Czas serca. Listy

Wydawnictwo: a5
Herzzeit
978-83-61298-25-0
Anna

Ingeborg Bachmann (1926-1973) i Paul Celan (1920-1970) to dwie wybitne indywidualności powojennej literatury niemieckojęzycznej. Ich korespondencja, zgodnie z życzeniem spadkobierców, miała ukazać się dopiero w 2013 roku. Nieoczekiwanie pozwolenie na druk listów obojga poetów przyszło wcześniej i opublikowana w wydawnictwie Suhrkamp w 2008 roku książka stała się literacką sensacją. Do rąk czytelników trafił nie tylko wyjątkowy dokument powojennego życia intelektualnego, ale przede wszystkim poruszająca historia intymnego związku, który do tej pory był również dla badaczy literatury wielką tajemnicą.. Czas serca, jak słowami Paula Celana została nazwana ta książka, to opowieść o trudnej miłości, o rzadkich chwilach szczęścia, zwątpieniu, rozpaczy i wyobcowaniu, a także o przejmujących życiowych losach obojga poetów, zakończonych w obu przypadkach tragiczną śmiercią. Paul Celan pożegnał się z życiem w 1970 roku poprzez samobójczą śmierć w Sekwanie, trzy lata później Ingeborg Bachmann usnęła w swoim rzymskim mieszkaniu z papierosem w łóżku. Zmarła kilka dni później wskutek wywołanych pożarem oparzeń.

Taka ksiązka ukazuje się tylko raz na kilkadziesiąt lat.

Helmut Bottiger (Deutschlandradio)

źródło opisu: Wydawnictwo a5, 2010

źródło okładki: http://wydawnictwoa5.prekursor.com.pl

avuca | 2012-03-25

To jedna z tych książek, po przeczytaniu których człowiek przeklina dzień, w którym wymyślono pocztę elektroniczną. Celebrowanie pisania i przywiązywanie przez autorów wagi do znaczenia słów sprawia, że czytelnik posiada świadomość obcowania z dziełem wyjątkowym. Niestety, epoka analogowego pisania listów minęła bezpowrotnie. Być może również z tego powodu tak dobrze czyta się tę książkę dzisiaj. Zamiast nieprzemyślanych i chaotycznych maili, do których jesteśmy przyzwyczajeni, otrzymujemy listy pisane świadomie i uważnie.

Znając skomplikowane życiorysy Ingeborg Bachmann i Paula Celana, a także historyczne tło publikowanej korespondencji, czytelnikowi dużo łatwiej zrozumieć motywy postępowania obojga autorów. Związek Bachmann i Celana był bowiem trudny, burzliwy i dla obojga wyniszczający. Dwie silne indywidualności o autodestrukcyjnych skłonnościach – to nie mogło się udać… Niestety, nie od dziś wiadomo, że właśnie z tego typu nieszczęśliwej i skomplikowanej miłości najczęściej...

Tymomateusz | 2011-04-19
Przeczytana: 19 kwietnia 2011

Dwa wiosenne miesiące 1948 roku, Wiedeń. Para zdawałoby się przypadkowych kochanków nie zdaje sobie jeszcze sprawy z tego, jak doniosłe znaczenie ma dla nich to spotkanie. Dwa miesiące zamieniają się w 20 lat naznaczonych nieporozumieniami i wątpliwościami, które znajdują wyraz w emocjonalnej korespondencji. Są od siebie zależni, czerpią z siebie wzajem dla swojej twórczości. Tak bardzo różni i tak podobni. On, niemieckojęzyczny żyd urodzony w rumuńskich ówcześnie Czerniowcach, weteran obozów, stracił rodzinę w zagładzie. Ona, 6 lat młodsza, z prowincjonalnej austriackiej arystokracji, z ojca o nazistowskiej przeszłości, w zakazanych przez reżim książkach znajduje swój schron. Miłość z gatunku tych niemal nieprawdopodobnych, w dekoracjach powojennej Republiki Federalnej, w dusznej atmosferze literackiego światka naznaczonego zazdrością i urażonymi ambicjami. Przez 20 lat, aż do samobójczej śmierci Paula, pamiętali o sobie żyjąc w różnych światach, każde w innym związku, w innym...

