Alicja w krainie konieczności

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
978-83-7648-632-1
literatura polska
Joanna

Dwie siostry, dwa niedające się pogodzić charaktery, jedna jedyna szansa na szczęście! Czy tylko wtedy, gdy wbije się własnej siostrze nóż w plecy i ukradnie dzbanek z malinami, można zniszczyć jej życie? Okazuje się, że bywają jeszcze inne sposoby na to, żeby normalna, czterdziestoletnia kobieta poczuła się w swoim życiu jak w klatce, z której nie ma wyjścia. Alicja, jak każda szczęśliwa...

Czy tylko wtedy, gdy wbije się własnej siostrze nóż w plecy i ukradnie dzbanek z malinami, można zniszczyć jej życie? Okazuje się, że bywają jeszcze inne sposoby na to, żeby normalna, czterdziestoletnia kobieta poczuła się w swoim życiu jak w klatce, z której nie ma wyjścia. Alicja, jak każda szczęśliwa mężatka trwająca w spokojnym przekonaniu, że żadne burze jej w życiu nie grożą, i że zestarzeje się z tym samym mężczyzną, pewnego dnia zostaje postawiona przed wyborami, na które nie była gotowa. Jej bezpieczny dotychczas świat staje nagle na głowie, ale jednocześnie pojawia się nadzieja, że oto nadszedł wreszcie ten moment, kiedy będzie mogła pomyśleć o sobie. Tylko czy uda jej się ta trudna sztuka?

źródło opisu: Wydawnictwo Prószyński i S-ka, 2011

źródło okładki: www.proszynski.pl

skarbka78 | 2016-01-07
Na półkach: 2016, Przeczytane, Polskie
Przeczytana: 07 stycznia 2016

Bardzo przeciętne babskie czytadełko o wszystkim o i niczym. Jedną panią zdradza mąż, drugą też i kolejną... Jedna pani nie może mieć dzieci, druga pani niby dzieci ma, ale jakby ich nie miała tzn. za bardzo się nimi nie interesuje i ciągle zostawia pod opieką a to matce, a to siostrze.... Jedna pani poznaje pewnego pana i druga pani poznaje pewnego pana... Takie obyczajowe gadu gadu, podane w formie dość średniej. Przez większą część książki prawie nic się nie dzieje... 543 strony nudy, akcja prawie żadna, postacie mdłe, Alicja nijaka, Zuza sztuczna, aż się sama sobie dziwię, że doczytałam, a może bardziej odpowiednim słowem będzie tu "wytrwałam" lub "dobrnęłam" do końca.

izabela81 | 2014-02-28
Na półkach: 2014 rok, Przeczytane
Przeczytana: 28 lutego 2014

Powieść nabiera tempa, akcji i rumieńców dopiero od strony 300. Zaczyna wiele się dziać: choroby, zdrady, skandale, wypadki... Zakończenie książki okazuje się jak dla mnie niebanalne.

W powieści odnalazłam takie emocje i uczucia jak miłość, poświęcenie, uległość i będące na drugim biegunie - cynizm, nieodpowiedzialność, wyrachowanie i oziębłość emocjonalna.

Książka przypomina mi twórczość Katarzyny Grocholi czy Moniki Szwai.
Myślę, że jest to książka skierowana do kobiet, które lubią łzawe opowieści o trudnej miłości i niespełnionym macierzyństwie.

monicao | 2011-08-23
Przeczytana: 22 sierpnia 2011

Przeczytałam "Alicję w krainie konieczności" z prawdziwą przyjemnością.Pani Magda stworzyła postacie barwne i nietuzinkowe i zbudowała fabułę inną niż co druga współczesna książka na dzisiejszym rynku wydawniczym. Alicja pani Magdy jest dziewczyną, która mogłaby mieszkać po sąsiedzku obok każdej z nas, jest miła, zwyczajna, ma swoje wady, z których zdaje sobie sprawę i jest PRAWDZIWA. Nie ma w tej książce naciąganych sytuacji, aby na siłę rozbawić czytelnika, problemy, z którymi musi sobie poradzić bohaterka też są zwyczajne i takie bliskie wielu z nas, a jednak wymagają niejednokrotnie poświęcenia własnych marzeń i ideałów dla dobra drugiej osoby.Książkę, pomimo objętości czyta się dobrze i szybko i naprawdę warto po nią sięgnąć, aby odpocząć trochę od banalnej literatury o którą dzisiaj nietrudno. Po niesmaku, jaki pozostał mi po "Kudłatej", "Alicja w krainie konieczności" podarowała mi przyjemne chwile z naprawdę dobrą i wartą przeczytania książką. Pani Magdo, proszę pisać...

Gabriela | 2011-10-31
Przeczytana: 31 października 2011

Książka bardzo mi sie podobała ze względu i nie przewidywalny rozwój akcji.
Po jej skończeniu długo nie mogłam zasnąć.Zapada w serce.

