Wierny przyjaciel

Wydawnictwo: Czarne
Kvinnen i plast
literatura norweska
Matt Cobosco

Dla Frankena Frølicha miała być to kolejna zwyczajna sprawa. W czasie policyjnej akcji zatrzymał Veronikę Undset, młodą kobietę podejrzaną o kontakty ze znanym przestępcą. Gdy ją przeszukuje, w ręce wpada mu złota zapalniczka z działką kokainy. Kobieta twierdzi, że przedmiot nie należy do niej, ale dla świętego spokoju zgadza się zapłacić grzywnę. Jakież jest zdziwienie detektywa, gdy jeszcze...

Jakież jest zdziwienie detektywa, gdy jeszcze tego samego wieczoru spotyka Veronikę na urodzinach swojego przyjaciela z dzieciństwa. Okazuje się, że niedawno się zaręczyli. Czy detektyw może pozostać obiektywny w tej sprawie? Czy zdarzenia z wspólnej przeszłości nie wpłyną na jego postępowanie? Wypadki toczą się szybko i gdy Franken staje w obliczu morderstwa, musi położyć na szali lojalność wobec dawnego przyjaciela.

źródło opisu: Wydawnictwo Czarne, 2013

źródło okładki: http://www.czarne.com.pl/

Oficjalna recenzja
Bartosz książek: 27

Kryminał z Czarnego

Wydawnictwo Czarne dość mocno utożsamiane jest z reportażem, szczególnie tym stojącym na bardzo wysokim poziomie. Prawdą jest, że w katalogu wydawnictwa to właśnie on stanowi większość z dostępnych pozycji, ale jakiś czas temu zaczęły pojawiać się w nim także zupełnie nowe, przecierające szlaki książki. Jedną z nich jest „Wierny przyjaciel”, kryminał który czyta się doskonale i który zapowiada, że Wydawnictwo Czarne otwiera się coraz szerzej na innego rodzaju pozycje, niż tylko te stricte reportażowo-podróżnicze. Szczególnie, że „Wierny przyjaciel” jest już kolejną z kolei książką norweskiego pisarza Kjell Ola Dahla w katalogu wydawnictwa.

Skandynawski kryminał zebrał już sporą rzeszę wielbicieli na polskim rynku wydawniczym. To przede wszystkim zasługa specyficznego, ciężkiego i zimnego klimatu. Podobnie sytuacja wygląda w „Wiernym przyjacielu” z tym, że klimat powieści nijak ma się do aury panującej w Norwegii. Pisarz buduje napięcie słowami, wciągając czytelnika w swoją misternie skonstruowaną fabułę. Porywa go już od pierwszych stron i nie odpuszcza aż do samego końca. Wszystko w powieści zgrywa się ze sobą i nawet w sytuacjach, gdy odnosi się wrażenie, że Dahl popełnił jakiś błąd w swoim planie książki, okazuje się że to tylko zmyłka, „zmuszająca” czytelnika do dalszego śledzenia losów bohatera.

Postacią pierwszoplanową jest Franken Frølich, detektyw którego poznajemy jako znudzonego obowiązkami mężczyznę. Bo i co ciekawego może być w wielogodzinnym przesiadywaniu w samochodzie przed domem podejrzanego? Nic, dopóki osoba podejrzana w sprawie pojawia się na urodzinach najlepszego przyjaciela z dzieciństwa. Co więcej, zostaje przedstawiona jako jego dziewczyna. Wydaje się, że Veronica to nie tylko piękna kobieta, która przez przypadek znalazła się w złym miejscu o złej porze. To jednak tylko sytuacja wyjściowa dla całej fabuły, wszystko zaczyna się komplikować, gdy dochodzi do zabójstwa.

Postawienie detektywa Frølicha przed dylematami moralnymi było zabiegiem odważnym, bo w takiej sytuacji pisarz łatwo może wpaść w sztampę. Dahl uniknął tego, a sposób w jaki poprowadził bohatera przez wszystkie przeciwności jakie pojawiły się na jego drodze jest godzien podziwu. Pisarz doskonale odnajduje się w relacjach międzyludzkich i przelewa je na karty papieru w specyficznym dla siebie stylu. Można doszukiwać się w nim czegoś na kształt Chandlerowskiego sposobu pisania, ale mija się to z celem. Podobieństwa, jak zresztą wszędzie, występują ale nie przeszkadzają. Wręcz przeciwnie, uwypuklają talent Dahla, który jak widać, skutecznie odebrał lekcję od najlepszych i wyciągnął z niej jak najlepsze wnioski.

Bartosz Szczygielski

Dla detektywa Frankena Frolicha
W trakcie akcji zostaje zatrzymana Veronika Udnset,kobieta podejrzana jest o kontakty z groźnym przestępcą.Jednak,gdy przeszukuje ją wpada mu złora zapalniczka i działka kokainy.
Kobieta nie przyznaję się do niej,mówi,że nie należy do niej,ale wyraża zgodę by zapłacić za nią grzywnę.
Naprawdę genialny kryminał skandynawski,z szybką akcją i to brawurową,natomiast buduje napięcie przez czas od początku do samego końca.
To zaskakujący,rewelacyjny i super kryminał bardzo mi się spodobał.

