Cudowne dzieci

Okładka książki Cudowne dzieci Roy Jacobsen
Okładka książki Cudowne dzieci
Roy Jacobsen Wydawnictwo: DodoEditor Seria: Dreszczyk Kulturalny literatura piękna
216 str. 3 godz. 36 min.
Kategoria:
literatura piękna
Seria:
Dreszczyk Kulturalny
Tytuł oryginału:
Vidunderbarn
Wydawnictwo:
DodoEditor
Data wydania:
2012-05-29
Data 1. wyd. pol.:
2012-05-29
Liczba stron:
216
Czas czytania
3 godz. 36 min.
Język:
polski
ISBN:
9788362972043
Tłumacz:
Anna Topczewska
Tagi:
literatura norweska
Średnia ocen

7,4 7,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Mistrzowie opowieści. Skandynawska zima Hans Aanrud, Elin Bengtsson, Þórir Bergsson, Minna Canth, Stig Dagerman, Inger Edelfeldt, Karin Erlandsson, Frode Grytten, Viktor Arnar Ingólfsson, Santeri Ivalo, Roy Jacobsen, Jonas Karlsson, Malin Kivelä, Juha-Pekka Koskinen, Selma Lagerlöf, Kim Leine, Óskar Árni Óskarsson, Tiina Raevaara, Ingvild H. Rishøi, Raija Siekkinen, Hjalmar Söderberg, Britta Stenberg, Laila Stien, Tarjei Vesaas, Elin Wägner, Charlotte Weitze
Ocena 6,8
Mistrzowie opo... Hans Aanrud, Elin B...
Okładka książki Człowiek, który kochał Syberię Roy Jacobsen, Anneliese Pitz
Ocena 6,7
Człowiek, któr... Roy Jacobsen, Annel...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,4 / 10
139 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
2653
1551

Na półkach:

Nie spodziewałam się, że aż tak się wzruszę. Lepiej poznać smak szczęścia, a potem utracić i tęsknić przez całe życie, a może trwać w błogiej nieświadomości i szarej codzienności? O więzach niewytłumaczalnych i jedynych w swoim rodzaju, najsilniejszych i kruchych zarazem. Piękna.

Nie spodziewałam się, że aż tak się wzruszę. Lepiej poznać smak szczęścia, a potem utracić i tęsknić przez całe życie, a może trwać w błogiej nieświadomości i szarej codzienności? O więzach niewytłumaczalnych i jedynych w swoim rodzaju, najsilniejszych i kruchych zarazem. Piękna.

Pokaż mimo to

avatar
1398
600

Na półkach:

Wchłonęła mnie ta książka.

Spodziewałam się dobrej lektury, bo to wszak Roy Jacobsen, ale początek był rozczarowujący - książka o dzieciach dla dzieci?
A potem okazało się, że jest 3 w nocy i właśnie przeczytałam ostatnią stronę.

Narracja z poziomu dziecka czyni tę książkę jeszcze bardziej interesującą niż gdyby była opowiedziana przez dorosłego. Pogłębia pewną nieoczywistość charakterystyczną dla Jacobsena.

Kto lubi Jacobsena, polubi i Cudowne dzieci. Komu z Jacobsenem nie po drodze, niech sobie raczej daruje.

Wchłonęła mnie ta książka.

Spodziewałam się dobrej lektury, bo to wszak Roy Jacobsen, ale początek był rozczarowujący - książka o dzieciach dla dzieci?
A potem okazało się, że jest 3 w nocy i właśnie przeczytałam ostatnią stronę.

Narracja z poziomu dziecka czyni tę książkę jeszcze bardziej interesującą niż gdyby była opowiedziana przez dorosłego. Pogłębia pewną...

więcej Pokaż mimo to

avatar
22
10

Na półkach:

Książka melancholijna, spokojna, o ludziach i ich problemach, a wszystko widziane oczyma dorastającego chłopca. Wielkie dramaty ukazane przez niedopowiedzenia, nie w całości, ale przecież nie wszystko musimy widzieć. Pomimo to mocno je czujemy, może nawet bardziej niż gdyby wszystko zostało dokładnie opisane. Opowieść przejmująca i piękna. Do powieści Jacobsena na pewno powrócę :).

