W życiu trzeba o siebie walczyć, a Hanka po prostu trwa. Ma na to solidne usprawiedliwienie: od kilku lat jest wdową, samotnie wychowuje nastolatka i samo przetrwanie wymaga od niej wiele wysiłku. W rezultacie jej życie pozostaje zamrożone, odstawione na pobocze, odłożone na później. Nieoczekiwanie Hanka trafia na ślad tajemnicy rodzinnej, który wiedzie ją na kręte ścieżki przeszłości. Dzięki przyjaciółce babci poznaje dzieje kobiet ze swojej rodziny. W barwnych opowieściach ożywają ludzie mieszkający na Podlasiu w latach międzywojennych. Ich dramatyczne losy, naznaczone przez historię i ukształtowane przez osobiste trudne wybory sprawiają, że Hanka zaczyna postrzegać swoje życie z zupełnie innej perspektywy. Uświadamia sobie, że jej tragedia nie jest ani wyjątkowa, ani tak wielka, by do końca życia mieć żal do całego świata. Że musi odbudować własne życie, podjąć ryzyko, przezwyciężyć stare lęki... W najnowszej powieści Katarzyny Leżeńskiej obecne są wątki podejmowane w jej wcześniejszych książkach: poszukiwanie autentyzmu przeżyć, trudna sztuka wychodzenia z kryzysów życiowych, skomplikowana dynamika relacji międzyludzkich. Odnajdujemy tu także charakterystyczną dla autorki empatię, wnikliwość psychologiczną i umiejętność kreowania postaci. Wielkim walorem tej książki jest obraz przeszłości w całym jej zmysłowym bogactwie szczegółów, a także sposób, w jaki autorka, bez patosu, opisuje polskie losy wojenne.

sylwiap | 2015-07-28
Na półkach: Przeczytane, Audiobook
Przeczytana: 28 lipca 2015

Całkiem przyjemnie się słuchało

malineczka74 | 2010-08-21

W domu odziedziczonym po babce Rozalii Hanka odkrywa ślad tajemnicy rodzinnej, która kryje również sekret jej własnego pochodzenia. Dzięki przyjaciółce babci poznaje powikłane przez historię, ludzi i osobiste wybory losy kobiet ze swojej rodziny. Nagle postrzega siebie i własne życie z zupełnie innej perspektywy, w rodzinnej kobiecej sadze odnajduje źródło swej mocy. Uświadamia sobie, że nie może dłużej pielęgnować żalu do świata o to, że została młodą wdową, nie może czepiać się życia nastoletniego syna, własne zawieszając na kołku. Nie ona jedna musiała znaleźć w sobie samej wiarę i nadzieję. Nie ona jedna musiała ryzykować, by wyjść naprzeciw miłości, o której nigdy przecież nie wiadomo, czy uskrzydli, czy przygnie do ziemi. Hanka odkrywa wreszcie, że tym, którzy niczego nie chcą, świat nie daje nic. Trzeba więc o siebie walczyć. (za empik.pl)
Dobra saga rodzinna opisująca perypetie trzech pokoleń rodziny Horodyńskich - od czasów przedwojennych do współczesności.Saga napisana...

violabu Toczytam | 2013-01-25
Przeczytana: 2006 rok

"Studnia życzeń" to literatura tzw. kobieca i opowiada przede wszystkim o kobietach. Jest piękną powieścią, zawierającą elementy życia współczesnej matki, jej relacji z nastoletnim synem i resztą rodziny, a najważniejsze: relacji z samą sobą. W ciekawy, pasjonujący sposób odkrywa to, co jest istotne w jej życiu. Pomaga w tym rozwikłanie rodzinnej tajemnicy. Wraz z główną bohaterką Czytelniczka może przemierzać i odległość, i czas. Może się wydawać, że to treść jedna z wielu, ale właśnie ta powieść obyczajowa pasjonuje opowiadaną przez siebie historią.

palalela | 2014-08-17
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 17 sierpnia 2014

Pani Katarzyna wydaje rzadko, ale jak już to zrobi, wiadomo, że pozycja jest godna uwagi. "Studnię" czytałam 2. raz i mimo to nastał moment w którym nie mogłam powstrzymać łez.

