznie, Przeczytane
Przeczytana: 14 marca 2017

Przyznaję się otwarcie, że lekko westchnęłam, kiedy zobaczyłam co i jak w Kolekcjonerce perfum. Głównie z powodu kolejnej książki wpisanej w opowieści historyczne wpisane we współczesne lub prawie współczesne dzieje bohaterów. Ale kiedy chwilę pomyślałam, to musiałam obiektywnie przyznać, że wcale tych książek tak wiele nie przeczytałam. Tylko, że tym razem raczej chodzi nie o ilość, a o jakość i kaliber emocjonalny. Każda z nich mocno mnie poturbowały emocjonalnie. To nigdy nie jest lekki kawałek literatury, choć nie ukrywam, że niejednokrotnie jest on bardzo dobry.
Kolekcjonerka perfum to książka osadzona w realiach lat 20 i 50 XX wieku. Młoda Angielka otrzymuje spadek niewiadomego pochodzenia. Pod wpływem emocji, nieszczęścia i wewnętrznych wątpliwości, które nią targają, jedzie do Paryża. Miasta z którym związana była przez lata kobieta, której losy stanowią tło całej historii.
Niejeden raz wspominałam, że to bardzo smutna książka. I nadal mogłabym tak twierdzić. Masa w niej...

Ania | 2015-01-29
Przeczytana: 29 stycznia 2015

Przyjemna, relaksująca lektura, napisana w dobrym stylu, przy której można na chwilę oderwać się od codzienności. Bardzo mi się podobała.
Śledzimy wątki dwóch bohaterek żyjących w różnych czasach - Grace - w latach 50 XX wieku w Londynie i Paryżu, gdzie stara się rozwikłać zagadkę niespodziewanego spadku oraz cofamy się w lata 20 i 30 XX wieku do luksusowego, pełnego sekretów i skandali hotelu w Nowym Jorku oraz do pełnego przepychu, ale i pokus Monte Carlo i eleganckiego Paryża, gdzie rozgrywa się historia Evy. I właśnie ten wątek najbardziej mnie interesował.
Książkę czyta się szybko, a obie historie wciągają. Jest i tajemnica, trochę przepychu, elegancji dawnych lat, ale i walka o lepszą pozycję, próby odnalezienia własnej tożsamości.
Może i jest to trochę bajka dla dużych dziewczynek, ale bardzo przyjemnie się to czyta. Polecam jako lekką, odprężającą lekturę. Jest to moje pierwsze spotkanie z twórczością Tessaro, ale na pewno sięgnę jeszcze po inne jej książki.

"Kolekcjonerkę perfum" poleciła mi pani bibliotekarka, jako bardzo dobrą powieść z tajemnicą z przeszłości w tle, bo ja bardzo lubię takie klimaty.
Na początku miałam pewne opory, bo co może być ciekawego w produkcji perfum. Ale już po kilku rozdziałach zmieniłam zdanie, bo książka wciągnęła mnie bez reszty.
O perfumach oczywiście jest, ale to tylko tło do rozgrywającej się akcji, a dotyczy ona dwóch kobiet, żyjących w dwóch przedziałach czasowych.
Eva żyjąca w latach 20-tych XIX wieku, od wczesnej młodości musi pracować na swoje utrzymanie i walczyć o przyszłość wszelkimi sposobami dostępnymi pięknej kobiecie.
Grace zaś w 1955 roku żyje pod kloszem w nieszczęśliwym małżeństwie aż do czasu, gdy dostaje list , że jest spadkobierczynią nieznanej jej osoby.
Bardzo wciągająca lektura, czyta się szybko i z dużym zainteresowaniem.
Mnie osobiście bardziej podobały się lata 20-te i życie Evy, ale tak najczęściej bywa przy retrospekcji.
Długo skrywane tajemnice, trudne decyzje życiowe i...

elenkaa | 2014-09-03
Przeczytana: 03 września 2014

Recenzja dostępna również na blogu: http://pasion-libros.blogspot.com/2014/09/18-kolekcjonerka-perfum-kathleen-tessaro.html

Moją uwagę do tej książki przyciągnęła okładka. Uważam, że jest świetna i po ubiorze kobiety stwierdziłam, że akcja dzieje się nie we współczesności, ale w I poł. XX wieku. I nie myliłam się. Byłam bardzo szczęśliwa, jak przeczytałam opis fabuły i od razu zapragnęłam tę książkę posiadać.

Grace Munroe ma 27 lat i żyje w niezbyt szczęśliwym małżeństwie z arystokratą Rogerem. Mieszkają w Londynie, gdzie Grace musi być przykładną żoną błyszczącą w towarzystwie angielskiej elity. Jednak kobieta marzy o czym innych. Chciałabym robić coś pożytecznego, np. zapisać się na kurs sekretarski. Pewnego razu dostaje list z Paryża dotyczący odziedziczonego spadku po Evie D'Orsay. Wszystko byłoby w porządku, gdyby znała tę kobietę... Postanawia udać się do Paryża i wyjaśnić pomyłkę. We Francji Grace poznaje prawnika monsieur Tissota, który pomaga jej dowiedzieć się czegoś o...