Książka melancholijna, spokojna, o ludziach i ich problemach, a wszystko widziane oczyma dorastającego chłopca. Wielkie dramaty ukazane przez niedopowiedzenia, nie w całości, ale przecież nie wszystko musimy widzieć. Pomimo to mocno je czujemy, może nawet bardziej niż gdyby wszystko zostało dokładnie opisane. Opowieść przejmująca i piękna. Do powieści Jacobsena na pewno...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1136
962

Na półkach:

„Boże, jak to cudownie być zwykłym człowiekiem”. To jedno ze zdań z książki Roya Jacobsena „Cudowne dzieci” jest najlepszą jej recenzją. Boże, jak to cudownie, że Roy Jacobsen istnieje i że Wydawnictwo Poznańskie przywróciło go polskim czytelniczkom i czytelnikom wydając jego najnowsze książki. Dzięki temu takie entuzjastki jak ja mogą pielgrzymować po bibliotekach w poszukiwaniu innych jego tytułów, bo, warto to napisać, Roy Jacobsen to pisarz z wielkim dorobkiem, niestety mało znanym w Polsce. Kiedy podróżowaliśmy z mężem po północnej Norwegii i pomieszkiwaliśmy w rozmaitych hutte (czasami bez wody bieżącej i z wychodkiem na dworze) w niemal każdym miejscu były sczytane i pożółkłe egzemplarze jego książek. Chyba go tam lubią :) (polecam arcyciekawą rozmowę z nim w ramach tegorocznego Festiwalu Conrada). A wracając do „Cudownych dzieci”, to powieść, którą można zaliczyć do nurtu powieści inicjacyjnych, bowiem to książka o dzieciństwie, o wchodzeniu w życie i o tym jak życie potrafi być jednocześnie upajające i przerażające. Napisana cudownym (będę się konsekwentnie trzymać tu tego przymiotnika ;),melancholijnym i zabawnym językiem. Jacobsen potrafi to, co najwięksi pisarze i pisarki skandynawskie, a mianowicie opowiadać o rzeczach ważnych i poważnych w sposób prosty, ale nie pozbawiony głębi, lekki, ale w istocie swej filozoficzny, a jednocześnie pełen ciepła. „Cudowne dzieci” czytałam sobie pomalutku, ciesząc się każdym zdaniem, każdym odwróceniem punktu widzenia, smutek sąsiaduje to z radością, mroczna tajemnica z zapierającymi dech odkryciami. Dramat rodzinny widziany oczami kilkunastoletniego chłopca, Finna, jest plątaniną zależności, emocji i sekretów, którą próbuje rozszyfrować, oswoić i zrozumieć. To jest opowieść o tym, co nas formuje, jak stajemy się człowiekiem. W świecie Finna wszystko jest nowe, nade wszystko niezgłębiony i tajemniczy jest dla siebie on sam. Czy to uczucie nie towarzyszy nam, w mniejszym lub większym stopniu, przez całe życie? Mądra i cudna książka.

„Boże, jak to cudownie być zwykłym człowiekiem”. To jedno ze zdań z książki Roya Jacobsena „Cudowne dzieci” jest najlepszą jej recenzją. Boże, jak to cudownie, że Roy Jacobsen istnieje i że Wydawnictwo Poznańskie przywróciło go polskim czytelniczkom i czytelnikom wydając jego najnowsze książki. Dzięki temu takie entuzjastki jak ja mogą pielgrzymować po bibliotekach w...

więcej Pokaż mimo to

avatar
242
123

Na półkach:

Skromna, ale bardzo ciekawa i poruszająca książka.

Skromna, ale bardzo ciekawa i poruszająca książka.