Agniolek | 2014-09-19
Przeczytana: wrzesień 2014

Współczesne losy Hanki (blisko 40-letniej wdowy z nastoletnim synem) przeplatają się z obrazem życia jej babci Rozalii oraz jej rodziny sprzed kilkudziesięciu lat. Opowieść snuje przyjaciółka babci - Dorota, stopniowo odkrywając tajemnice rodzinne. Niezwykła historia z przeszłości staje się głównym wątkiem, na rozwikłanie którego czekałam ze zniecierpliwieniem. Bardzo wzruszająca i ujmująca opowieść, przedstawiająca także trud życia w trakcie wojny.

książek: 1941
Anna | 2012-11-26
Przeczytana: 26 listopada 2012

Mam w tej chwili trzy książki Katarzyny Leżeńskiej, dwie są moje już od jakiegoś czasu, na skutek wymiany zwanej "przewietrzanie biblioteczki" zorganizowanej w moim miasteczku przez szkołę, a jedna jest wygraną w konkursie u pewnej Ani, ale o tym jeszcze napiszę szerzej, przy okazji recenzji owej lektury. Wcześniej z autorką nie miałam styczności, nie czytałam niczego, co wyszło spod jej pióra.
"Studnia życzeń" to opowieść o Hance, wdowie od wielu lat, która ma syna, rodziców, przyjaciółkę Dominikę. Z tą ostatnią wyjeżdża do Wiednia, by chwilkę odpocząć, zrelaksować się, zapomnieć o wszystkim. Umiera jednak jej babcia i kobieta po pogrzebie jedzie do rodzinnego miasteczka swoich przodków, by odkryć rodzinną tajemnicę.
Okazuje się, że osoba, która jest naszkicowana przez autorkę "Studni..." jako kobieta egoistyczna, myśląca tylko i wyłącznie o sobie, nie licząca się nigdy z innymi "dostała od życia tak bardzo w kość", tak wiele krzywdy, że nie potrafiła sobie z tym...

Ozeusz Ozyy | 2015-08-18
Przeczytana: 18 sierpnia 2015

Świat, w którym rzeczywistość miesza się z przeszłością. Życie, w którym wydaje nam się, że wszystko a jednak okazuje się że nie wiemy nic. Postacie, które często oceniamy na podstawie własnych sądów, a które jak się okazuje są kimś innym niż myśleliśmy. I historia, która niby bez znaczenia a tak bardzo dotyka nas i naszego życia odwracając je do góry nogami.
Historia opowiadająca o Miłości, rozczarowaniu, rozgoryczeniu, próbie stanięcia na nogi po ciężkich doświadczeniach życiowych, o wojnie i rozstaniu i wszystkim na raz. Taka, w której chcemy więcej, w której prosimy o jeszcze i jeszcze, a ona kończy się i to zawsze zbyt szybko. Historia, dzięki której możemy wejść w świat inny, magiczny i jednocześnie prawdziwy.

Lubię czytać książki, w których teraźniejszość powraca do historii, jednak ta przebiła moje oczekiwania.

Kachusek | 2014-08-25
Przeczytana: 25 sierpnia 2014

Wspaniała książka..pochłonęłam ją w jeden dzień i oderwać się nie mogłam. Są wspomnienia wojenne, jest miłość, jest zagubienie i próby zrozumienia bohaterów tej opowieści. Mądra, życiowa i pełna ciepła.. Polecam :)

Ervisha | 2011-01-10
Przeczytana: 10 stycznia 2011

Przyjemna historia na wolny wieczór ale bez rewelacji

Inezka | 2014-02-03
Przeczytana: 12 stycznia 2014

Pierwsze strony tej książki nie zachęcały mnie do dalszego czytania, ale siłą rozpędu czytałam dalej, bo trzeba przyznać, że dość lekko się czytało… Za lekko? Nie, bo to właśnie powieść z założenia takiego kalibru. I jako taką da się ją przeczytać do końca – z rosnącą przyjemnością.
Historia miłosna Hanki jest przewidywalna niemal początku, ale – dla równowagi – tajemniczo rysuje się jej historia rodzinna i to głównie w niej należy upatrywać satysfakcji czytelniczej. Choć – dla potrzebujących kompensacji w dziedzinie uczuć wątek miłosny głównej bohaterki wydać się może jak najbardziej odpowiedni.
Zresztą, w powieści Katarzyny Leżeńskiej następuje kumulacja szczęśliwych miłości (nieszczęśliwe zdarzają się w mniejszym natężeniu), zgodnie z przesłaniem jednej z bohaterek: „Tym, którzy niczego od świata nie oczekują, świat nic nie daje. Zgodnie z życzeniem.”
Powieść warto także przeczytać ze względu na ciekawe kreacje kobiecych postaci. Katarzyna Hordyńska to kobieta wyalienowana z...