Zbyt piękna dziewczyna

Cykl: Robert Marthaler (tom 1) | Seria: Ze Strachem
Wydawnictwo: Czarne
Ein allzu schönes Mädchen

Frankfurt, sam środek upalnego lata. Przypadkowy rowerzysta odkrywa w Lesie Miejskim zmasakrowane zwłoki młodego mężczyzny. W zeznaniach świadków przewija się tajemnicza postać młodej kobiety. Komisarz Robert Marthaler zaczyna gorączkowe poszukiwania nieznajomej, którą wszyscy świadkowie opisują jako niewiarygodną piękność. „To, co zaczyna się niemal jak sentymentalna powieść – niezwykle...

„To, co zaczyna się niemal jak sentymentalna powieść – niezwykle piękna dziewczyna cudem ratuje się ze straszliwego wypadku samochodowego – szybko zmienia się w wielowarstwowy kryminał, który respektując wszelkie prawa gatunku, równocześnie z wirtuozerią je przekracza. Frankfurt w pełni lata okazuje się zadziwiająco przekonującym miejscem akcji. Opisując gorączkowe poszukiwania zabójcy, Jan Seghers starannie buduje napięcie, kolejne ofiary to kolejne zagadki, (...) niezwykle umiejętnie wpisując się w tradycję kryminału europejskiego”.
Rolf-Bernhard Essig, „Wiener Zeitung“

„Wallander wreszcie ma niemieckiego brata”.
Peter Michalzik, „Frankfurter Runschau”

„Trzyma w napięciu do samego końca... Nowy komisarz z Frankfurtu ma wszelkie predyspozycje ku temu, by stać się seryjnym bohaterem”.
Manfred Scheyko, Hessenfernsehen „Hauptsache Kultur”

„Jan Seghers ma cudowny talent narracyjny, każdą ze swoich, nawet drugoplanowych postaci wyposaża we własną historię. A uparty komisarz Robert Marthaler natychmiast wzbudza sympatię... Udane na całej linii”.
Manuela Haselberger, „Libri.de”

źródło opisu: Wydawnictwo Czarne, 2009

źródło okładki: http://www.czarne.com.pl/

Nie przepadam za niemieckim sposobem tworzenia kryminałów. Zazwyczaj mało wciąga mnie ich akcja, szybko wyczuwam, że fabule czegoś brakuje. I poza kilkoma, które niepodważalnie miały to coś w sobie, reszta łatwo zostaje zapomniana. U Seghersa wyczuwa się inspirację skandynawskim sposobem budowania akcji kryminalnej, ale dopiero od drugiej części, bo choć początkowa, krótka, daje wprowadzenie do lektury, nie mówi jeszcze nic o charakterze powieści. Chociaż dla całości będzie mieć znaczenie, to dla mnie na początku była mało zachęcającym wstępem, po którym niewiele się spodziewałam. A jednak, im dalej przechodzimy, tym lepszych wrażeń doznajemy. Tytułowa postać pięknej dziewczyny jest tu istotnym elementem układanki. Widywana w różnych miejscach, zachowująca się dość nietypowo, śliczna dziewczyna, trudna do przeoczenia. Nie ma informacji wprost, że ma związek z pewnymi wypadkami, ale czytelnik może łatwo ją z nimi powiązać.

Jest pierwsza ofiara w lesie. Ponieważ w toku śledztwa...

daka | 2013-02-17
Na półkach: Przeczytane, Kryminał
Przeczytana: 15 lutego 2013

Zaczyna się trochę za długo, ale potem naprawdę trzyma mocno. Świetny kryminał.

miss_insomnia | 2017-02-06

Po raz kolejny utwierdzam się w przekonaniu, że Niemcy nie potrafią pisać książek. Zakończenie totalnie z dupy. Nic nie zostaje tak naprawdę wyjaśnione, nic. Ja rozumiem, że wątek główny mógł pozostać niedopowiedziany, że taki mógł być zamysł autora ale jednak od kryminału oczekuje tego, że na końcu moja ciekawość zostanie zaspokojona. A odpowiedzi na większość pytań udzielone.
Ponadto książka w ogóle nie trzyma w napięciu. Od początku można się domyślić tego co powinno stanowić największą zagadkę a kwestie takie jak np. relacje Manon z ojcem nie zostają jednoznacznie wyjaśnione.

Monika | 2012-03-08
Przeczytana: 08 marca 2012

Trzyma w napięciu do samego końca...czytelnik zastanawia się razem z komisarzem kto zawinił i kim jest tajemnicza piękna kobieta.Warto!

Ewelina | 2014-11-18
Przeczytana: 18 września 2014

Zbyt piękna dziewczyna
08 sie

Książka Jana Seghersa „Zbyt piękna dziewczyna” nie zachęciła mnie do czytania swą okładką-w związku z czym spokojnie czekała na półce na swoją kolej i gdy już właściwie wszystkie pozostałe lektury zaliczyłam, w końcu przyszła na nią kolej. I okazało się , ze to całkiem niezła książka.

Zaczyna się trochę jak sentymentalna powieśc, z główną bohaterką-niespotykanej urody dziewczyną, niezwykłą, oryginalną i intrygującą.

A później pojawiają się ciała pierwszych ofiar.

I bardzo ciekawa postac komisarza Roberta Marthalera, przerażonego brutalnością z jaką musi obcowac w pracy, zmęczonego i nieszczęśliwego po śmierci żony, a zarazem bardzo stabilnego i sympatycznego. To nie superglina, któremu zawsze wszystko się udaje, ale człowiek dokonujący świadomych wyborów, brzydzący się przemocą.
Nie jest to klasyczny kryminał, właściwie nie jestem w stanie sprecyzowac do jakiego gatunku literackiego tej książce najbliżej, ale trzyma w napięciu, łatwo polubic...

Natalia | 2014-03-31
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 30 marca 2014

Trzyma w napięciu i pozostawia z niedosytem. Całkiem przyjemna lektura.

Aneczka43 | 2016-08-14
Przeczytana: 14 sierpnia 2017

Świetna książka, bardzo ciekawy główny bohater!

AniaM | 2016-08-20
Przeczytana: 20 sierpnia 2016