Pokaż mimo to

avatar
1379
607

Na półkach: ,

Jest mnóstwo książek, które wabią pięknymi okładkami. Niektóre z nich to niemal dzieła sztuki. A obok nich są „Cudowne dzieci” Roy’a Jacobsena. Pierwszy raz zobaczyłam tak oryginale wydanie książki – fabuła zaczyna się już na okładce. Na dodatek książka jest szyta, dzięki temu bardzo wygodna w czytaniu. Brawa dla wydawnictwa za pomysł i wykonanie.


Styl norweskiego pisarza poznałam dzięki „Niewidzialnym” oraz „Białemu morzu”, które tworzą serię zatytułowaną „Ingrid Barrøy”. Akcja obu powieści toczy się na małej wyspie, którą rządzi nieokiełznana przyroda i surowy klimat. Zupełnie inną odsłonę pokazuje autor w „Cudownych dzieciach”. Tutaj fabuła rozgrywa się we wczesnych latach 60. XX wieku. Finn, uczeń szkoły podstawowej mieszka z rozwiedzioną matką w blokowisku w Oslo. Mają zwyczajne życie, które im mija na wypełnianiu codziennych obowiązków oraz radzeniu sobie z niedostatkiem pieniędzy. Ich byt zmienia się w momencie, gdy u progu ich mieszkania pojawia się siedmioletnia przyrodnia siostra chłopca. Losy rodziny „to opowiedziana z perspektywy wielu lat historia dorastania, w której tęsknota za minionym czasem przeplata się z ironią, a wspomnienia chwil beztroskich z doświadczeniem brutalności świata.”


„Cudowne dzieci” opowiedziane są z perspektywy chłopca, który dorasta i mierzy się z nową dla niego rzeczywistością. Jak to dziecko, nie wszystko rozumie i każdą zmianę w życiu musi sam przepracować i poukładać, żeby wskoczyła na właściwe miejsce.

"Mama znowu utkwiła twarz w dłoniach. Była wrakiem, który człowiek miałby tylko ochotę zastrzelić. Jest przecież dorosła, do cholery. Jaki z tego pożytek, jeśli nie ma siły walczyć?!"


Ascetyczny i wyważony skandynawski styl autora pięknie się w tej powieści uwidacznia. „Cudowne dzieci” są zwyczajne, ale nie nudne, ani przeciętne. Sztuką jest pisać o codziennym życiu w taki sposób, że czytelnik chce być jego uczestnikiem i z wielką przyjemnością towarzyszyć bohaterom w ich historii. Tak, fabuła „Cudownych dzieci” idealnie komponuje się z pisarskim kunsztem Roy’a Jacobsena.


Powieść Roy’a Jacobsena to powieść o Norwegii sprzed czasów dobrobytu. Czaruje prostotą oraz niecodziennym klimatem niedopowiedzeń. Napisana z oddechem i bardzo oryginalnie. To było bardzo udane, kolejne spotkanie z norweskim pisarzem.

www.naczytniku.com

Jest mnóstwo książek, które wabią pięknymi okładkami. Niektóre z nich to niemal dzieła sztuki. A obok nich są „Cudowne dzieci” Roy’a Jacobsena. Pierwszy raz zobaczyłam tak oryginale wydanie książki – fabuła zaczyna się już na okładce. Na dodatek książka jest szyta, dzięki temu bardzo wygodna w czytaniu. Brawa dla wydawnictwa za pomysł i wykonanie.


Styl norweskiego...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1003
799

Na półkach: ,

Niecodzienna stylistycznie, niezwykła fabularnie, a jednak cały czas zwyczajna opowieść o rodzinie i dorastaniu – tak właśnie można w pigułce określić powieść Roy’a Jacobsena. Historia ta jest wszakże nieskomplikowana, nad zwyczaj prosta i zwięzła, podana jednak, zarówno językowo, jak i pod względem wydawniczym, w zaskakującym i nieoczywistym stylu.

