978-83-7648-414-3
dojrzałość, Zofia
Ag2S

Od kiedy tak naprawdę zaczyna się dojrzałość? Czy wtedy, gdy dumni odbieramy dowód osobisty? A może wtedy, gdy wreszcie zyskujemy pewność, że nasze wybory są słuszne? Tylko czy taka pewność w ogóle jest możliwa? Tego rodzaju pytania od dawna nurtują Zofię, trzydziestoparoletnią bohaterkę "Sztuki latania". Pewnego dnia dochodzi ona do wniosku, że zmarnowała całe swoje życie. Decyduje się więc na zmiany.

Matka Zofii uważa, że każdy człowiek powinien pozostawić po sobie coś namacalnego: dzieci, wiersze, w ostateczności nawet ręcznie wykonany sweter... Zośka nie ma dzieci, nie pisze wierszy, nie potrafi też robić na drutach. Trwa w przekonaniu, że nie uda się jej zdobyć uznania nawet własnej matki. Po drodze wplątuje się w trudne związki, a na słonecznej wyspie Rodos przeżywa tragedię, która paradoksalnie leczy ją z lęku przed lataniem i przed życiem.

izabela81 | 2014-05-06
Na półkach: 2014 rok, Przeczytane
Przeczytana: 06 maja 2014

Jest to książka o dorastaniu (co prawda przez 35 - latkę), poznawaniu życia, dążeniu do własnego celu, a przede wszystkim o tym, co w życiu jest najważniejsze. Znajdziemy tu próbę realizacji pragnień, poszukiwania celu życia, przyjaźń, jak i miłość. Widzimy, że nigdy nie jest za późno na drastyczne zmiany w życiu. Autorka w bardzo ciekawy sposób opisała Rodos i mieszkających tam Polaków i Greków. A życiowe prawdy pokazała w sposób oryginalny. Do tego wszystkiego pani Kawka pokusiła się o niebanalne zakończenie książki.
Bardzo zidentyfikowałam się z główną bohaterką - Zośką. Znalazłam w niej wiele cech wspólnych z moimi.

Bogumiła | 2011-04-02
Przeczytana: 02 kwietnia 2011

Przepięknie pachnie! Naprawdę polecam chociażby dlatego, żeby móc ją powąchać;)
Pachnie podobnie jak 'Cień wiatru'. Tajemnicą, starością a jednocześnie trochę słodkawo:)
A nade wszystko nie traci na swoim niesamowitym zapachu w czasie czytania wręcz przeciwnie - potęguje z niej słodycz druku nim weźmiemy ją do ręki by kontynuować czytanie.

Sama historia jest równie zaskakująca. Obawiałam się trochę, że to będzie sielanka, taka niewiarygodna do przeżycia przygoda. Możliwa jedynie na kartkach książki. I tu sie bardzo mile zaskoczyłam. Jest życiowa. Wręcz niesamowicie realistyczna. Smutek przeplata się z radością, poważnymi decyzjami na przyszłość i tym wszystkim czego każdy z nas doświadcza mniej lub bardziej na co dzień.

Mimo tego, że główną bohaterką jest trzydziestoparoletnia Zośka. Kobieta na pozór wyglądająca na nadętą, pewną siebie i zadziorną pracownicę agencji reklamy okazuje się całkiem inną, dającą się polubić a nawet pokochać miłą dziewczyną.

Jeśli chcesz odskoczyć na...

liaguszka | 2015-07-16
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 16 lipca 2015

Czytało mi się ją ...dziwnie. Perypetie młodej kobiety, która nie bardzo radzi sobie z własnym, bądź co bądź uporządkowanym życiem, która sama nie bardzo wie, czego chciałaby jeszcze. Ma własne mieszkanie, dobrze płatną pracę, stabilizację.Jest zależna sama od siebie, za nikogo nie odpowiada...ech!Gdybym ja w jej wieku miała to samo, nie szukałabym za przeproszeniem... " w tyłku miodu". Ale to ja- bohaterka ma prawo do własnych rozterek, wyborów. Ogólnie fajnie się czytało, choć każdy, kto ja przeczyta, inaczej ja odbierze. Ale ogólnie warto.

Marzenia | 2014-02-04
Przeczytana: 04 lutego 2014

Nie przeczytana(po teście 10 zdań odłożona), żeby choć odrobinę kunsztu języka miała.