Hana | 2014-04-14
Na półkach: Przeczytane, Dahl Kjell Ola
Przeczytana: 14 kwietnia 2014

Adam Bauman czyta mi kolejną książkę.Książka mi się podoba. Franken Frolich z dylematem na pierwszym planie i "stary piernik" Gunnarstranda tym razem z tyłu czuwający nad całością.Mądry,służący radą młodszemu koledze i koleżance,opanowany i opiekuńczy.Coraz bardziej go lubię.Sprawy prowadzone tym razem są nie tyle proste co mniej niezwykłe jak w "Mężczyźnie w oknie "np.Polecam

emindflow | 2013-04-19
Przeczytana: 19 kwietnia 2013

Tę książkę uważam za najlepszą z trzech przeczytanych przeze mnie dotychczas powieści kryminalnych norweskiego autora Kjell Ola Dahla. Po raz kolejny spotykamy tych samych policjantów z Oslo, którzy prowadzą śledztwo w sprawie zabójstwa młodej kobiety i jej sąsiada. Bardzo odpowiada mi sposób pisania K.O. Dahla, który nawiązuje do klasyki gatunku, prowadzi fabułę w bardzo precyzyjny sposób, krok po kroku przybliżając się do rozwiązania. Wyraziste sylwetki głównych postaci, umiejętnie podtrzymywanie napięcie i zaskakujący finał to dla mnie wystarczające powody, by w ciemno sięgnąć po każdą kolejną powieść tego autora. Bardzo dobry kryminał. Polecam.

nulla | 2016-04-15
Przeczytana: 15 kwietnia 2016

Dobry kryminał, ale szału nie ma. Jestem nałogowcem kryminalnym i bardzo lubię kryminalne serie. Uwielbiam to uczucie, kiedy odkrywam nowego detektywa, prokuratora, dziennikarza itp. i przeszukuję sieć w poszukiwaniu dalszych/wcześniejszych tomów. W przypadku kryminałow Dahla taka fascynacja się nie narodziła. To trzeci kryminał z serii, który przeczytałam w ciągu ostatnich lat, a zaczynając go, nawet nie pamiętałam, że już powinnam znać tę ekipę. Sama intryga trochę niepotrzebnie rozczłonkowana, przez co akcja nie trzyma w napięciu tak, jakby mogła trzymać. Z drugiej strony to nawet ciekawe, bo tak przecież wygląda praca policji.
Trochę za dużo niedopowiedzeń jak na mój gust. Co się stało z podejrzanym, od którego zaczęło się dochodzenie. Co się stało z psychologiem? Dlaczego Frolich był taki zły? Wszystkie zagadki niby rozwiązane, a nic nam wprost nie powiedziano. Wolę bardziej klasyczne rozwiązania. Mimo to, książkę przyjemnie się czytało.

Kuba | 2013-07-02
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 02 lipca 2013
Sicurano_Gulleborga | 2017-08-01
Przeczytana: 01 sierpnia 2017

Książka przyzwoita, fabuła bardzo klasyczna, jak na ten gatunek literacki. Styl nie jest specjalnie minimalistyczny, ale nie ma tu również rozdmuchanych po brzegi zdań, więc czyta się przyjemnie. Mimo, że akcja powieści osadzona jest w czasach współczesnych, to jednak łatwo można sobie wyobrazić, że rzecz dzieje się na przełomie lat 60. i 70. (autor podrzuca w tekście wiele ciekawych kawałków muzycznych). Kawałek ciekawej historii.

Beata | 2013-04-25
Przeczytana: 25 kwietnia 2013

Kjella Ola Dahla spotkałam w czasie Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław 2012. Przesympatyczny, miły Norweg. Dlatego sięgając po "Wiernego przyjaciela" spodziewałam się kryminalnej super uczty. No cóż, książka dobra, ale nie rewelacyjna. Ciekawie skonstruowany, klasyczny kryminał.

AlterBob | 2014-02-01
Przeczytana: 01 stycznia 2014

Typowy, dosyć dobrze skonstruowany kryminał. Autor skupia się na głównych bochaterach i prowadzeniu wątku sensacyjnego. Wielbiciele smaczków zwiazanych z tłem społecznym Skandynawii nie mają tutaj czego szukać.
Do połowy książka trzyma w napięciu, potem niestety coś się psuje. Miałem trudności z dobrnięciem do końca. Zakończenie niestety też rozczarowujące.

Moda na skandynawską literaturę kryminalną trwa. Na pewno jednak Kjell Ola Dahl nie dorównuje Theorinowi czy Mankellowi - przynajmniej w mojej skromnej opinii.

Tuberoza | 2015-01-31
Przeczytana: 31 stycznia 2015

Ta książka to moje pierwsze spotkanie z twórczością norweskiego autora Kjell Ola Dahla bardzo odpowiada mi jego styl pisania. Czyta się szybko, tempo akcji też jest ok! ale nie wstrzymywałam przy niej oddechu i nie zarwałam nocy...

Natalia | 2014-03-23
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 20 marca 2014

Przyjemna lektura, czyta się szybko i łatwo. Dobra rozrywka.