Wyzwanie czytelnicze LC

Błogosławieni, którzy pragną...

Tłumaczenie: Iwona Zimnicka
Cykl: Hanne Wilhelmsen (tom 2)
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Salige er de som tørster
Liliowa

Druga część serii z sierżant Hanne Wilhelmsen. Sierżant Hanne Wilhelmsen robi, co może, aby rozwiązać zagadkę krwawych łaźni, nie jest więc zachwycona decyzją przełożonych o przydzieleniu jej dochodzenia w sprawie gwałtu na młodej kobiecie. Jeszcze nie wie, że za jej pośpiech i brak konsekwencji ktoś zapłaci życiem. Gdy odkrywa związek między makabrycznymi zbrodniami i brutalnym gwałtem,...

Druga część serii z sierżant Hanne Wilhelmsen.

Sierżant Hanne Wilhelmsen robi, co może, aby rozwiązać zagadkę krwawych łaźni, nie jest więc zachwycona decyzją przełożonych o przydzieleniu jej dochodzenia w sprawie gwałtu na młodej kobiecie. Jeszcze nie wie, że za jej pośpiech i brak konsekwencji ktoś zapłaci życiem. Gdy odkrywa związek między makabrycznymi zbrodniami i brutalnym gwałtem, rozpoczyna wyścig z czasem. Musi przeszkodzić komuś, kto pragnie sprawiedliwości za wszelką cenę…

źródło opisu: Wydawnictwo Prószyński i S-ka, 2011

źródło okładki: www.proszynski.pl

Eli1605 | 2017-06-06
Na półkach: 2017, Przeczytane
Przeczytana: 06 czerwca 2017

To dobry kryminał, ale nie zachwycający. Mamy tu poza zbrodnią pokazaną nietolerancję, uprzedzenia narodowościowe i obyczajowe, warunki pracy w norweskiej policji, a także skrywaną przez główna bohaterkę prywatną tajemnicę, Akcja rozwija się powoli, dopiero pod koniec przyspiesza a fabuła dosyć popularna.

BeataBe | 2014-02-09
Przeczytana: 07 lutego 2014

To moja druga książka tej autorki i tym razem jestem zadowolona. Podobało mi się ukazanie Norwegii trochę od innej strony - nie takiej otwartej i tolerancyjnej jak się powszechnie uważa, ale też pełnej uprzedzeń i obaw przed innością i obcością. Poczułam się prawie jak w domu:)

annamagdalena | 2016-10-10

Miejsce zbrodni zlane krwią. Brak ciała. Tajemnicze numery wypisane na ścianach. I tak każdego niedzielnego poranka. Tydzień po tygodniu. Policja nie ma żadnego tropu.

Młoda dziewczyna zgwałcona brutalnie w swoim własnym łóżku. Policja nie ma żadnego tropu.

Każdy w tej historii jest zagubiony i każdy próbuje odnaleźć drogę. Ojciec chcący wymierzyć sprawiedliwość na własną rękę. Dziewczyna pragnąca odpłacić temu, kto ją skrzywdził. Policja bardziej rozmawiająca o tym jak pracować efektywniej, niż pracująca w rzeczywistości.

Mieszanka wybuchowa, z której nie może wyjść nic dobrego. Wszystkie te światy przenikają się, aby w kulminacyjnym momencie spotkać się w jednym miejscu.

Świetny, nietypowy, wyzywający kryminał. Polecam.

Miss_Jacobs | 2011-07-24

Kryminał skandynawski – czy może zaskoczyć formą? Może i okazuje się, że jest to niezwykle łatwe. Morze pisarzy przyzwyczaiło czytelników do drastycznych zim, do bezwzględnych morderców, gdzie nie szczędzono szczegółowych okrucieństw, jakim poddawane były ich ofiary. Tymczasem Anne Holt decyduje się na umiejscowienie akcji w samym środku upałów, które są utrapieniem dla mieszkańców Oslo. Nie jest to przypadkowe, bowiem swego czasu amerykańscy naukowcy udowodnili dodatnią korelację (rośnie jedno-rośnie drugie) między temperaturą a liczbą popełnianych zbrodni, jest, więc jest to idealne podłoże dla wielkiej fali przestępstw, jaka zalewa miasto.
Główną bohaterką jest Hanne Wilhelmsen, policjantka –lesbijka. Obecnie dużo mówi się o otwartości, jaka cechuje kraje skandynawskie, tu zaś wyłania się obraz stereotypów, ukrywanej tożsamości. Nie jest super gwiazdą, nie błyszczy też wyjątkową inteligencją, dzięki temu zyskuje autentyczność. Przywary są najważniejszym elementem kreacji...

Cyrysia | 2011-07-04

Od dłuższego już czasu, bardzo chciałam poznać twórczość Anne Holt. Słyszałam tyle pochlebnych opinii na temat jej książek, więc postanowiłam sama się przekonać na ile są one prawdziwe.

