Amerykańskie smutki

The Sorrows of an American
978-83-7510-313-7
literatura amerykańska
Dorota_1988

Powieść o tajemnicach - zaskakujących i groźnych, o duchach z przeszłości, które wywoływane przez żywych, powracają, by opowiedzieć swoją historię. Psychiatra Erik Davidsen i jego siostra Inga znajdują w papierach zmarłego ojca intrygującą notatkę nieznanej kobiety; zapewne ojciec miał coś wspólnego z tajemniczym zgonem. Podążają tropem tej zagadkowej notatki z Nowego Jorku do Minnesoty i z...

Podążają tropem tej zagadkowej notatki z Nowego Jorku do Minnesoty i z powrotem. Pogrążeni w żałobie, muszą stawić czoło innym jeszcze wyzwaniom. Wyobraźnię Erika groźnie zawłaszczają zarówno nowe lokatorki jego domu, jak i bezbronni emocjonalnie pacjenci. Inga zaś musi się zmierzyć z dziennikarską hieną, wietrzącą wokół jej zmarłego męża - powieściopisarza. Wyjaśnianie kolejnych tajemnic uświadamia Erikowi, jak ubogie dzieciństwo, Wielki Kryzys oraz wojna ukształtowały więź ojca z dziećmi. Z kolei Inga musi spojrzeć innej prawdzie w oczy: jej córka nie jest jedynym dzieckiem nieżyjącego męża.

W tej powieści o rodzicach i dzieciach, pamięci i chorobie, o skrywanych smutkach rodziny, o upiorach nawiedzających imigrantów, Siri Hustvedt przedkłada niezwykłą i zagadkową mozaikę motywów, odzwierciedlając w ten sposób fragmentaryczność naszej tożsamości.

źródło opisu: nota wydawcy

kasandra_85 | 2011-03-29
Przeczytana: marzec 2011

| 2014-11-17
Przeczytana: 17 listopada 2014

Właściwie trudno określić do jakiego gatunku przynależy ta książka.
Napisana ładnym językiem saga?o losach norweskich imigrantów,której główny bohater-narrator,wraz z siostrą,rozwiązuje zagadkę z przeszłości.Thriller to z pewnością nie jest,raczej nostalgiczna obyczajówka z kilkoma tajemnicami,przetykana celnymi spostrzeżeniami dotyczącymi ludzkiej natury i tożsamości,warunkowanej przede wszystkim krajem ojczystym.

pchelka3 | 2014-09-02
Na półkach: Przeczytane, Chce miec

Kiedy zobaczyłam ją na półce w księgarni pomyślałam to było to. Połknęłam ją bardzo szybko chciałam więcej i więcej.Bardzo dobry kryminał/thriller/romans ?? Nie wiem ta książka nie ma określonego gatunku.Ma też nie do końca określonych w swoich głowach bohaterów.Chętnie przeczytała bym kolejny raz. Naprawdę polecam.

kodoga | 2015-04-30
Przeczytana: 19 kwietnia 2015

Kiedy czytałam tę książkę, uznałam ją za niezłą, jednak miarą oceny winno być chyba także i to, że dziś, kiedy nie minęły jeszcze dwa tygodnie od kiedy zakończyłam lekturę, już nie bardzo pamiętam co mnie w niej ujęło, a jej obraz w pamięci mocno się zatarł.....

Karolina | 2015-07-07

Czy powinniśmy wychodzić z założenia, że żadna ze spotykanych przez nas osób nie jest całkowicie wolna od problemów psychicznych? Że w każdym z nas drzemią lęki i traumy, które nie pozwalają żyć w pełni normalnie? Że ludzie, których nigdy byśmy o to nie podejrzewali, tak naprawdę jedynie lepiej niż inni opanowali sztukę kamuflażu?

"Trauma to nie część opowieści; to wątek spoza opowieści. Coś, czemu wzbraniamy dostępu do naszej historii."

Taki obraz wyłania się z kart „Amerykańskich smutków. Tutaj nawet psychoanalityk nie jest pozbawiony lęków, zaburzeń, majaków. Zdecydowanie nie jest to lektura „na leżak”. Momentami sprawia nawet, że słońce przygrzewa jakby mniej. Od pierwszych stron emanuje niezdefiniowaną atmosferą smutku i bolesnych tajemnic. Żaden z bohaterów nie jest od nich wolny. Każdy boryka się z nimi na swój własny sposób, jednym wychodzi to lepiej, innym gorzej, pozostali całkowicie się w nich zatracają.

Osią fabuły jest tajemnicza śmierć sprzed lat, z którą jakiś...

Jula | 2011-04-02
Przeczytana: 02 kwietnia 2011

Jest to bardzo dobry thiller, obfitujący w taką liczbę traum, dawnych urazów i niewyjaśnionych historii, że starczyłoby z powodzeniem na kilka powieści, ale autorce dość sprytnie udało się zmieścić w jednej. Ta mnogość postaci, wątków, historii powoduje, że lektura jej wymaga skupienia, chwilami bywa też męcząca. Jednakże, jak mówi do Eryka - narratora, nowojorskiego psychoterapeuty - jeden z bohaterów: "To nie przelewki wciąż zajmować się świrami".
Bardzo polecam, bo czas poświęcony tej książce, to czas dobrze zagospodarowany.

Małgorzata | 2016-10-12
Przeczytana: 12 października 2016

Recenzja z tyłu okładki zachęciła mnie do kupna książki ale poddając treść SUBIEKTYWNEJ ocenie wcale nie uważam aby była aż tak: intrygująca czy zagadkowa. Natomiast słowo - mozaika, pasuje tu idealnie. Było dużo wątków, postaci (współczesnych i z czasów Wielkiego Kryzysu) czasem się w tym gubiłam. Ale przebrnęłam przez całość i jestem wdzięczna za ten fragment:

- Nie tak dawno przeczytałem w gazecie drobne ogłoszenie, brzmiało mniej więcej tak: "Zaginął kot. Biało-brązowy, sierść przerzedzona, lewe ucho rozerwane, ślepy na jedno oko, bez ogona, kuleje na prawą przednią łapę - tu ojciec na chwilę przerwał - wabi się Farciarz".

Trzeba przeczytać, żeby móc samemu ocenić.

Nattka | 2011-10-01
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2011
Przeczytana: 16 września 2011

Lubie ksiazki, ktore opisuja ludzi naznaczonych trauma wojny, ale mimo wszystko staraja sie zyc normalnie, zakladac rodziny, miec dzieci. Tutaj mamy piekna klamre spinajaca dramat wojenny dziadkow z dramatem 11 wrzesnia wnuczki. Co z tego, ze pokolenie pomiedzy bylo beztroskie?

Znowu skandynawska rodzina i jej problemy, ale tym razem w Ameryce. Polecam wielbicielom psychoanalizy i psychoterapii.

pratti | 2012-12-17
Przeczytana: luty 2011

zbyt psychologiczna

Eliza | 2016-03-23
Dobrze wyjść z pisarzem: Siri Hustvedt i Paul Auster

Podobno samo życie podsuwa gotowe opowieści, ale tylko tym, co potrafią opowiadać. Skoro tak, to może przeżycia zdarzają się tylko ludziom, którzy umieją przeżywać. Dziś prawdziwa historia o dwójce ludzi, którzy potrafią opowiadać o swoich przeżyciach. Zresztą nie tylko o swoich. Historia małżeństwa pisarzy, Siri Hustvedt i Paula Austera.