Fioletowy hibiskus

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Purple Hibiskus
literatura nigeryjska
Monika Adamczyk

Oszałamiający debiut młodej nigeryjskiej pisarki. Piętnastoletnia Kambili, jej brat i matka zdają się wieść godne pozazdroszczenia życie pod okiem troskliwego ojca, biznesmena i gorliwego katolika. Mieszkają w przepięknym domu i chodzą do eksluzywnej szkoły. Rzeczywistość wygląda jednak inaczej - dobrotliwy ojciec to fanatyczny tyran, który terroryzuje żonę i nie zawaha się poświęcić dzieci w...

Oszałamiający debiut młodej nigeryjskiej pisarki.

Piętnastoletnia Kambili, jej brat i matka zdają się wieść godne pozazdroszczenia życie pod okiem troskliwego ojca, biznesmena i gorliwego katolika. Mieszkają w przepięknym domu i chodzą do eksluzywnej szkoły. Rzeczywistość wygląda jednak inaczej - dobrotliwy ojciec to fanatyczny tyran, który terroryzuje żonę i nie zawaha się poświęcić dzieci w imię swej religinej obsesji...

źródło opisu: opis od wydawcy

źródło okładki: okładka od wydawcy

Gosia | 2018-02-05
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 04 lutego 2018

Książka trudna, gorzka i kontrowersyjna.
Jak na debiut młodej obiecującej nigeryjskiej pisarki Adichie oceniłam ją jako rewelacyjną. Może trochę na wyrost, ale książka mną wstrząsnęła, a to już jakiś poważny wyznacznik.
Sporo kwestii mimo, że książka wcale objętościowo nie poraża.
Obraz katolickiej nigeryjskiej bardzo bogatej rodziny, w której fanatyczny ojciec przywódca w imię wyższych wartości terroryzuje rodzinę. Posuwa się do dotkliwych kar cielesnych i przemocy psychicznej zarówno wobec żony jak i nastoletnich dzieci.
Właśnie córka Kambili jest narratorką tej powieści. Ta zastraszona, milcząca piętnastolatka dopiero po wyjeździe wraz z bratem do ciotki, która prowadzi bardzo otwarty i nowoczesny dom przekonuje ją, że życie może wyglądać zupełnie inaczej.
Tę samą historię mogłaby opowiedzieć również matka lub brat.
Fanatyzm religijny zawsze przeraża w każdym wydaniu. A przemoc domowa skryta za pokazową fasadą idealnej rodziny to chyba najgorszy przypadek zakłamania.
Tego typu...

Nobliszka | 2017-10-22

Jak ten świat jest skonstruowany, że rzadko kiedy wystarcza nam to co mamy. Rzadko, to chyba i tak powiedziane ze zbyt dużym rozmachem. Nasze jest zbyt małe, mizerne gdy przez okno widzimy te cuda sąsiada. Nasze maleje, kapcanieje i powietrze z niego uchodzi a to obce błyszczy się coraz jaśniej, blask oślepia i w głowie pojawia się przerażające „chcę, chcę, chcę…”

I gdy dopadniemy to co obce, lepsze, upragnione to musimy się z tym odpowiednio obejść. Być bardziej, mocniej, głębiej. Bezrefleksyjnie i bałwochwalczo, depcząc po naszym, dotychczasowym.

Przykro mi, że zauważam tę tendencję, ciągle ją widzę wokół siebie. I bywa, że sama o nią się potknę, zaślepiona tym co obce, upragnione, nie moje…

