Wojna i pamięć t.1 Bitwa o Midway

83-7060-193-6
historyczna
Katarzyna

Kirasjer | 2014-01-09

„Wojna i pamięć” Hermana Wouka jest znakomitą kontynuacją jego „Wichrów wojny”, powieści rozpoczynającej się opisem wydarzeń bezpośrednio poprzedzających agresję III Rzeszy na Polskę, a kończącej się przystąpieniem do wojny Stanów Zjednoczonych.
Losy dwóch rodzin, Henrych i spowinowaconych z nimi Jastrowów, służą ukazaniu historii największego z konfliktów zbrojnych aż do kapitulacji państw Osi. Centralną postacią powieści jest komandor Victor Henry, były attaché morski w Berlinie, któremu tylko na krótko udaje się uciec od dyplomatycznych misji by dowodzić amerykańskim krążownikiem. Jeden z jego synów, Byron, wbrew społecznym i rodzinnym oczekiwaniom, żeni się z żydówką, bratanicą profesora Aarona Jastrowa, który oprócz naukowego uznania dorobił się sławy poczytnego autora bynajmniej nie ortodoksyjnych książek, a także uroczej willi w Sienie. Wypowiedzenie przez Włochy wojny Stanom Zjednoczonym, problemy z ważnością amerykańskiego paszportu, a także knowania gestapo,...

paula | 2011-12-23
Przeczytana: 2009 rok