Attyla Bicz Boży

2006-01-01
83-11-10399-2
Michał Kompanowski
Attyla Hunowie przygoda historyczna

Przyzwoicie napisana powieść historyczna. Jest tutaj wielka polityka, wojna, dyplomacja, piękna kobieta, dwóch konkurujących o nią mężczyzn, postacie historyczne i wielka bitwa. Ostatnie wielkie zwycięstwo Cesarstwa nad barbarzyńcami.
Jest tutaj mało interesujących dialogów i niewiele przedstawienia kultury materialnej. Akcja jest szybka, dość powierzchownie przedstawiona. Nawet schematycznie. Ale przeczytać warto.

Attyla Bicz Boży to bardzo dobrze skonstruowana powieść historyczna, o wielowątkowej strukturze z mnóstwem opisów ówczesnego antycznego świata, którego niepodzielnym władcą przez tysiąc lat był Rzym. Jego granice obejmowały niemal całą Europę, północną część Afryki i Azję Mniejszą. No i niestety taki kolos musiał kiedyś upaść. I upadł. Ale zanim upadł, padł na kolana przed wojownikiem Attylą i jego armią Hunów, która omal nie zniszczyła potęgi Rzymu i powstających nowych państw w Europie.

Powieść ma bogatą fabułę, bogate opisy nazw geograficznych oraz opisy ówczesnego świata. I pomimo tego iż autor rzetelnie przygotował się do tej powieści, to ma ona trochę defektów, między innymi w sposobie prowadzenia narracji, a przede wszystkim w scenach batalistycznych, które są nużące i mało ciekawe. Fakt, że uzbrojenie, stosowana taktyka są dokładnie opisane, jak były prowadzone bitwy w tamtych czasach, a także geografia, nazewnictwo, opisy bohaterów i opisy przyrody są gruntownie przygotowane, to jednak mogą one czytelnika wybić z rytmu i przyprawić o zawrót głowy.

Chociaż książka bywa nużąca, bowiem akcja raz przyspiesza, a raz strasznie spowalnia, to i tak jest to godna polecenia lektura. Z uwagi na historyczne fakty, i spojrzenie z innej strony, jak i dlaczego upadło Imperium, które powstało z nic nie znaczącej małej wioski.

Pierwsze spotkanie z autorem. Nie porywa, jednak dosyć dobrze się czyta.

Pierwsze spotkanie z autorem. Nie porywa, jednak dosyć dobrze się czyta.

Wachałem się, czy zabierać się za nią. Jednak się nie zawiodłem - bardzo fajna do przeczytania. Wciągająca i interesująca, jednak jeśli ktoś nie czuje klimatu książek o starożytności i bitwach, niech poszuka czegoś innego. Jedynym minusem jest to, że akcja momentami bardzo przyspiesza, by potem nagle zwolnić i ciężko to wyłapać.

Powieść historyczna, trochę naciągana fabuła z wątkiem romantycznym jak u Sienkiewicza ale w sumie fajna.
Obrazuje czym był upadający Rzym i ile po nim odziedziczyliśmy.

Obrazuje czym był upadający Rzym i ile po nim odziedziczyliśmy.

Spodziewałem się czegoś ambitniejszego, tymczasem jest to taka przeciętna przygodówka, dobra do czytania w pociągu.

Wspaniała książka

Wspaniała książka

Osławiony wódz Hunów, jego niezłomna wiara, że zostanie Władcą Świata. Ma podbić Cesarstwo Rzymskie. Poprzez "lekkomyślne" postępowanie siostry cesarza rzymskiego Waleriana III. Jest bliski celu, ale na jego drodze staje poselstwo dyplomatyczne, które miesza mu szyki. Książka, którą świetnie się czyt, barwne opisy opilstwa wojaków Attyli, czasów w których tak bardzo liczą się arystokratyczne koneksje. Dla tych co lubią powieści przygodowe z historią w tle.

Przekonać się czy Attyla dopnie swego si tanie się pogromcą rzymskich legionów? Czy okryje Waleriana III hańba?

• 2010
  • Beletrystyka historyczno-wojenna