978-83-7648-655-0
miłość, życie, pościg, zmiana
Barbara

Ona: Beata, psycholog z Chicago, uciekinierka sprzed ołtarza. Wyjeżdża, by rozstać się nie tylko z niedoszłym mężem, ale i z chorą psychicznie matką, która właśnie trafiła do zamkniętego ośrodka. On: Robert, polski matematyk i haker. Rozwodzi się z transseksualną żoną, porzuca stare przyjaźnie i naciska przycisk „reset” w swoim życiu. Kolejny raz. Spotykają się w Seattle, w pełnej oryginałów...

Spotykają się w Seattle, w pełnej oryginałów firmie CounterVision, zajmującej się zabezpieczaniem innych firm i instytucji przed atakami hakerów. Wyścig limuzyn z udziałem weterana z Iraku, rumuńskiego hakera, genialnego programisty i napalonego audytora kończy się o krok przed metą. Szybko następujące po sobie zdarzenia, podróże, relacje i wybory wystawiają na próbę nie tylko uczucia bohaterów, ale i bezpieczeństwo internetu.

Przypadkowe odkrycie Roberta oraz śledztwo przeprowadzone przez wścibskiego dziennikarza stawiają pod znakiem zapytania uczciwość metod, jakimi posługuje się CounterVision, by zdobyć klientów. Ale to nic w porównaniu z tym, czego doświadczają bohaterowie podczas spotkania z matką Beaty i podróży do Waszyngtonu.

Czy nowa miłość wystarczy, by znikły stare koszmary?

źródło opisu: Wydawca

źródło okładki: Wydawca

teri | 2012-09-26
Na półkach: 2012, Przeczytane
Przeczytana: 25 września 2012

Ksiazka jest dobra ale bylaby jeszcze lepsza gdyby nie cala masa okreslen i zwrotow zrozumialych tylko przez informatykow i hakerow.Ksiazka jest wlasnie o hakerach.Poza tym,calkiem sympatyczna historia kobiety i mezczyzny po przejsciach,ktorzy sie odnalezli.Cosi è cosi,niente male,ma anche niente di gran chè....
Serdeczne podziekowania dla Moniczki!

Tajemnica | 2011-04-15
Przeczytana: 15 kwietnia 2011

Bardzo często zastanawiam się, czy naszym życiem rządzą przypadki, dziwne zbiegi okoliczności, czy jednak mimo wszystko mamy wpływ na to, co jest tam gdzieś wysoko (lub nisko) zaprogramowane w pliku pt. „Życie nr 454323, właściciel XY”.
Zapewne wielu z nas ma podobne teorie w tym temacie, wielu będzie twierdziło, że to przypadki, inni, że jednak każdy zbieg okoliczności ma jakiś głęboko ukryty sens.

„Hakus pokus” to książka, w której jest bardzo wiele przypadków składających się w spójną całość. „Hakus” to magiczne zaklęcie, które każdy z nas chciałby mieć pod ręką, a „pokus” myślę, że nikomu w życiu nie brakuje …. Jak to połączyć, aby się ze sobą nie pogryzło? Recepty gotowej nawet sami autorzy Katarzyna Leżeńska i Darek Milewski nie podają, ale w zamian gwarantują bardzo mile spędzony czas.

Jest ich dwoje, pooranych przez przeszłość. Trudno ocenić, które z nich dostało bardziej od życia. Ona – Beata Winkler, pani psycholog, próbująca jak na ironię zrobić porządek z własnym...

malineczka74 | 2011-04-07
Na półkach: Zrecenzowane, Przeczytane
Przeczytana: 07 kwietnia 2011

"Jeśli zawali Ci się świat nie możesz załamać rąk - musisz znaleźć siły, aby wziąć się w garść i kreować nową rzeczywistość. A budując ją los może zesłać Ci wiele niespodzianek ".

Dla mnie takie przesłanie płynie z książki "Hakus pokus" . Przed lekturą z podanego na okładce opisu spodziewałam się takiego typowego babskiego czytadełka - ale totalnie się pomyliłam. Ta lektura to nie przesłodzony romansik , który ocieka lukrem jak najpyszniejszy pączek. To mądra i ciekawa książka o dwojgu dorosłych emigrantów , którzy zostają solidnie doświadczeni przez los.

Ona - Beata Winkler ,z wykształcenia psycholog ,cierpi od dzieciństwa przez chorobę psychiczną matki . Do Stanów ,a konkretnie do Chicago ,przyjeżdża jako 4-latka . Jej matka Danuta nie potrafi zapewnić dziecku rodzinnego ciepła i uczuć . Dopiero ojczym daje jej sporo serca , ale i to zabiera los Beacie po jego tragicznej śmierci na łodzi. Dziewczyna czuje się samotna ,a jej jedyną powierniczką jest koleżanka z liceum Karen....

Anika | 2012-06-04
Przeczytana: 04 czerwca 2012

Interesująca fabuła i ciekawi bohaterowie - to wszystko sprawia, że książkę czyta się szybko i z dużą przyjemnością. Polecam.

Monika | 2012-03-03
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 03 marca 2012

Książka naszprycowana jest fachowym słownictwem (oj, ci hakerzy!) i mało prawdopodobnymi historiami z życia Beaty i Roberta.
Czyta się szybko i całkiem znośnie, ale chyba nie pamięta o niej długo.