Anne Holt ukończyła prawo na uniwersytecie w Oslo. Przez jakiś czas pracowała w ministerstwie sprawiedliwości, zaś przygodę z pisarstwem rozpoczęła w 1993 roku. Od tamtej pory napisała kilkanaście powieści, które mają coraz większą rzeszę fanów. W Polsce, znamy ją z takich książek jak: ,,To co moje’’, ,,To co nigdy się nie zdarza’’, ,,Wybór pani prezydent’’, ,,Materialista’ oraz ,,Ślepa bogini’’.

Najnowsza powieść Anne ,,Błogosławieni, którzy pragną’’, wydana przez wydawnictwo Prószyński i S-ka, jest drugą z ośmiu książek o policjantce Hanne Wilhelmsen. Tym razem pani sierżant bada sprawę dziwnej krwawej łaźni, która wszystkich niezmiernie intryguje, ponieważ w opuszczonym pomieszczeniu, mimo iż wszystko jest zachlapane krwią, nie ma żadnego ciała, jedynie na ścianie widnieją tajemnicze cyfry....

Rita | 2017-11-28
Przeczytana: 27 listopada 2017

Ciekawy kryminał, który czyta się w zawrotnym tempie. Zdecydowaną zaletą jest wartki bieg akcji - czytelnik nie musi mierzyć się z przesadną ilością wątków pobocznych czy filozoficznymi rozterkami bohaterów. Niemal same konkrety, bez owijania w bawełnę. Dla mnie zabrakło tu analizy zbrodni i samego mordercy, "złoczyńca" jest tu niemal postacią trzecioplanową, bardzo żadko pojawia się osobiście, niekiedy odnosi się wrażenie, że morderstwa zostały tu umieszczone na siłę by spiąć całą akcję. No i jak zwykle u skandynawskich autorów, poruszany jest wątek imigrantów (po przeczytaniu kilkudziesięciu pozycji nie bez przesady można dać się tym zniechęcić). Lektura nieprzełomowa, ale dostarczająca rozrywki na kilka wieczorów.

malcem | 2015-04-27
Przeczytana: 27 kwietnia 2015

Jest to moje drugie spotkanie z Anne Holt (jak i z główną bohaterką, Hanne Wilhelmens). Równie udane spotkanie, choć nie było tak wielkiego zachwytu, jak przy pierwszej książce. Ciekawie poprowadzona fabuła. Interesuje i wciąga od samego początku. Nie jest to jakoś bardzo skomplikowane śledztwo, nie trzeba się mocno wczuwać i skupiać, by połączyć fakty, czy zapamiętać cokolwiek. Czytało się lekko i przyjemnie. Na pewno sięgnę po inne książki tej autorki.

Besia | 2018-09-17
Przeczytana: 15 września 2018

O wiele słabsza od pierwszego tomu - dość słaba intryga, chociaż mimo tego czyta się z zaciekawieniem. Autorka nie przynudza. Dla nie dużym walorem są postaci wspólne dla obu tomów:m policjantów i prokuratora.

alokazja | 2018-08-23
Przeczytana: 23 sierpnia 2018

Dobry kryminał. Wartka akcja. Sympatyczni bohaterowie. I choć od pewnego momentu możemy domyślać się "co będzie dalej", to czyta się z zainteresowaniem - zrobią to czy nie zrobią?
Tylko, u licha, co ma oznaczać ten tytuł?
Ale jest spis treści!

Leśny_ludek | 2011-07-04
Przeczytana: 03 lipca 2011

Wyciągam stare puzzle spod łóżka, przecieram pudełko z kurzu, otwieram i wysypuję. Co widzę? Całą masę małych kwadratowych kartoników. Na pierwszy rzut oka to całkowity misz-masz. Ale jednak po kilku godzinach mam przed sobą piękny obraz, wszystkie elementy układanki są na swoim miejscu.
Z książką Anne Holt jest tak samo. Z pozoru okładka, tytuł, cytat, wszystkie początkowe i niektóre późniejsze zdarzenia nie mają ze sobą najmniejszego powiązania, zupełnie do siebie nie pasują.
Po przeczytaniu mamy jednak świadomość, że wszystko jest tutaj na miejscu i z zadowoleniem przyglądamy się książce i historii, którą zawiera.
Błogosławieni, którzy pragną i łakną sprawiedliwości, albowiem oni będą nasyceni.
Ewangelia św. Mateusza (5,6)

Taki oto cytaty otrzymujemy zaraz na początku książki, wyjaśnia on jednak tylko pochodzenie tytułu. Jesteście ciekawi czy wiąże się on z treścią książki? To nie pozostaje Wam nic innego jak zacząć ją czytać.
Po opisie książki „Błogosławieni, którzy...