Ćwiczenia stylistyczne

Tłumaczenie: Jan Gondowicz
Wydawnictwo: Świat Literacki
Exercices de style

Wielki literacki eksperymentator Raymond Queneau (1903-1976) zawdzięcza sukces światowy dwóm dziełom: powieści Zazi w metrze (Zazie dans le métro, 1959) i wcześniejszym Ćwiczeniom stylistycznym (Exercices de style, 1947). Jednak Ćwiczenia bardziej jeszcze niż Zazi cieszyły się sławą nieprzekładalnych. Napisane są bowiem zgodnie z zasadami kombinatoryki, dzięki którym błahy, wręcz niegodny uwagi incydent w autobusie opowiadany jest na 99 sposobów z wykorzystaniem wszelkich możliwych figur retorycznych i stylów literackich. Tłumaczowi polskiemu nasuwają masę przeszkód z racji bogactwa gramatyki i retoryki francuskiej, gdzie użycie stosownych form pociąga za sobą utrwalone w rozległej tradycji literackiej tony: wahanie, patos, ironię... Tym trudniej oddać ten wymiar gry, który prowadzi do opowiadania w sposób zakazany, wbrew owym konwencjom. W tak krótkich tekstach nadrobić to jednak można nadużyciem gramatyki polskiej i - by tak rzec - próbami przeciążeniowymi leksyki.

Wedle przedmowy autora do jednego z wydań, "W latach trzydziestych byliśmy kiedyś z Leirisem w sali Pleyela na koncercie, podczas którego wykonano fugę Bacha. Mówiliśmy później, że interesujące byłoby stworzenie w literaturze czegoś podobnego, co powstaje dzięki zwielokrotnieniu wariacji, niemal ad infinitum". Muzyczność i matematyczność nadają Ćwiczeniom walor książki jedynej w swoim rodzaju, nie należącej do żadnego gatunku literackiego. "Jak" tryumfuje tu bez reszty nad "co", sprawiając, że na bohatera dzieła awansuje niepostrzeżenie sama inwencja i niepohamowana swoboda przekształceń. Czyni to z Ćwiczeń jedną z najśmieszniejszych książek świata.

Ag2S | 2013-02-18
Przeczytana: 18 lutego 2013

Malutka, mogłoby się wydawać, nic nie znacząca, o niezbyt zachęcającym tytule, a jednak...
Kolejna perełka w mojej biblioteczce!!

Nigdy nie sądziłam, że można coś takiego wymyślić - jedna prosta, wręcz banalna historia, w 99 różnych odsłonach!!!
Wspaniały pomysł, ogromne poczucie humoru, gigantyczna wprost wyobraźnia Autora, stworzyły to małe dzieło sztuki!

Świetna zabawa murowana!
Gorąco polecam!!

Kamasz | 2013-12-19
Przeczytana: 17 grudnia 2013

Najpierw jest zaskoczenie, niedowierzanie.
"Banalną historyjkę opowiedział na 99 sposobów?".
Po chwili przychodzi śmiech, radość z kolejnych odsłon i oczekiwanie na następne szalone pomysły.
Kiedy przeczyta się całość, chce się więcej, wymyśla się nowe ścieżki stylistyczne. I przestać nie można!

Tytuł mógłby nudzić, nie zwraca uwagi - toż brzmi jak podręcznik! Być może, ale lepszego podręcznika nie znam.

Wracać, wielokrotnie wracać.

Krzysiek Troszczyński | 2011-05-24

R E W E L A C J A ! A właściwie to powinienem napisać ReWeLaCjA, lub też ! A J C A L E W E R, lub 'jest w deskie panie w ząbek czesany, a jak' itp. itd. Zresztą sami przeczytajcie!

książek: 1990
kryptonite | 2011-09-03
Przeczytana: 25 września 2010

Pamiętam pierwsze zajęcia z poetyki i fragmenty tej książki. Byłam pod wrażeniem tego, że zwykła historię z życia codziennego można napisać na tyle sposobów! Mistrzostwo świata!

czytankianki | 2015-09-23
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 20 września 2015

Przedstawić jedną historyjkę w 99 wariantach to prawdziwy wyczyn. Autor po raz kolejny dowiódł swojej błyskotliwości i pomysłowości. Duże brawa dla tłumacza, który musiał wykazać się dużymi umiejętnościami translatorskimi. Całość stanowi bardzo ciekawy eksperyment.

Delur | 2014-08-07
Na półkach: Przeczytane, Francja
Przeczytana: 07 sierpnia 2014

Takie tam figle.
O ile ćwiczenia semantyczne/gatunkowe są wspaniałe (botaniczne, epistolarne) to te gramatyczne, polegające na zamianie tylko liter czy sylab mógłby wykonać komputer (dzisiejszy Warsztat Literatury Potencjalnej), ale czytać ich się nie da.

Ksawery Szaniawski | 2013-11-22
Przeczytana: listopad 2013

Kategoryczny imperatyw w aspekcie przytłoczenia mechaniki solipsystycznej, póź daj sus wid wol miej, około ding ding dong południa dziwcą nowel sejmie pozer się żali (acz nie żer się pali) a wokół nich mglisto perłowe, pełne wielorakich, nieokreślonych zjaw. Kokonagle kozakobiekora on się kowykopakolić kokakozakonie. Jeże liktor ryś ma ruder a kura tych mi ja, osoblivo typo esplodo furiante. Tłum męczący mózg że tnie, In uno ex tu ałerz lejter.

Powyżej krótka mieszanka ćwiczeń.
GENIALNE !!!

panikot | 2012-12-09
Przeczytana: 09 grudnia 2012

Toż to zakrawa na arcydzieło! Literaturoznawcza wiedza i kunszt słowa- zapakowane w zabawny dystans do całej sprawy. Lekko ale nie lekceważąco. Publikacja naprawdę warta uwagi, nie tylko tej polonistycznej.

99 form opowieści daje 99 różnych historii, 99 różnych emocji i 99 zadziwień :-)
Mistrzostwo świata!

| 2012-01-15
Przeczytana: 15 stycznia 2012

Nie jestem studentką nauk polonistycznych, a książka wpadła mi w ręce przez przypadek. Jestem naprawdę pod dużym wrażeniem. Nie sądziłam, że można na tyle sposobów opisać jedno zjawisko! Niektóre sposoby były mi nieznane a niektóre czasem się zdarzają, ale nieświadomie. Ciekawe to było dla mnie odkrycie, że niby człowiek coś kontroluje ale nie do końca, bo później czyta o tym i odnajduje refleksję właśnie o tym. Lektura godna uwagi, na pewno nie będzie to zmarnowany czas. Szybko się czyta, można się pośmiać. A już smaczku dodaje temu fakt, że czytałam to w komunikacji miejskiej )

5 książek na ostatni wieczór karnawału

Dzisiaj ostatki, śledzik, podkoziołek – w każdym razie ostatni dzień karnawału! Ale też niestety środek tygodnia, więc zapewne niewiele osób będzie miało sposobność wyjść wieczorem na imprezę. Dlatego polecamy Wam cztery cienkie i jedną grubszą, rozrywkowe książki, które zdążycie przeczytać przed północą!