Bigos | 2011-01-18
Przeczytana: 13 stycznia 2011

Tak jakoś bardzo osobiście przyjęłam ta książkę. Może dlatego, że od początku bardzo się zidentyfikowałam z główną bohaterką Zosią. Podobnie jak ona nie do końca mam świadomość tego co chciałabym robić w życiu i również miotam się pomiędzy poczuciem obowiązku, marzeniem a wiarą we własne siły. Czy jednak książka wpłynęła pozytywnie na moje problemy? No chyba raczej nie.

Kiedy poznajemy główna bohaterkę jest ona przede wszystkim bardzo sfrustrowaną młoda kobietą. Niezbyt sympatyczną, unikającą kontaktów z ludźmi, która jedynie w towarzystwie najlepszej przyjciółki Marty potrafi byc sobą. Zosia ma dobra pracę, której nie lubi, nie odnalazła jeszcze miłości swojego życia, na czym bardzo zależy matce Zosi, ma też hobby - gotowanie, ale uważa, że bycie kucharką to wstyd.

Powieść nie jest na pewno typową książką o tym, że kiedy odnajdziemy właściwego faceta wszystko w naszym życiu się poprawi i znajdziemy w końcu swoją pasję oraz szczęście. Powiedziałabym, że nawet odwrotnie. Przez...

BeataBe | 2011-11-06
Przeczytana: 28 października 2011

Książka mnie wciągnęła. Podobał mi się wątek grecki. Jednak przyznać muszę, że autorka trochę nieporadnie, a jednocześnie trochę naiwnie przedstawiła drogę do przemiany bohaterki. Jakoś to do mnie nie przemówiło.
Cieszył mnie jednak fakt, że autorka nie usiłowała za wszelką cenę bawić czytelnika i mnie na siłę rozśmieszać. I nie musiałam w kolejnej polskiej książce znosić masy pseudośmieszych historyjek. I to już jest duży plus tej książki.
Powieść trochę inna niż wszystkie powieści polskich autorek, które ostatnio niestety wpadały mi w ręce. I to cieszy. I sięgnę po jej następne książki.

Jula | 2011-02-21
Przeczytana: wrzesień 2010

"Sztuka latania" to nie tylko książka o przyjaźni, miłości i miłostkach... ale także - momentami - dramatyczna i bolesna opowieść o ciągłym dojrzewaniu.
Podobała mi się na tyle, że czekam na dalsze książki młodej autorki Magdaleny Kawki i oby nie za długo.

Klio | 2012-03-18

Mój sceptycyzm względem pisarek polskich, został...zwalczony przy tej jakże przyjemnej i lekkiej lekturze. Historia przyjaźni dwóch kobie, pięknych, niezależnych, inteligentnych, ale tak bardzo różnych od siebie, choć to przyciąga, jak walczą, jak zmagają się z tym co ma do zaoferowania im życie.Miłość, która niesie wyznania, związane z inną kulturą, bycia zależnym od mężczyzny co nie jest podobne do Marty, wyzwolonej, zawsze wolnej. Jerzy, którego małżeństwo przechodzi kryzys, lecz nie stara się go naprawić, w minimalnym stopniu zachowuje pozory, czegoś co nie jest idealne, dla córki..Zosi. I dla Zosi, głównej bohaterki, która kocha, o którą chce walczyć..Ukazane w książce nie są kolorowe perypetie ludzi, jest także smutek, żal..cierpienie. I to chyba urzeka, w tej książce. Nie porównuje się pisarek do tego co mają do zaoferowania inne, gdyż to jest podobne, lecz inne..Ciekawe

MoniS | 2012-11-28

Zachwycila mnie oprawa ksiazki i tak jak mowi pani Bogumila, pachniala naprawde ciekawie a z kubkiem goracej kawy byla poprostu niezastapiana :) Historia opisana w bardzo przystepny sposob, czytalo sie przyjemnie i szybko. Polecam na rozerwanie sie :)

bajdzio | 2012-05-20

Lekka i przyjemna, aczkolwiek pełna bólu i nieoczekiwanych zwrotów akcji. Mam wrażenie, że z książką w rękach można by zwiedzić całą wyspę Rodos.
Polecam i książkę i Rodos! ;)