Piotr Pierwszy

Petr Pervyj
83-05-11329-9
car Piotr, reformator
Jeanpaul

Powieść Aleksego Tołstoja prowadzi nas przez życie Piotra Pierwszego od samych jego narodzin. Mamy okazję dowiedzieć się, jak wyglądało jego dzieciństwo, spędzone w cieniu ciągłego zagrożenia życia ze strony zamachowców; jak wyglądała szalejąca młodość spędzona na ciągłych hulankach (z których co ciekawsze kończyły się np. napompowaniem szlachcica jak żaby przy użyciu miecha kowalskiego) i jak później zamieniła się w mądrość i zuchwałość człowieka dojrzałego, który walczył i zwyciężał w największych bitwach tamtej epoki a swój kraj przekształcił według najlepszych światowych wzorców.
Na tle wydarzeń związanych z życiem Piotra mamy okazję dowiedzieć się, jak wyglądała Rosja tamtej epoki. Jest to obraz niesamowicie barwny i różnorodny. Spotkamy tu olbrzymią ilość zdarzeń zaskakujących a czasem wprost absurdalnych dla współczesnego czytelnika, z których wyłania się obraz Rosji potężnej, surowej, lecz jednocześnie pijanej i szalonej.

źródło okładki: zdjęcie autorskie

trzystaprocent | 2013-12-12
Przeczytana: 12 grudnia 2013

Jeśli Reymont dostał Nobla za Chłopów, Tołstoj powinien dostać co najmniej dwa, ale w towarzystwie jakiejś literackiej Maliny.

Pierwszy Nobel za wspaniały obraz, który namalował piórem. Ostrość postaci, przemyślana kompozycja i narracja - od psychoanalizy, przez faktografię, po komentarz z pól bitwy, z którego Szpakowski mógłby się wiele nauczyć...

Drugi Nobel za wehikuł czasu. Tołstoj pisze tak, jakby żył w tamtych czasach, jakby z Piotrem i Aleksaszką strzelał grochem z dwunastofuntowego jednoroga, uczył się w Amsterdamie budowy statków, a później budował z nimi na newskich grzęzawiskach nowe wspaniałe miasto Piterburg... Tchnął życie w karty historii, nadał im ludzki wymiar, rozłożył epokowe wydarzenia na pojedyncze słowa, gesty i czyny.

A za co Malina? Za to, żeś Tołstoju, pracy swej nie skończył. Trzy księgi, a koniec w takim momencie! Hańba. Hańba i srom, rzekliby sami bohaterowie, gdyby tylko mogli przemówić. Cały Sankt Petersburg powinien był się obrazić, że na 760...

tomsn | 2013-03-15
Przeczytana: 01 marca 2013

Aleksy Tołstoj jest wybitnym przedstawicielem malarstwa rodzajowego w literaturze. Jego wielka powieść (nieukończona) „Piotr Pierwszy” jest niezwykle rozbudowaną i pełną barwy panoramą Rosji. Panorama ma to do siebie, że obejmuje przekrojowo wiele wątków, przedmiotów, wydobywa je z cienia, eksponuje. Tak i czytelnik niczym w wielkim muzeum sztuki obchodzi posągi, podziwia obrazy zbliża do nich wzrok, oddala się mruży oczy. W książce Tołstoja przewodnikiem pozostaje autor, który nie tyle kojarzy się z twórcą świata co właśnie z oprowadzaczem po panoramie rosyjskiej historii, rosyjskiego Momentu Dziejowego. Od pierwszych sal, gdy budzi się, kiełkuje z ciężkiego czarnoziemu – nowy – człowiek rosyjski, odrzuca zaśniedziały kaftan z pradawnych wieków wielkości Rurykowiczów – idziemy. Poprzez mozolne upadki, jak w Drodze Krzyżowej, przez pozorne zauroczenia, wielkie i niespełnione nadzieje, poprzez zaganianie kańczugiem, do nauki do pracy do kultury europejskiej – idziemy zaczerpując...

Monica | 2014-10-27
Przeczytana: 15 października 2014

Ciekawa, choć napisana ciężkim językiem. Często trudna do zrozumienia. Odniosłam wrażenie, że więcej w niej opisów ludzi, postronnych "bohaterów", czynów, obyczajów aniżeli samego Piotra jako cara. Czuję niedosyt.

Michał Kowalski | 2014-07-11
Na półkach: Przeczytane, Posiadam-OS, 2014
Przeczytana: 11 lipca 2014

Świetna książka przedstawiająca kulisy życia jednego z najwybitniejszych władców rosyjskich, a także obraz społeczeństwa rosyjskego przełomu XVII i XVIII wieku. Największym mankamentem tej pozycji jest fakt, iż niestety nie została ona ukończona i autor pozostawia nas w środku akcji, bez odpowiedzi na wiele pytań.

suzirose | 2012-10-16
Przeczytana: 04 września 2012

Piękna, choć niewątpliwie trudna biografia Piotra Pierwszego. Szkoda, że skończyła się w takim momencie, bo liczyłam na to, że ta 700 stronicowa książka opowie mi o życiu cara od narodzin aż do śmierci.

Iwan Saproszkow | 2013-03-27

Książka pełna humoru, miłosnych zawirowań, intryg oraz dużej dawki historycznych opisów - POLECAM!

Aluss5 | 2013-08-21
Przeczytana: 21 sierpnia 2013

jestem zaskoczona jak dobrze się ją czyta. Autor z łatwością przenosi czytelnika w czasy Piotra Pierwszego. Bohater Piotr Pierwszy nie jest "wybielony"- posiada wady i zalety. do dziś w głowie siedzi mi fragment, kiedy to nastoletni Piotr ucieka w nocy przed naciągającymi wojskami Zofii (co później okazało się plotką) w samych gaciach.

Nifelinord | 2010-12-09
Na półkach: Przeczytane, Na składzie
Przeczytana: 2010 rok

Świetny. Obaj Tołstoje zdecydowanie potrafią pisać, choć ten odznacza się większą płynnością stylu, zdecydowanie lepiej rozumie proste masy [rozbrajający fragment o tym, że 'Moskwę postawiono bez matematyki' i car niepotrzebnie nakazuje się jej uczyć]... Aż szkoda, że był zażartym komunistą.
Dodatkową zaletą są świetne postaci.

adalbert | 2016-10-13
Przeczytana: 01 stycznia 2000

Mówi się o autorze,że jest antypolski.To możliwe,ale jest przede wszystkim bardzo prorosyjski.Mój ulubiony fragment to opis rzeczywistej gościnności polskiego szlachcica w XVIII wiecznej Rzeczpospolitej.

Agnieszka | 2014-03-09

świetna, ale niełatwa literatura.