Najbardziej podobała mi się postać Samuela. Miałam kiedyś podobnego szefa ;)

Hanna | 2015-11-20
Na półkach: Poplit, 2015, Przeczytane
Przeczytana: 19 listopada 2015

Taka, ot sobie lektura lekka, łatwa i (dość) przyjemna. Historia dwóch pokiereszowanych przez los osób, jakich wiele w tego typu książkach. Język powieści jest poprawny. Nie unosi nas na wyżyny, ale też nie boli czytanie tego. Postaci, poza główną bohaterką, są raczej jednowymiarowe i nie poznajemy ich zbyt dobrze. Niektóre kwestie, w moim odczuciu, mocno naciągane (na przykład była żona głównego bohatera, ich argentyńska przyjaciółka, pół-Indianin - w ogóle nie byłam w stanie zrozumieć ich motywacji). Jedyne, co może wyróżniać tą pozycję, to dość szczegółowo przedstawiona kwestia bezpieczeństwa w sieci. Zagadnienie ciekawie opisane i dobrze udokumentowane (przypuszczam, że to zasługa współautora). Ale to za mało, by powstało coś wyjątkowego. Niemniej jednak, czytało mi się to bardzo dobrze - taka trochę zdrożna przyjemność.

Piotr | 2011-05-02

Biorąc książkę do ręki i patrząc na recenzję na tylnej okładki miałem mieszane uczucia. Książkę otrzymałem od wydawnictwa Prószyński i Spółka, a wiem że osoba która wysyła mi książki z pewnością mnie nie zawiedzie. Właściwie zacząłem lekturę bez przekonania że coś tam może mnie zaskoczyć, że złapie się na czymś co może mnie w jakiś sposób ująć. Myliłem się. To historia dwóch osób które mają za sobą traumatyczne przeżycia. Pierwsza to kobieta o imieniu Beata która z zawodu jest psychologiem i która zostawia w szpitalu psychiatrycznym swoją matkę, a drugą postacią jest Robert który jest hakerem i matematykiem. Obydwoje pochodzą z Polski. Reszta postaci jak XXL i inni barwni osobnicy to głównie hakerzy i są jakby tłem tej historii. Czytając tę książkę zastanawiałem się skąd pomysł na taki temat, właściwie w naszym kraju mało się mówi o włamaniach do sieci. Książka porusza temat tabu jakim jest transseksualizm i ukazuje psychologiczne rysy ludzi w traumie. Bohaterowie uczą i pokazują...

aniusiaczek92 | 2011-03-27
Przeczytana: 27 marca 2011

Sięgając po tę książkę spodziewałam się historii dwojga ludzi po przejściach, dzięki której będę mogła spojrzeć na świat z innej perspektywy i przyjrzeć się z bliska problemom, z którymi do tej pory, na całe szczęście nie miałam styczności. Owa powieść jest wręcz doskonałą pozycją dla czytelników, którzy nastawiają się na dłuższe przemyślenia i refleksje.

Autorami "Hakus pokus" są Katarzyna Leżeńska, pisarka i scenarzystka oraz Darek Milewski, lalkarz z wykształcenia, które w swoim życiu zajmował się już wieloma rzeczami, a obecnie pracuje w jednej z największych firm software'owych na świecie.

Książka opowiada historię Beaty Winkler, psychologa z Chicago, kobiety z problemami i dylematami życiowymi. Rudowłosa i piegowata bohaterka rozstaje się tuż przed ślubem z narzeczonym oraz po umieszczeniu matki w zakładzie zamkniętym, podejmuje nową pracę w firmie w Seattle, gdzie spróbuje żyć w miarę normalnie. Hakus pokus nie jest tylko historią jednego bohatera, albowiem drugą czołową...

Snafu | 2011-03-30
Przeczytana: 30 marca 2011

Co rządzi życiem przeznaczenie czy przypadek?
Bohater książki Hakus pokus, Robert, wierzy w to drugie

"Cała jego dotychczasowa historia stanowiła modelowy dowód na to, że życiem rządzi mniej lub bardziej oczywisty przypadek. O ile przypadek może być oczywisty."

Ja sama nigdy się nad tym nie zastanawiałam. Ale myślę, że naszym życiem rządzimy my sami, zależy od nas. Oczywiście jeżeli nie poddajemy się wciąż "przypadkowi" czy "przeznaczeniu" ;)

Początkowo trochę obawiałam się tej książki. Sądziłam, że to romansidło, a hakus jest raczej domieszką i chwytem reklamowym, a tu dowiedziałam się kilku ciekawostek (ale nie oczekujcie raczej, że autor wprowadzi was w tajniki hakowania), razem z bohaterami włamywałam się także do komputerów innych i mówiąc szczerze trochę przeraziłam, że kto tylko chce może się wepchać na mój komputer... Na szczęście nie prowadzę jakiejś wielkiej firmy i ryzyko, że komuś będzie się chciało przejrzeć zawartość mojego dysku jest znikome ;)

Książka...

Izuś | 2011-04-16
Przeczytana: 16 kwietnia 2011

Po przeczytaniu "miliona" różnych recenzji, pozytywnych recenzji tej książki myślałam, że także stanie się moją ulubioną. Stało się trochę inaczej i nie wiem czym to jest spowodowane. Czy tym, że TYLE się o niej naczytałam, czy tym że nie był to odpowiedni moment na jej czytanie. Do końca nie wiem i trudno jest mi się określić tak właściwie jaki mam stosunek do tej książki.

Hakus pokus to historia głównie dwóch osób.
Beaty, która jest psychologiem z Chicago. Psychologiem, który sam z sobą ma problemy. Zastanawiam się jak ktoś może pomagać innym osobom mając problem ze sobą i swoim życiem. Beata jest zdominowana przez matkę, która nie do końca jest normalna, a właściwie ma chorobę psychiczną.
Beata wyjeżdża aby zmienić zarówno środowisko jak i uwolnić się od matki. W Seattle szybko znajduje pracę i poznaje Roberta,którego życie także nie oszczędzało. Robert żeby nie było nudno rozwodzi się z żoną TRANSWESTYTKĄ. Prócz tego jest matematykiem, którym stał się z miłości do swojej...