Świat w płomieniach

Okładka książki Świat w płomieniach Siri Hustvedt
Nominacja w plebiscycie 2017
Okładka książki Świat w płomieniach
Siri Hustvedt Wydawnictwo: W.A.B. Seria: Don Kichot i Sancho Pansa literatura piękna
literatura piękna
Don Kichot i Sancho Pansa
The Blazing World
W.A.B.
2017-02-15
2017-02-15
Data 1. wydania:
2014-11-01
literatura amerykańska manipulacja Booker nominacja nienawiść odmiana losu poszukiwanie prawdy rywalizacja skandal zemsta
Inne

Oficjalne recenzje i

Rozważania nad płcią

Link do recenzji

1917 14 297

Wg mnie to oryginalne, zaskakujące, wręcz nieogarnione DZIEŁO. BIOGRAFIA fikcyjnej postaci. Skrajnie intelektualna pozycja, wielce erudycyjna. Przejmująca książka. Tylu genialnych cytatów nie przepisałam z żadnej. Zalecam czytać powoli, zgłębiać, delektować się:)

Zachwyca mnie doskonała kompozycja tej książki. Wszystko jest na swoim miejscu - nic dodać, nic ująć. Dziwnie identyfikowałam się z bohaterką, chociaż jej świat (sztuki) jest daleki od mojego. Był jednak bardzo sugestywnie przedstawiony. I po raz kolejny przekonujemy się, jak kluczowe dla naszego życia jest dzieciństwo - relacja z rodzicami.
Czułam potrzebę ponownego przeczytania tej książki po dwóch latach. Jeszcze bardziej jestem przekonana, że to arcydzieło.

Czułam potrzebę ponownego...

wspaniała! nie mogę uwierzyć w niektóre komentarze poniżej XD 'ten wojujący feminizm. I to udowadnianie, że facet, już z racji bycia mężczyzną jest postrzegany przez otoczenie jako lepszy...' albo, że za mało dialogów : ' ) śmiechu warte są takie opinie!
no nic, książka i tak wybitna!

no nic, książka i tak wybitna!

Niestety dla mnie była to droga przez mękę. Mało którego bohatera da się tu lubić. Czyta się ciężko, szczególnie trudno mi było przebrnąć przez pierwsze 100 stron. Fabuła tak naprawdę jest streszczona w całości z tyłu okładki, nie dowiemy się z książki nic nowego, oprócz tego co siedzi w głowie bohaterów.
Forma może i ciekawa, ale przyjemniej by się czytało gdyby zostały wplecione jakieś dialogi. Plus za to, że aż ciężko uwierzyć, że prawie wszystkie odwołania i przypisy są fikcyjne.

Forma może i ciekawa, ale przyjemniej by się czytało gdyby zostały...

Wystawiając ocenę, daję wyraz swojej percepcji. Czy oceniłabym tę książkę inaczej, będąc artystką, matką, żoną? Mężczyzną? Postrzeganie dzieła- nośnika idei, przez pryzmat tego, kim jest twórca. Tego, jakim my go widzimy/ chcemy widzieć. Właśnie to chciała zbadać artystka Harriet Burden. Wystawia kolejno swoje trzy prace, kryjąc się za fasadą mężczyzn. Kto tak naprawdę jest autorem/ współautorem? Co tak naprawdę się wydarzyło? Do czego to prowadzi?
Atmosfera książki jest ciężka. Intryga, zawiłe relacje, mnóstwo nazwisk. Dużo tu odniesień, przypisów, cytatów z traktatów filozoficznych i teoretyków sztuki. Również egzaltacja, nonszalancja i zblazowani przedstawiciele świata bohemy. Książka tyleż ciekawa, co męcząca. "Jakie to amerykańskie"- moja pierwsza myśl. Trudno winić autorkę za slogany i humor z rynsztoka, oparła swą książkę na wywiadach, pamiętnikach i artykułach. Sama najwyraźniej również skryła się pod męską postacią I.V. Hessa, redaktora, który napisał przedmowę. Tematem rozważań staje się jaźń, płeć, identyfikacja. Pojawia się motyw maski. Powiedzieć, że jest książką feministyczną, to za mało. Przypomina nam, że nie ma ucieczki, jak tylko w inną gębę, parafrazując Gombrowicza. "Świat w płomieniach" to historia o pragnieniu bycia zrozumianym i walczącej o siebie jednostce. Ocena w połowie skali, oddaje moje mieszane uczucia.

Niezwykła książka o sztuce, artystach, życiu rodzinnym, dzieciństwie które wpływa na całe nasze dorosłe życie oraz o tym, jak trudne jest życie kobiety w świecie, którym rządzą mężczyźni.

Ocena bardzo wysoka, ale odbiór jest bardzo osobisty. Wspaniała postać głównej bohaterki. Ujęło mnie jak głęboko weszła i odmalowała Hustvedt artystyczne środowisko, jego dobre strony, ale też te, wręcz niszczące. Proszę mi uwierzyć, to nie tylko specyfika Nowego Jorku, chociaż w Polsce mamy chyba jednak dużo mniejsze zakłamanie.