Mariolka | 2018-03-11
Przeczytana: 11 marca 2018

Ta dziewczyna pisze wyśmienicie. Dawno, dawno temu zauroczyłem się jej trzecią książką pt.: „Amerykaana”, dlatego chętnie sięgnęłam po tę, pierwszą w Jej dorobku. I muszę powiedzieć, że się nie zawiodłam. Rozkręca się dość wolno, ale jest szalenie wciągająca. Już się cieszę na kolejną, tą środkową, która stoi na mojej półce. I smucę się jednocześnie, że choć na oko ma z 800 stron, chwilowo jest ostatnią powieścią w dorobku autorki. Na pocieszenie jest jeszcze esej i pozostaje czekanie na powieść czwartą. Doczekać się nie mogę.
Edit: A nie, przepraszam, jest jeszcze powieść czwarta, czekamy na piątą. Nieco mnie ta informacja uspokoiła. ;)

oliwa | 2014-12-31
Na półkach: Afryka, Przeczytane

Tytuł „Fioletowy hibiskus” może nasuwać myśl o egzotycznym romansie. Nic z tego - to powieść o dorastaniu i emancypacji. Piętnastoletnia Nigeryjka, Kambili, pochodzi z dobrze sytuowanej, katolickiej rodziny. Najważniejszą osobą w jej życiu jest ojciec. Na zewnątrz to odważny demokrata, odnoszący sukcesy przedsiębiorca, podpora katolickiej wspólnoty, w domu - brutalny tyran. Dla Kambili jest absolutnym wzorem, domowym Bogiem Ojcem. Dopiero wizyta u ciotki i poznanie jej „inteligenckiego", ubogiego, pełnego życia domu sprowadzi ją na ścieżkę przyśpieszonego dojrzewania.
Powieść napisana jest w zaskakująco powściągliwy sposób, nie epatuje gwałtownymi emocjami ani okrucieństwem. Autorce udaje się również zgrabnie unikać schematów. Ojciec-neofita, świętszy od papieża fanatyk, nie jest postacią jednoznaczną, nie jest także jedyną twarzą katolicyzmu, jaki pokazuje Adichie. W tle mamy Nigerię, której nie musimy znać, żeby ją rozumieć. Polityczny zamęt, wieczne niedobory, ucieczka...

Fanatyzm religijny zawsze mnie przerażał. Nigdy nie zrozumiem ludzi, dla których religia to jedyny i najważniejszy cel w życiu, a podstawowe wartości jak rodzina, miłość, bezpieczeństwo czy nawet radość spychają na drugi plan, ponieważ 'trzeba usunąć pogaństwo za wszelką cenę' oraz 'zachować czystość', jak zdają się mówić.
'Fioletowy hibiskus' to bardzo ciekawa i intrygująca pozycja z mało znanej dla nas literatury afrykańskiej. Widzimy świat oczami nastolatki z Nigerii, wychowanej przez ojca-tyrana-fanatyka religijnego (nota ben bogacza, szanowanego obywatela i filantropa). Ciągły strach, kontrola, bezgraniczne posłuszeństwo i brak własnego zdania wydają się jej czymś powszednim, dopóki nie wyjazd do ciotki i jej rodziny. A wszystko dzieje się na tle rewolucji politycznej...
Dużym plusem powieści jest to, że nie można do końca ocenić bohaterów na dobrych i złych - mam tu na myśli tę problematyczną postać ojca-sadysty. Minusem jest poczucie niedosytu po skończeniu lektury. Nie...

Monika | 2011-10-22
Przeczytana: 21 października 2011

Fanatyzm religijny jest zawsze zły. Przeważnie czytamy o "złym islamie". We "Fioletowym hibiskusie" spotykamy fanatycznego chrześcijanina. Fanatyk ten jest przy okazji mężem i ojcem - i tu zaczyna się prawdziwy horror.
Spodziewałam się książki o Afryce. Przeczytałam natomiast książkę o sadyście, fanatyku. Książkę dobrą, mocną, przerażającą, pouczającą.

Monika Adamczyk | 2010-12-04
Przeczytana: 29 listopada 2010

Akcja „Fioletowego hibiskusa” toczy się w Nigerii podczas zamachu stanu, kiedy tłumy Nigeryjczyków walczą o wolność i wyzwolenie. Wydarzenia te są jedynie tłem do ukazania prywatnej walki o wolność, którą toczy Kambilii i jej brat Jaja. Jest to bunt zgoła zupełnie inny, niż działania nigeryjskiego tłumu. Jak opowiada sama Kambilii jest to bunt „wyjątkowy i pachnący nutką wolności innej niż ta, której domagał się tłum ludzi wymachujących zielonymi liśćmi na placu Rządowym”.

