Sądy i osądy

Prószyński i S-ka
2006-01-01
2006-01-01

Okładka książki Hakus pokus Katarzyna Leżeńska, Darek Milewski
Hakus pokus Katarzyna Leżeńska,...
Okładka książki Opowiadania letnie, a nawet gorące Grażyna Bąkiewicz, Małgorzata Domagalik, Marek Harny, Manula Kalicka, Jarosław Klejnocki, Magdalena Kordel, Bartosz Łapiński, Katarzyna Leżeńska, Irena Matuszkiewicz, Iwona Menzel, Zofia Mossakowska, Monika Mostowik, Filip Onichimowski, Ewa Maria Ostrowska, Maciej Przepiera, Dominika Stec, Bartłomiej Świderski, Monika Szwaja, Małgorzata Warda, Janusz Leon Wiśniewski
Opowiadania le... Grażyna Bąkiewicz,&...

Przy takich książkach odżywam. Widać, że autorka po polonistyce

Przy takich książkach odżywam. Widać, że autorka po polonistyce

Widząc tytuł książki wyobraziłam sobie górnolotną powieść, zatem byłam wielce zaskoczona tak prostą historią. Mimo zaskoczenia czytało się ją przyjemnie, spodobał mi się styl pisania Pani Leżeńskiej i z pewnością jeszcze po coś jej autorstwa sięgnę.
Książka opowiada o rozterkach z jakimi musi borykać się pracująca jako sędzia Agata Weber - młoda kobieta, matka, żona i przyjaciółka. Jest pracoholiczką, która nigdy nie wychodzi z pracy, nawet będąc w domu. Co więcej, nie zauważa, kiedy zatraca się w zawodzie na tyle, że zaczyna nie rozróżniać spraw sądowych od życiowych epizodów, które osądza jak najcięższe wykroczenia.

"Sądy i osądy", to bardzo ciekawa, sympatyczna powieść o środowisku prawniczym - taka trochę z przymrużeniem oka, ale i skłaniająca do refleksji. Autorka porusza tu niezwykle ważny problem - czy da się pogodzić życie rodzinne i towarzyskie z pracą zawodową. A co jeśli sędzią jest się wszędzie i zawsze, sędzią, który osądzi nie tylko oskarżonego na sali sądowej, ale także rodzinę, przyjaciół i wszystko wokół? Czy da się tak funkcjonować w rodzinie, wśród przyjaciół?
Dobrze, jeśli w porę przyjdzie chwila opamiętania, bo w przeciwnym razie można któregoś dnia obudzić się w pustym domu i ze świadomością, że nie ma nawet do kogo zadzwonić i pożalić się na swój los.
Nieduża i nie pękata ta książka, a jaka mądra.

Główna bohaterka- Agata Weber, to ten typ osoby, która zdecydowanie dąży do celu nie przejmując się pozostałymi osobami. Nie potrafi wyczuć, kiedy powinna zatrzymać swój osąd tylko dla siebie, a nie dzielić się nim z wszystkimi, nie biorąc pod uwagę w najmniejszym stopniu ich uczuć.

Książka napisana lekkim piórem, idealna na weekend, czy też jeden dłuższy wieczór.

Czytałam z zainteresowaniem. Takie jest życie nieprzewidywalne sytuacje.

Czytałam z zainteresowaniem. Takie jest życie nieprzewidywalne sytuacje.

Czyta się szybko i przyjemnie. Książka w sam raz na deszczowy weekend. Wprawdzie meandry pracy sędziego są mi obce, więc pomijam ocenę tego aspektu. Życie rodzinne i osobiste naszkicowane ciekawie, sposób pisania nierozwleczony - oceniam na plus. Niektóre wątki nieco dziwne, ale w prawdziwym życiu też się takie pojawiają, więc czemu nie.
Polecam każdemu, kto szuka odrobiny relaksu.

Polecam każdemu, kto szuka odrobiny...

Sięgając po tę lekturę nie znałam autorki, a zaintrygował mnie opis na okładce. Byłam ciekawa, z racji zawodu, jak można spojrzeć na wymiar sprawiedliwości - i wpadłam w ten mroczny zimowy klimat. Pamiętam że książka do tego stopnia mnie wciągnęła, że zaczytywałam się w niej nawet podczas KTG mojego dziecka kilkanaście godzin przed narodzinami. Kto zna Leżeńską ten wie, że u niej zawsze można liczyć na prawdziwość sytuacji, refleksię, nutę dowcipu i przede wszystkim klimat.

Idąc za ciosem po przeczytaniu "Studni życzeń" (a będąc nią zachwycona),sięgnęłam po kolejną książkę Katarzyny Leżeńskiej. Jednak to już nie było to... :-(

Główną bohaterką jest Agata Werber, która jest osobą bardzo zdecydowaną i konsekwentną, ale, która nie przejmuje się opinią innych osób. Jest także człowiekiem bezpośrednim, wyrażającym swoje zadnie bez owijania w bawełnę. Jest święcie przekonana, że to ona ma zawsze rację i nie rozumie dlaczego odsuwają się od niej inni.
Zawodowo jest sędzią, jednak po pracy również się tak zachowuje. Na sali sądowej potrafi być obiektywna, natomiast bliskim odmawia prawa do słabości i pomyłek i nie daje im szansy wytłumaczenia się z jakichkolwiek czynów.
Autorka pokazuje także długotrwały związek Agaty z jej mężem, w którym występują kryzysy, jak i chwile szczęścia.
Książka napisana jest językiem prostym i zwięźle, ale można wyczuć odrobinę ironii.
"Sądy i osądy" to książka również o tym, że w związku najważniejsza jest akceptacja, zaufanie, zrozumienie.Ale pokazuje też, że każdy ma prawo do pomyłki, jeśli nawet ma taki zawód, gdzie błędy nie są dozwolone.

Zawodowo jest sędzią, jednak po pracy również się...

Książka dobra momentami wręcz zabawna. Z pewnością mogę polecić.

Książka dobra momentami wręcz zabawna. Z pewnością mogę polecić.

• 2011
  • Obyczajowe