Czy sztukę postrzegamy przez pryzmat płci autora? Czy dzieło artystyczne zyskuje na wartości, gdy za jego twórcę poda się mężczyzna? Czy kobieta-artystka może zaistnieć dzięki założeniu męskiej maski i czy wtedy jest w stanie prawdziwiej wyrazić siebie?
„Świat w płomieniach” to opowieść o świecie nowojorskiej bohemy z charyzmatyczną postacią kobiecą w roli głównej. Jest to powieść wielopłaszczyznowa, erudycyjna i stymulująca o nietypowej strukturze – łączy takie formy jak dziennik, relacje świadków, naukową biografię. Można ją odbierać wielowymiarowo – jako powieść feministyczną, traktat filozoficzny, analizę psychologiczną.
Książka wywołująca fascynację i niepokój. Polecam.

"Świat w płomieniach" Siri Hustvedt to skomplikowana opowieść o artystkach jako takich, ale też o ich dyskryminowaniu w zdominowanym przez mężczyzn świecie sztuki. To jednak zaledwie pierwsza warstwa, ledwie naskórek powieści. Skomplikowana intryga przeprowadzona przez bohaterkę - Hurriet Burden- w kolejnych odsłonach spektaklu ukazuje nieco inne aspekty.

[...]
Maski Harriet to nie tylko gry z krytykami sztuki. Bliższe są może nawet poszukiwania prawdy o złożoności ludzkiej natury. Kolejne "gęby" nie są przecież fałszem, każda odzwierciedla jakąś życiową rolę i jakiś aspekt osobowości. Sama Burden została obdarzona przez autorkę szeregiem cech postrzeganych jako typowo męskie lub przynajmniej nie-kobiece. Podobnie jak sama autorka, Harriet jest bardzo wysoka. Przy tym kipi gniewem, którego odczuwania niemal od zawsze kultura i wychowanie zabraniają kobietom. Burden jest też niezwykle inteligentna. Kobieta? Wedle stereotypów już nie. Równocześnie jednak to kochająca, opiekuńcza matka i babcia. [...]

Hustvedt jest filozofką. Nie sposób o tym zapomnieć czytając "Świat w płomieniach". Opisywana przez nią recepcja kolejnych wystaw przypomina o kantowskiej interpretacji postrzegania. Z jednej strony są zmysły, które narzucają nam odbiór, z drugiej jednak strony na odbiór wpływa kontekst i wcześniejsze doświadczenie odbiorcy. [...]
Sama powieść doskonale wpisuje sie w dyskurs. To bachtinowska powieść polifoniczna zbudowana jako montaż różnorodnych źródeł, dotyczących Burden: jej dzienników, relacji prasowych, spisanych przekazów na jej temat, które wszystkie razem ukazują i złożoność postaci, i modele jej postrzegania.

Cała opinia też tu: https://annadlugosz.blogspot.com/2019/05/swiat-w-pomieniach-siri-hustvedt.html

[...]
Maski...

Potrzeby zrozumienia i akceptacji są jednymi z najważniejszych z życiu każdego człowieka. Kiedy tego zabraknie, ogarnia nas pustka, czujemy niemoc i bezbrzeżny smutek.

Książka Siri Hustvedt jest zbiorem wypowiedzi oraz wspomnień członków rodziny i ludzi z otoczenia artystki Harriet Burden. To również mozaika wycinków pochodzących z jej osobistych dzienników. Harriet była nie tylko artystką, która tworzyła różnorakie instalacje, ale również wdową po bardzo znanym i cenionym marszandzie sztuki. Cały czas w cieniu, niedostrzegana, niedoceniana i zapomniana.

Chcąc zmienić tę bolesną prawdę, stawia na eksperyment i organizuje trzy wystawy, każdą pod szyldem innego artysty płci męskiej. Czy fakt, że autor nie jest kobietą da mu na stracie większy prestiż i uznanie? Czy sztuka zaprezentowana jako dzieło mężczyzny zyska nagle entuzjastyczną publiczność? Czy tożsamość artysty ma znaczenie, czy też patrzymy na efekt jego pracy tylko przez pryzmat efektu finalnego? Co się stanie, kiedy prawda o tym kto jest prawdziwym twórcą zostanie wyjawiona?

„Świat w płomieniach” jest bardzo ciekawym eksperymentem, niemal naukowym doświadczeniem, w którym „intymna, pełna sprzeczności (…) i dosyć osobliwa” antologia głosów daje obraz życia człowieka wrażliwego, inteligentnego i uzdolnionego. Kobiety, która „potrafiła godzinami milczeć ponuro” i była „wszystkożerną istotą z olbrzymim apetytem na możliwie jak największą ilość wiedzy”. Lektura książki przewietrza głowę i daje mnóstwo do myślenia. Napisana rewelacyjnym stylem, naszpikowana świetnymi myślami, urywkami zdań, całymi akapitami.

"Tęsknię za światem, który opuszczam, ale mu nie wybaczyłam. Jego gorzki posmak pozostaje, twarda skórka w ustach, której nie mogę wypluć."

Fascynująca lektura, która chociaż nie podana prosto i w sposób oczywisty, zmuszając czytelnika do umysłowej akrobatyki, daje w zamian nietuzinkowe i rozkoszne doznania. To książka wielobarwna, inteligentna i wielopłaszczyznowa. Jest jak instalacja w muzeum sztuki nowoczesnej, gdzie kilka osób patrzących na jedno dzieło, postrzega je w odmienny sposób. Magia!

"Nie dajcie sobie wmówić, że czarodziejskie słowa nie istnieją."

www.naczytniku.com