Jaja i Kambili są dziećmi jednego z prawdopodobnie najbogatszych ludzi w Nigerii. Dla ludzi z zewnątrz wydają się być ludźmi szczęśliwymi, którym nigdy niczego nie brakuje, w odróżnieniu od reszty narodu. W rzeczywistości ich ojciec to tyran, religijny fanatyk i despota, który ogranicza wolność swojej rodziny. Ustawia swoim dzieciom plan każdego dnia, nie pozostawiając praktycznie czasu na robienie czegoś, na co mieliby ochotę. W konsekwencji ani Kambilii ani Jaja nie mają przyjaciół, a uważani są raczej za...

Miłka Kołakowska | 2015-03-19
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 17 marca 2015

Po przeczytaniu „Fioletowego hibiskusa” przekonałam się jak niewiele stron trzeba, aby nadać książce niesamowity charakter i przepełnić ją niebanalnymi emocjami. Emocjami, które nie kończą się z ostatnią stroną, tylko siedzą i uparcie doprowadzają do próby utożsamiania się z główną bohaterką i próby odpowiedzi na pytanie: czy ja zachowałabym się tak samo na miejscu Kambili, jej mamy lub brata Jaja? Czy byłabym taką samą marionetką w świecie fanatycznych zachowań ojca? Mimo, że książkę skończyłam czytać dwa dni temu, nadal tkwią we mnie pytania, na które ciężko jest odpowiedzieć.

Fragmenty nigeryjskiej historii poznajemy oczami 15-letniej Kambili, którą wraz z rodzicami i bratem pozornie charakteryzuje bogactwo, ekskluzywna posiadłość, elitarna szkoła… Tak widzą ich świat ludzie z zewnątrz, jako szanowanych obywateli, którzy mogą sobie pozwolić na wszystko.

Nic bardziej mylnego…
Rodziną rządzi ojciec, który fanatycznie podporządkowuje się zasadom religii katolickiej i który...

Mey-Mey | 2015-01-11
Przeczytana: 11 stycznia 2015

Opis książki jest trochę naciągany. Ojciec Kambili nie jest fanatykiem religijnym. Jest złym człowiekiem, który jednocześnie jest nadgorliwym chrześcijaninem. Religia nie jest powodem, religia jest pretekstem. Zawsze, nie tylko w tej historii, ale w ogóle.

Sama książka jest nudna i monotonna. Nie pokazuje prawdziwej Nigerii. Pokazuje życie elity - osób, które nie głodują, które nie muszą starać się o zapewnienie rodzinie godziwego życia, które żyją w luksusowych warunkach, a ich jedynym zmartwieniem (przynajmniej w przypadku Kambili i jej brata JaJa) jest to, aby ich wyniki w nauce były najlepsze, co nie przychodzi im wcale z trudem.

Opowiastka, która nakreśla zarysy Nigerii. Ani szokująca, ani ciekawa, ani wciągająca, a na pewnie nie oszałamiająca. Nie polecam.

Monika | 2011-11-07
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 07 października 2011

Wstrząsająca książka. Po przeczytaniu człowiek docenia swoje życie. POLECAM !!! Ja na pewno sięgnę po inne książki tej autorki.
Monika

Czytamy w weekend

Na ostatni weekend lipca redakcja poleca książki mocno niepokorne: jest Caitlin Moran - brytyjska felietonistka i feministka, jest Chimamanda Ngozi Adichie, autorka słynnego manifestu "We Should All Be Feminists" oraz są „Zakochane kobiety” - opowiadające o miłosnym czworokącie.

15 inspirujących pisarek, które warto znać

W zeszłym tygodniu pewien 84-letni amerykański pisarz – konkretnie Gay Talese – znalazł się w centrum zainteresowania mediów społecznościowych. W czasie wykładu, jaki prowadził w Boston University, zapytany o pisarki, które go zainspirowały, odpowiedział: „Żadna”. Dziennikarze i internauci zasypali go nazwiskami autorek, które wobec takiego powinien poznać.