Ines | 2012-04-12
Przeczytana: 09 kwietnia 2012

Ingeborg Bachmann (1926-1973) i Paul Celan (1920-1970) to dwie wybitne postaci powojennej literatury niemieckojęzycznej. Ich korespondencja z lat 1948-1967 zgodnie z wolą spadkobierców miała ukazać się w roku 2013, ale nieoczekiwanie zgodzono się na publikację wcześniej. Tak więc już w 2011 czytelnicy mogli wziąć do rąk książkę niezwykłą. "Czas serca. Listy" to wyjątkowe świadectwo nieszczęśliwej miłości, owiane od lat tajemnicą i będące wyzwaniem dla dociekliwych, którzy z uporem próbowali prześwietlić ten związek. To także dokument o powojennej kondycji literatury z obszaru niemieckojęzycznego. Słowem - książka, która ukazuje się tylko raz na kilkadziesiąt lat i pretenduje do miana tych przechodzących do historii bez dwóch zdań.

Bachmann i Celan poznają się 16. maja 1948 roku w okupowanym Wiedniu, a początek ich związku datuje się na dzień 20. maja. Ona jest córką austriackiego członka NSDAP, a on niemieckojęzycznym bezpaństwowym Żydem z Czerniowców, który traci rodziców w...

neuromance | 2016-01-16
Przeczytana: grudzień 2015

Czułam lekkie wyrzuty sumienia, że zaglądam w prywatną i tak intymną korespondencję dwojga tak fascynujących ludzi. Niemniej - lektura piękna, znać sznyt i rękę poetów. Mnóstwo ciekawych informacji o literackim świecie lat pięćdziesiątych. Dla fanów Bachmann i Celana, pozycja obowiązkowa.

Magdalena Szyszka | 2011-09-04

Czas miłości, czas listów
Ingeborg Bachmann i Paul Celan są zwykle wymieniani jednym tchem pośród największych powojennych poetów niemieckojęzycznych. Poza pasją tworzenia połączyło
ich w rzeczywistości całkiem realne uczucie, którego dowody możemy poznać sięgając po tę książkę. Jest to bowiem ich zebrana korespondencja, na którą składają
się listy, telegramy, pocztówki czy kartki przekazywane, pozostawiane lub też wysyłane w różnych okolicznościach. Do tego zestawu dołączono również listy
wymieniane między Ingeborg Bachmann a żoną Paula Celana oraz Celanem i Maksem Frischem, życiowym partnerem poetki.

Pomyli się niezmiernie każdy, kto będzie sądził, że znajdziemy tu wylewne i sentymentalne listy miłosne. Bachmann i Celan rzadko się spotykali, on mieszkał
w Paryżu, ona w różnych miastach m.in. w Wiedniu czy Zurichu. Każde z nich prowadziło własne życie, Celan się ożenił i spłodził syna, Bachmann związała
się na dłuższy czas z Maksem Frischem. Ich korespondencja stanowi zapis...

Anna | 2011-07-02
Przeczytana: 02 lipca 2011

Ingeborg i Paul to jedna z pięniejszych historii miłosnych jakie słyszałam. Listy dwojga kochanków osadzone w powojennej rzeczywistości. Ich dramatyczne relacje, miłość wyrażana wierszami. Całkowite oddanie Ingeborg i skomplikowana osobowość Paula. Przyjaźń między Giesel a Buchmann.
Książka w której listy opisują historię czterech blisko związanych ze sobą osób. Buchmann i Celana oraz ich partnerów życiowych.

"Jak daleko i jak blisko jesteś, Ingeborg? Powiedz mi, żebym wiedział ,czy zamykasz oczy, kiedy Cię teraz całuję."

"Nie pisz nazbyt mgliście, opowiedz mi spokojnie, że zasłona przed naszym oknem znowu spłoneła i ludzie patrzą na nas z ulicy."

Dociekliwy_Kotek | 2011-03-27
Przeczytana: listopad 2011

Na ocenę takich książek nie ma skali.

książek: 1939
Luna | 2013-03-17
Na półkach: Przeczytane, Studia, 2013
Przeczytana: 17 marca 2013

Prywatna korespondencja dwójki ludzi, która najprawdopodobniej nie przypuszczała nawet, że to zostanie kiedyś opublikowane. Z jednej strony ciekawie jest zajrzeć do czyjegoś serca, z drugiej zaś... taki troszeczkę niesmak odczuwam. Wszystko zostało tak obnażone.
Trudno oceniać listy nieprzeznaczone do publikacji jako dzieło literackie. Osobiście nie chciałabym, by moje prywatne listy czy maile zostały kiedykolwiek opublikowane - bez względu na ich wartość artystyczną.
Dlatego pozostawiam bez oceny.

Aleksandra | 2014-07-01
Przeczytana: 01 lipca 2014

Jasność i ciemność kładą się na słowach, które spisali i na ciszy, którą obydwoje zmilczeli.

Kaj | 2016-08-24
Na półkach: Celan, Przeczytane