Finna poznajemy w chwili, gdy usilnie stara się pomóc samotnie wychowującej go matce. Odnowia pusty pokój w mieszkaniu, celem wynajęcia go potencjalnemu lokatorowi, a tym samym załatania domowego budżetu. Zadanie zostaje ukończone, pokój zamieszkuje dziwny i niejednoznaczny jegomość, ale sprawy komplikuje przyjazd przyrodniej, młodszej siostry Finna – zagadkowej pod wieloma względami Lindy. Pojawienie się dziewczynki wywraca do góry nogami poukładane życie mamy i dziesięciolatka, którzy zmierzyć się muszą z nieoczywistymi problemami natury wychowawczej bezbronnej kilkulatki.

Narratorem Roy Jacobsen czyni dorastającego Finna, co sugerować może, iż historia ta trącić może infantylizmem. Nic bardziej mylnego. Narracja Cudownych dzieci stanowi jedno z mocniejszych ogniw powieści norweskiego pisarza. Jest nadzwyczaj dojrzała, rozważna. Dojrzewający na oczach czytelnika chłopak, głównie za sprawą pojawienia się w jego życiu siostry przechodzi ogromną metamorfozę. Od początku zdaje się być nad wyraz odpowiedzialny, nadto roztropny jak na swój wiek. Dzięki Lindzie chłopak, o ile w tym przypadku jest to możliwe, poważnieje jeszcze bardziej.

W wielu aspektach Finn przejmuje rolę swojej matki. Jest od niej zdecydowanie bardziej zorganizowany, pragmatyczny, trzeźwo myślący. Miewa przebłyski dziecięcych, beztroskich zachowań, nie są one jednak jego codziennością, a raczej cicho skrywanym marzeniem, które nieśmiało wyłania się między wierszami tej narracji. Aspekt ten wywołuje mieszane odczucia, niepokoi, bulwersuje, a na pewno zasmuca.

(…) zbieramy z mamą słowa, śmiejemy się z nich, bo nam się podobają albo uważamy je za głupie czy zbędne, słowa tak rzeczywiste, że dałoby się ich dotknąć, beton i spaliny, miąglina, benzyna, skóra, nubuk…

To nie tylko opowieść o więzach rodzinnych i o próbie zmierzenia się z nową sytuacją, w jakiej znajduje się matka z synem. To historia o samotności i tęsknocie za ciepłem domu rodzinnego, o problemach finansowych, z jakimi borykać musi się samotna matka, o odpowiedzialności i trudzie spoczywającej na rodzicach w wychowaniu dzieci oraz o nieradzeniu sobie z nią. Nie brak tutaj wątku o nieudolnych próbach wymierzenia sprawiedliwości czy przykrych i poniekąd nieodwracalnych konsekwencjach przemocy domowej. Jeśli dodać do tego wstrząsający wątek choroby umysłowej i podejścia do niej norweskich placówek wychowawczych to otrzymujemy kompleksowy i dość gorzki obraz Norwegii drugiej połowy XX wieku.

Historia to wszak cierpka i melancholijna, ale nie przygnębiająca. Przebija przez nią spora doza ciepła i nieopisanego uroku. Nie brak tutaj przebłysków dobrego humoru, czy typowych przejawów dziecięcej empatii, a i podjęta tematyka zachwyca swoją wielowymiarowością. Jest to bez wątpienia historia skreślona z rozmysłem i mocno odczuwalnym, chłodnym, typowo skandynawskim dystansem. Każde słowo jest tutaj nie tylko na wagę złota, dobrane zostało z rozmysłem, ale i z pewną dozą nieoczywistości. Prozaik nie wykłada kart na stół, wiele aspektów pozostaje w sferze domysłów i niedopowiedzeń.

Nieschematyczne sformułowania, nieoczywiste słowne zagrania wespół z nostalgicznym, surowym klimatem tworzą wyrazistą, podbarwioną poetyckim szlifem całość, w oparach której można się zanurzyć z prawdziwą przyjemnością.

Niecodzienna stylistycznie, niezwykła fabularnie, a jednak cały czas zwyczajna opowieść o rodzinie i dorastaniu – tak właśnie można w pigułce określić powieść Roy’a Jacobsena. Historia ta jest wszakże nieskomplikowana, nad zwyczaj prosta i zwięzła, podana jednak, zarówno językowo, jak i pod względem wydawniczym, w zaskakującym i nieoczywistym stylu.

