Wojna i pamięć t.2 Byron i Natalia

Okładka książki Wojna i pamięć t.2 Byron i Natalia Herman Wouk
Okładka książki Wojna i pamięć t.2 Byron i Natalia
Herman Wouk Wydawnictwo: Interart Cykl: Wojna i pamięć (tom 2) powieść historyczna
powieść historyczna
Wojna i pamięć (tom 2)
War and Remembrance
Interart
1994-01-01
1994-01-01
8370601944
Robert Stiller

Ale żal mi było Puga, gdy tonął jego ukochany okręt! Northampton poszedł na dno, mimo pełnej determinacji, wielogodzinnej walki marynarzy z licznymi pożarami. "Abandon ship!" - ta komenda w końcu paść musiała, choć Puga to ogromnie dużo kosztowało. Ewakuował większość załogi, choć sam pozostał jeszcze z ochotnikami na okręcie. W końcu i oni musieli opuścić jego pokład, nic nie wskórawszy i będąc u kresu sił. Japońskie torpedy wyrządziły zbyt wiele szkód. Z szalupy ratunkowej ze łzami w oczach obserwowali smutny koniec ogromnego krążownika. To musi być wielkie przeżycie dla marynarza i dowódcy. I pomyśleć, że to wydarzenie miało miejsce akurat w bitwie o Guadacanal, która stanowiła dla Aliantów punkt zwrotny w walkach na Pacyfiku. Cóż, tracisz okręt i wracasz do domu. A potem... próbujesz znów wrócić na ocean. Dowództwo Pacyfiku upomina się o Puga, a on robi wszystko, żeby dołączyć do ekipy. Ale sprawa nie jest taka prosta – upomina się o niego również Biały Dom. Prezydent Roosvelt chce go zaangażować w sprawy dotyczące Lend lease.
Komplikuje się sytuacja Aarona i Natalii w Europie. Stają się niemieckimi zakładnikami przeznaczonymi na wymianę, ale... są też przewożeni z miejsca na miejsce. Niestety w kierunku wschodnim... To nie wróży zbyt dobrze. Aaron zdaje sobie wreszcie sprawę co to może oznaczać. Jest pełen złych przeczuć. Czy kontakty Puga w Białym Domu wystarczą, żeby pomóc Natalii i jej wujowi? Leslie Slote, były ukochany Natalii angażuje się w sprawy Żydów i próbuje ze wszystkich sił pomóc, w jego ręce trafiają dokumenty o straszliwych zbrodniach popełnianych na narodzie żydowskim. Leslie usiłuje dowiedzieć się czegoś o niemieckich planach wobec zakładników drogą dyplomatyczną.
Czy wysiłki obu panów do czegoś doprowadzą i w czymś pomogą?
Pug mocno doświadczony rodzinną tragedią próbuje posklejać swoje małżeństwo. Pamela wycofuje się z kontaktów z nim, choć w listach jasno daje mu do zrozumienia "nie zamierzam udawać, że nie istniejesz". Los jednak rzuca i Puga i Pamelę do Rosji. On zajmuje się sprawami Lend Lease, ona zostaje skierowana tam jako korespondentka wojenna w dobie rzezi pod Stalingradem i w czasie pełnego grozy oblężenia Leningradu. Czy tych dwoje znów się spotka i co z tego wyniknie?
Muszę powiedzieć, że gdy Pug żywo opisuje odwiedzany przez siebie Leningrad, od razu zapragnęłam to miasto zobaczyć. Pół strony tekstu niesamowicie mnie natchnęło do podróży. Nie do wiary, że nawet miliony zmarłych i liczne uszkodzenia po bombardowaniach nie zdołały zniszczyć jego piękna.
Polecam do czytania, bo to wspaniała opowieść nie tylko o losach rodziny Henry`ch, ale i dużo informacji historycznych. Te o Konferencji Bermudzkiej zaszokowały mnie. Miałam wrażenie, że czytam o czasach dzisiejszych. O dzisiejszym problemie uchodźców z Bliskiego Wchodu. Te same opory społeczności międzynarodowej, ta sama bezradność, ta sama niemoc w obliczu poważnego problemu. Takie samo podejście do wielu spraw. Niezwykle to przygnębiające.

ciag dalszy

ciag dalszy