Psalm i inne wiersze

Tłumaczenie: Ryszard Krynicki
Wydawnictwo: a5
978-83-61298-33-5
poezja

Długo oczekiwany obszerny wybór wierszy Paula Celana w tłumaczeniach, wyborze i opracowaniu Ryszarda Krynickiego. Paul Celan jest swoistym symbolem epoki Holokaustu, a jego twórczość jest świadectwem, że poezja po Auschwitz jest możliwa. Nic dziwnego, że wnikliwie czytali Celana najważniejsi filozofowie XX wieku: Martin Heidegger, Hans-Georg Gadamer i Jacques Derrida. Paul de Man nazwał...

Paul Celan jest swoistym symbolem epoki Holokaustu, a jego twórczość jest świadectwem, że poezja po Auschwitz jest możliwa. Nic dziwnego, że wnikliwie czytali Celana najważniejsi filozofowie XX wieku: Martin Heidegger, Hans-Georg Gadamer i Jacques Derrida. Paul de Man nazwał Paula Celana jednym z najważniejszych współczesnych poetów. Wiersz "Fuga śmierci" został włączony do programów szkolnych.
Ryszard Krynicki przygotował obszerny wybór wierszy poety we własnych przekładach, wyjątkiem jest "Fuga śmierci", zamieszczona w przekładzie Stanisława Jerzego Leca.
"Psalm i inne wiersze" wpisuje się w serię "celanowską" Wydawnictwa a5, w której ukazały się korespondencja Paula Celana i Ingeborg Bachmann "Czas serca. Listy" oraz powieść Ingeborg Bachmann "Malina".

źródło opisu: http://www.wydawnictwoa5.pl/Psalm-i-inne-wiersze-;s,karta,id,182

źródło okładki: http://www.wydawnictwoa5.pl/Psalm-i-inne-wiersze-;s,karta,id,182

Artur Kiela | 2013-05-20
Przeczytana: 20 maja 2013

Kretyńsko to oceniać. Potraktujcie to jako deklarację.

Natalia Dziuba | 2018-02-04

Wyjątkowo traumatyczny poeta, niebanalny. Forma i treść tekstów Celana jest zróżnicowana, nieograniczona do znaków graficznych. Będę mieć go na uwadze.

katedra | 2014-06-13
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Poezja

Jakimś cudem znalazłam ostatni egzemplarz w Empiku, i mimo małego rozcięcia na okładce, cieszę się jak dziecko. Celan mistrzem!

Aleksandra | 2014-07-05
Przeczytana: 20 stycznia 2015

Poezja w kolorze bieli, doczuwana długo.

Stepan_Astachow | 2017-05-22

Wybitny poeta. Wielu rzeczy nie skumałem, ale co z tego, skoro czuło się podczas lektury, że ma się przyjemność obcowania z poetą wybitnym?

Dociekliwy_Kotek | 2012-12-15
Na półkach: Przeczytane, Poezja