Nie przerywajcie karnawału

Tłumaczenie: Łukasz Nicpan
Seria: Biblioteka Dzieł Wyborowych [Alfa]
Wydawnictwo: ALFA
Don't Stop the Carnival (1965)
powieść amerykańska
literatura piękna
erala

Bogaty nowojorski agent reklamowy, znużony swoim dotychczasowym życiem w otoczeniu broadwayowskiego high-life’u, przenosi się na karaibską wyspę, gdzie odnajduje swoją dawną wielką miłość. Różnorodne próby, jakim świeżo upieczony „pan hotelarz” zostaje poddany w nowym otoczeniu, składają się na barwną, zaskakującą i budzącą niesłabnące zainteresowanie fabułę, obficie okraszoną znakomitym humorem. "Nie przerywajcie karnawału" to słowa zaczerpnięte z popularnej na wyspie piosenki. Życie tam przypomina istotnie nieustający karnawał, ale może się także kojarzyć z tragifarsą. A może po prostu takie – zdaniem Wouka – jest właśnie ludzkie życie pod każdą szerokością geograficzną, wszędzie i zawsze.

źródło opisu: IV strona okładki

źródło okładki: własne

darek_lask | 2018-11-06
Przeczytana: 06 listopada 2018

Bogaty agent nowojorski wcale nie był bogaty.
Hotel na Karaibach miał być podstawą utrzymania Normana i jego rodziny. Agent reklamowy nie mający nawet pojęcia o wyobrażeniu na temat pracy w branży hotelarskiej (zwłaszcza na Karaibach) decyduje się na porzucenie dotychczasowego życia. "Gluby ćłowiek" imieniem Atlas był spiritus movens tego nieprzemyślanego kroku.
Jest dokładnie tak, jak w przypadku mieszczucha z dziada pradziada przeprowadzającego się na wieś - straszno i śmieszno.
Rdzenni mieszkańcy wysepki stanowią dla Normana zagadkę: są tak różni w swoim podejściu do życia, pracy, obowiązków, mają inne zwyczaje, nawet mówią inaczej. Obrzydliwie bogaci goje stanowią kolejna odrębną grupę obok homoseksualistów, zwariowanych włóczęgów, wyrzutków społecznych i różnej maści dziwaków.
Oprócz hotelu Norman ma jeszcze inne zmartwienie: córkę i potencjalnego zięcia, którego oboje z żoną nazywają Dopust.
Wszystkie plagi spadające na świeżo upieczonego właściciela hotelu zapowiadają...

agbi | 2014-10-11

Nie wciągnęła mnie wcale.Nie dałam rady przebrnąć.