Finna poznajemy w...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1745
125

Na półkach: , , ,

Chude lata 60-te w Norwegii. Do niepełnej rodziny – mama z synem – niespodziewanie dołącza 6-letnia dziewczynka, przyrodnia siostra Finna. Wyczuwamy, że Linda jest nietypową dziewczynką, ale nie wiemy dokładnie, dlaczego. Narratorem wydarzeń jest Finn, również dziecko, a więc postrzegamy świat z jego perspektywy, a on nie do końca rozumie, co się dzieje.
Niezwykle emocjonujące tajemnicze szczegóły dawkowane są stopniowo, informacje podawane są wraz z rosnącym stopniem zrozumienia sytuacji przez Finna, który w międzyczasie przestaje być dzieckiem.
Nie mogłam się oderwać od historii dzieci, czego i Państwu, polecając tę niewielką książkę, życzę.

Chude lata 60-te w Norwegii. Do niepełnej rodziny – mama z synem – niespodziewanie dołącza 6-letnia dziewczynka, przyrodnia siostra Finna. Wyczuwamy, że Linda jest nietypową dziewczynką, ale nie wiemy dokładnie, dlaczego. Narratorem wydarzeń jest Finn, również dziecko, a więc postrzegamy świat z jego perspektywy, a on nie do końca rozumie, co się dzieje.
Niezwykle...

więcej Pokaż mimo to

avatar
706
197

Na półkach: ,

Bardzo udane zetknięcie z prozą Jacobsena! Nie będę obiektywna ponieważ bardzo lubię książki pisane z perspektywy dziecka. "Cudowne dzieci" to pięknie napisana historia chlopca zyjacego w Oslo w latach 60; chłopca przechodzącego dość trudne dla niego zmiany w swoim dzieciństwie; zmiany które próbuje na swoj dziecięcy rozum sobie tlumaczyc. To wreszcie historia zmian zachodzacych w tamtych latach w Norwegii, widzianych oczami dziecka.
Cudownie skandynawska i pięknie oraz minimalistycznie wydana :-)

Bardzo udane zetknięcie z prozą Jacobsena! Nie będę obiektywna ponieważ bardzo lubię książki pisane z perspektywy dziecka. "Cudowne dzieci" to pięknie napisana historia chlopca zyjacego w Oslo w latach 60; chłopca przechodzącego dość trudne dla niego zmiany w swoim dzieciństwie; zmiany które próbuje na swoj dziecięcy rozum sobie tlumaczyc. To wreszcie historia zmian...

więcej Pokaż mimo to

avatar
393
180

Na półkach: ,

Powrót do czasów, gdy dorośli mieli swój świat, a dzieci i ryby... Narrator to bystry chłopaczek, a my razem z nim próbujemy dociec, co się dzieje z mamą, kim jest lokator, jak pomóc siostrze i czy rzeczywiście mieli tego samego ojca. Świat pełen niedopowiedzeń, ściszonych głosów i wątpliwości. To se ne wrati w czasach wujka Google'a, a miało swój swój czar i słodki smak tajemnicy.

Powrót do czasów, gdy dorośli mieli swój świat, a dzieci i ryby... Narrator to bystry chłopaczek, a my razem z nim próbujemy dociec, co się dzieje z mamą, kim jest lokator, jak pomóc siostrze i czy rzeczywiście mieli tego samego ojca. Świat pełen niedopowiedzeń, ściszonych głosów i wątpliwości. To se ne wrati w czasach wujka Google'a, a miało swój swój czar i słodki smak...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    233
  • Przeczytane
    175
  • Posiadam
    71
  • Ulubione
    7
  • 2018
    6
  • Skandynawia
    5
  • Literatura skandynawska
    4
  • Teraz czytam
    4
  • Przeczytane 2013
    4
  • 2014
    3

Cytaty

Więcej
Roy Jacobsen Cudowne dzieci Zobacz więcej
Roy Jacobsen Cudowne dzieci Zobacz więcej
Roy Jacobsen Cudowne dzieci Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także