Kasiulek | 2012-07-08
Przeczytana: 07 lipca 2012

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Alicja ma wszystko: jest szczęśliwą mężatką od 20 lat, ma duży dom który sama zaprojektowała, jej mąż ma dobrze prosperującą firmę budowlaną. Do szczęścia brakuje im jedynie dziecka. Lata starań i wyrzeczeń w tym w temacie jednak nie pozwoliły im cieszyć się potomkiem. Z wiekiem zdecydowali, że jednak już starać się nie będą, pewnie im to jest pisane.
Ma się wrażenie, że przez to, że Alicja nie posiada dziecka jest zamknięta w jakiejś skorupie. Spełnia wszystkie zachcianki męża, nie potrafi przeciwstawić się nawet własnej gosposi, nawet siostra która niespodziewanie zachodzi w ciążę z kolejnym dzieckiem, o zgrozo nie z mężem obarcza ją opieką nad własnymi dziećmi, czemu kobieta nie może odmówić, bo przecież siostrze trzeba pomóc. Wszystko inne jest ponad jej potrzebami.
Jednak przychodzi taki czas, że wszystko zaczyna się zmieniać. Okazuje się, że jej ukochany mąż Karol ma romans i prawdopodobnie zostanie ojcem.
Jak z tymi przeciwnościami poradzi sobie Alicja która zawsze była...

Izabela Pycio | 2015-05-04
Przeczytana: 20 kwietnia 2015

Oczarowała mnie ta powieść swoją ciekawą narracją, wyrazistością charakterów postaci, zręcznym rozwojem akcji. Dotyka tematu toksycznej miłości subtelnie, lecz bardzo autentycznie. Wzruszająca książka, czyta się ją z wielką przyjemnością. Skłania do refleksji nad koniecznością zaspakajania własnych potrzeb emocjonalnych, wyrzekaniem się siebie dla dobra najbliższych, z zachowaniem właściwych proporcji.

szczypiorek5 | 2011-10-31
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, 2011
Przeczytana: 13 października 2011

Jędrne postacie, samo życie. Książka bardzo dobrze napisana, na pewno sięgnę po kolejne pozycje tej autorki.
Każda z nas zobaczy w tej ksiązce , jak w lustrze , siebie, może przyjaciółkę, mamę, sąsiadkę, koleżankę z pracy.
Polecam.

Monika | 2012-03-26
Przeczytana: marzec 2012

Miłe zaskoczenie !!! - książka BARDZO mi się podobała.

Anna | 2014-01-05
Przeczytana: maj 2012

Fajnie napisana książka, która uzmysławia nam, że naprawdę nie jesteśmy stworzone do tego, aby wszystkim wokół pomagać, aby pozostawiać na boku nasze uczucia, potrzeby, marzenia.
Alicja - od 20 lat mężatka - czuje się właściwie szczęśliwa, mimo że mąż ciągle zajęty pracą i robieniem kariery, nie poświęca jej zbyt wiele czasu, a jej pracę projektanta wnętrz traktuje jak fanaberie. Zuza - siostra Alicji- wciąż szuka szczęścia i swego miejsca w życiu. Jest po dwóch rozwodach, ma trójkę dzieci i znów jest w ciąży z przypadkowo poznanym facetem. Alicja jak dobra samarytanka pomaga wszystkim, wyręcza ich, zapominając o sobie. Realizując jedno ze zleceń poznaje Daniela - angielskiego biznesmena, z którym się zaprzyjaźnia. Czy kobieta będzie potrafiła wykorzystać szansę, jaką dał jej los, zwłaszcza gdy dowie się, że jej wiecznie zapracowany mąż ma kochankę? Czy ułoży sobie życie i da szansę szczęściu?

Klaudyna Maciąg | 2011-06-03
Przeczytana: 08 marca 2011

Magdalena Kawka zainteresowała mnie swoją osobą parę miesięcy temu, kiedy mą uwagę przykuła jej 'Sztuka latania' - zapowiadająca się bardzo ciekawie historia, "opakowana" w wyjątkowo ładną okładkę. Po książkę tę ostatecznie nie sięgnęłam, ale nazwisko autorki utkwiło mi w głowie i z wielkim zainteresowaniem sięgnęłam po jej drugą powieść. Przypadek podobny, jak poprzednio - fascynująca okładka, interesujący tytuł i zwiastujący ciekawą historię opis. Zapowiadało się więc naprawdę dobrze... A jak było? Sami oceńcie...

Magdalena Kawka sięgnęła po sprawdzony schemat - czterdziestolatka po przejściach szuka nowej drogi życiowej. Poznaliśmy to u Grocholi, poznaliśmy u Kalicińskiej, poznaliśmy u wielu innych i wreszcie poznajemy również u Kawki. Z tą jednak różnicą, że historia jej bohaterki nie okazuje się tak bajeczną i różową, jak to bywało w przypadku wielu jej poprzedniczek. I bardzo dobrze.

Główna bohaterka - Alicja - to jedna z najbardziej żałosnych postaci w polskiej...