Sądy i osądy

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
literatura piękna

Agata Weber jest sędzią orzekającym w sprawach karnych. Pracuje w wymarzonym zawodzie, ma udane dziecko i kochającego męża. Nie ma żadnych problemów. Za to reszta świata ma problem z Agatą, która zawsze ma racje...

Książkowa-Fantazja | 2012-09-23
Przeczytana: 23 września 2011

Główną bohaterką jest Agata Werber, która jest osobą bardzo zdecydowaną i konsekwentną, ale, która nie przejmuje się opinią innych osób. Jest także człowiekiem bezpośrednim, wyrażającym swoje zadnie bez owijania w bawełnę. Jest święcie przekonana, że to ona ma zawsze rację i nie rozumie dlaczego odsuwają się od niej inni.
Zawodowo jest sędzią, jednak po pracy również się tak zachowuje. Na sali sądowej potrafi być obiektywna, natomiast bliskim odmawia prawa do słabości i pomyłek i nie daje im szansy wytłumaczenia się z jakichkolwiek czynów.
Autorka pokazuje także długotrwały związek Agaty z jej mężem, w którym występują kryzysy, jak i chwile szczęścia.
Książka napisana jest językiem prostym i zwięźle, ale można wyczuć odrobinę ironii.
"Sądy i osądy" to książka również o tym, że w związku najważniejsza jest akceptacja, zaufanie, zrozumienie.Ale pokazuje też, że każdy ma prawo do pomyłki, jeśli nawet ma taki zawód, gdzie błędy nie są dozwolone.

Bożena1 | 2018-09-02
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: sierpień 2018

"Sądy i osądy", to bardzo ciekawa, sympatyczna powieść o środowisku prawniczym - taka trochę z przymrużeniem oka, ale i skłaniająca do refleksji. Autorka porusza tu niezwykle ważny problem - czy da się pogodzić życie rodzinne i towarzyskie z pracą zawodową. A co jeśli sędzią jest się wszędzie i zawsze, sędzią, który osądzi nie tylko oskarżonego na sali sądowej, ale także rodzinę, przyjaciół i wszystko wokół? Czy da się tak funkcjonować w rodzinie, wśród przyjaciół?
Dobrze, jeśli w porę przyjdzie chwila opamiętania, bo w przeciwnym razie można któregoś dnia obudzić się w pustym domu i ze świadomością, że nie ma nawet do kogo zadzwonić i pożalić się na swój los.
Nieduża i nie pękata ta książka, a jaka mądra.

książek: 2087
Lublinianka | 2012-09-11
Przeczytana: 18 sierpnia 2012

Książka dobra momentami wręcz zabawna. Z pewnością mogę polecić.

Viola Bu | 2013-01-26
Przeczytana: 2006 rok

Idąc za ciosem po przeczytaniu "Studni życzeń" (a będąc nią zachwycona), sięgnęłam po kolejną książkę Katarzyny Leżeńskiej. Jednak to już nie było to... :-(

mircia | 2015-04-18
Przeczytana: 18 kwietnia 2015

Czyta się szybko i przyjemnie. Książka w sam raz na deszczowy weekend. Wprawdzie meandry pracy sędziego są mi obce, więc pomijam ocenę tego aspektu. Życie rodzinne i osobiste naszkicowane ciekawie, sposób pisania nierozwleczony - oceniam na plus. Niektóre wątki nieco dziwne, ale w prawdziwym życiu też się takie pojawiają, więc czemu nie.
Polecam każdemu, kto szuka odrobiny relaksu.

książek: 2066
LenaU | 2013-04-26
Przeczytana: wrzesień 2009

Sięgając po tę lekturę nie znałam autorki, a zaintrygował mnie opis na okładce. Byłam ciekawa, z racji zawodu, jak można spojrzeć na wymiar sprawiedliwości - i wpadłam w ten mroczny zimowy klimat. Pamiętam że książka do tego stopnia mnie wciągnęła, że zaczytywałam się w niej nawet podczas KTG mojego dziecka kilkanaście godzin przed narodzinami. Kto zna Leżeńską ten wie, że u niej zawsze można liczyć na prawdziwość sytuacji, refleksię, nutę dowcipu i przede wszystkim klimat.

Porzeczka87 | 2017-03-23
Przeczytana: 16 lutego 2017

Główna bohaterka- Agata Weber, to ten typ osoby, która zdecydowanie dąży do celu nie przejmując się pozostałymi osobami. Nie potrafi wyczuć, kiedy powinna zatrzymać swój osąd tylko dla siebie, a nie dzielić się nim z wszystkimi, nie biorąc pod uwagę w najmniejszym stopniu ich uczuć.

Książka napisana lekkim piórem, idealna na weekend, czy też jeden dłuższy wieczór.

Ina1973 | 2012-05-10
Przeczytana: 09 maja 2012

Pani sędzina,która jeździ starym i umorusanym golfem? a do tego jest sprawiedliwa i nieprzekupna? oj nie wierzę w bajki... Ciekawe kiedy w Polsce zdejmą ciężar odpowiedzialności z sędziów wprowadzając wieloosobowe ławy przysięgłych(tak jak w USA)?

alinap | 2016-07-25
Przeczytana: 01 lipca 2016

Czytałam z zainteresowaniem. Takie jest życie nieprzewidywalne sytuacje.

bozroz | 2019-02-18