coś

O czym tym razem? O miłości, o przyjaźni, o niebezpieczeństwie i tajemnicach. Aż dreszcz przebiega po skórze, gdy się czyta „Coś za coś”. Miasto, w którym mieszka Julia, jest niezwykłe. Rozciągają się pod nim jaskinie. Mieszkańcy o nich wiedzą, ale mało kto zapuszcza się w tajemnicze i niebezpieczne rejony. Jak bardzo są niebezpieczne, wielu przekonało się na własnej skórze. Trzy lata wcześniej podczas wyprawy zginęła koleżanka Julii. Ten wypadek w przedziwny sposób wpłynie na dalsze życie bohaterki. Ale zwykle jest tak, że gdy jedni nas opuszczają, na ich miejsce pojawiają się inni, by wypełnić lukę w naszym życiu. Prosta zasada: Coś za coś.

| 2014-11-18

Nie wiem, dlaczego ta książka podobała mi się tylko "tak trochę". Literatura polska, a więc już na starcie jest plus. Mamy miłość i zdradę, przyjaźń, kręte ścieżki macierzyństwa, i trochę zwykłej prozy życia. Mamy dość oryginalną tajemnicę, która przewija się przez całą historię i w pewnym sensie ją spaja.
Może zabrakło literackiego kunsztu? Emocje nieco zmanierowane, takie przewidywalne? Połączenie głównych wątków też trochę "siłowe", wszystko się niby razem trzyma, ale węzły zbyt widoczne, psują widok całości.
Rodzynkiem jest rozpoczynająca książkę scena. Świetny zwód. Do tej pory się uśmiecham. Szkoda, że poczucia humoru wystarczyło tylko na pierwszy rozdział.
Można przeczytać, jednak bez rewelacji.

izabela81 | 2015-08-09
Na półkach: 2015 rok, Przeczytane
Przeczytana: 22 lipca 2015

To książka o radości i cierpieniu, miłości, przyjaźni, zaufaniu, poświęceniu, niebezpieczeństwie, nienawiści, żalu, zemście. Bohaterowie są bardzo różni. Ktoś odejdzie, ktoś zdradzi, ktoś pomoże, ktoś pokocha - jak to w życiu - coś za coś. Coś tracimy, ale i coś zyskujemy. Bardzo podobały mi się piękne opisy jaskiń. W książce pełno jest zagadek, a ich rozwiązanie niejednokrotnie mnie zaskoczyło. Czytając utożsamiłam się z główną bohaterką, miałam wrażenie, że czuję to, co ona czuje.

Kasiulek | 2011-08-03
Przeczytana: 03 sierpnia 2011

Julia z zamiłowania jest grotołazem. Tak się zdarzyło, że mieszka w mieście pod którym rozciągają się tajemnicze, niekoniecznie jeszcze wszystkie zbadane jaskinie.

Trzy lata wcześniej podczas jednej z takich wypraw zginęła jej przyjaciółka. Wypadek ten spowodował wiele zawirowań w jej życiu. Jednak, aby o nich opowiedzieć należy cofnąć się o wiele lat wcześniej.

Julia w bardzo młodym wieku zachodzi w ciążę- pojawia się Zuzia. Niestety jej partner nie potrafi podołać roli ojca i ucieka za granicę pozostawiając młodą matkę z dzieckiem samym sobie. Julia nie poddaje się i wychowuje córkę najlepiej jak potrafi.
Gdy Zuzia dorasta i przychodzi czas studiów oznajmia matce, że wyjeżdża do ojca (który do tej pory się nią nie interesował) i tam postanawia studiować prawo.

Następnie pojawia się Gaweł (w którym chyba się Julia zakochuje). W historii przewija się również mała Zuzia- córka sąsiada, którego pewnego dnia aresztują i dziewczynka zostaje oddana właśnie pod jej opiekę, a Gaweł...

Elżbieta | 2016-10-22
Przeczytana: październik 2016

Lekka lektura obyczajowa.

Mamy tu trochę błędów młodości i ich konsekwencji, ciut ludzkiej zawiści i odrobinę intryg, a nawet zemstę przygotowywaną latami. Do tego powolne dochodzenie do siebie po stracie bliskich i próbę układania sobie życia na nowo na gruzach tego, co się kiedyś zawaliło. Przyznaję, że po zaskakującym początku (szacun dla tego, kto prawidłowo odgadł kim tak naprawdę zajmuje się główna bohaterka!) spodziewałam się sporej dawki humoru, jednak w tym akurat punkcie zdecydowanie się rozczarowałam. Jeśli ktoś się chce pośmiać, to nie tędy droga. Pomimo tego jednak, książkę czytało się szybko, miło i przyjemnie. Nawet jeśli czasem trudno uwierzyć w nadmierne nagromadzenie mniej lub bardziej szczęśliwych zbiegów okoliczności.

Za plus uznaję, że autorka darowała sobie skomplikowane analizy psychologiczne i nie roztrząsa drobiazgowo przyczyn każdego jednego kroku stworzonych postaci w domyśle podając za wytłumaczenie fakt, że ludzie czasem robią głupoty, a na niektóre...

Katherina87 | 2012-11-21

Julia pracuje na ulicy, na rogu Zielonej i Smutnej. Przez kilka godzin dziennie drepcze między latarnią a kioskiem pani Kazi. Początkowo trochę ją to zawstydzało, ale do wszystkiego można się przyzwyczaić. Teraz jest nawet z siebie dumna. Dzięki niej wielu ludzi może kontynuować swoje życie.
O czym tym razem? O miłości, o przyjaźni, o niebezpieczeństwie i tajemnicach. Aż dreszcz przebiega po skórze, gdy się czyta "Coś za coś".
Grażyna Bąkiewicz mieszka w Łodzi. Przez wiele lat...

Natalia | 2013-07-15
Przeczytana: 15 lipca 2013

Bardzo dobra książka. Zastanawiam się co jeszcze napisać na jej temat. To opowieść, która skrywa w sobie tajemnicę. Czytając ją zastanawiałam się co będzie dalej i dlaczego. Trzyma w napięciu i ciężko było mi się oderwać, bo czułam, że coś się zraz wyjaśni. I tak do końca, do ostatnie strony...

Jula | 2016-06-16
Przeczytana: 16 czerwca 2016

To niesamowita powieść o różnych smakach codzienności (wczesnym macierzyństwie, samotności, miłości, przyjaźni, nienawiści, zdradzie, o życiowych pasjach...), okraszona dużą dawką humoru i samokrytycyzmu.
A sama główna bohaterka Julia? - trochę niedojrzała, jak na swoje 36 lat, zwariowana, uczuciowa, ryzykantka - chciałoby się mieć taką przyjaciółkę.
W książce towarzyszymy Julii przez około rok, w czasie którego dowiaduje się jak działa prosta życiowa zasada "coś za coś", a w zasadzie powinno być "ktoś za kogoś": czasem ktoś nas opuszcza, ale w zamian pojawia się ktoś nowy, zajmując opuszczone miejsce.
Polecam.

Ola | 2010-12-12
Przeczytana: 2010 rok

Wciągająca książka, nie długa i nie krótka, taka w sam raz bez zbędnych opisów.

Katarzyna Grzebińska | 2010-11-28
Przeczytana: listopad 2010

Bardzo fajna, miła, zaskakująca powieść. Polecam. Szybko się czyta.

Ola | 2014-08-12

Bardzo ciekawa ksiażka. Nie można sie od niej odciągnąć. Wciąga niesamowicie. W dodatku dość zabawna ale bywa też poważna i skłaniająca do głebszych refleksji. Jest niesamowita, polecam każdemu.