Gwizd

Tłumaczenie: Andrzej Grabowski
Wydawnictwo: Da Capo
Whistle
83-86133-26-0
james, jones, gwiazd, wojna, ameryka
Błażej

"Gwizd" to historia czterech weteranów walk na południowym Pacyfiku, którzy z transportem rannych wracają do Stanów Zjednoczonych. Znamy ich z dwóch pierwszych powieści wojennych Jonesa, bo choć nazywają się inaczej, to jednak ich inicjały są takie same. Ukończywszy "Stąd do wieczności" pisarz miał poczucie niedosytu, którego nie zaspokoiła "Cienka czerwona linia". "Gwizd" powstawał najdłużej ze wszystkich części cyklu i choć przedwczesna śmierć autora nie pozwoliła mu dokończyć ostatnich stron, to jednak otrzymaliśmy jego najbardziej dojrzałe dzieło, kamień milowy literatury amerykaskiej. Krótko mówiąc - arcydzieło. To ostatnia powieść Jamesa Jones.

Kuba | 2012-09-28
Przeczytana: 28 września 2012

Ostatnia książka Jonesa, prawdziwe zwieńczenie twórczości. O męskości i o wojnie, jej wpływie na żołnierzy, a w zasadzie na całe społeczeństwo. Bez kiczowatego patosu ale i bez naiwnego pacyfistycznego bełkotu.
Końcowe rozdziały zostały dopisane przez przyjaciela zmarłego autora na podstawie jego notatek. Ich "suchy", zwięzły styl dobitnie pogłębił wstrząsające wrażenie jakie wywarła na mnie ta powieść.

Nitager | 2016-05-13

Ostatnia część nieoficjalnej trylogii. Autor w przedmowie przyznaje, że podejrzenia czytelników co do tożsamości bohaterów "Cienkiej czerwonej linii" są słuszne. Jej bohaterowie są w rzeczywistości "przedłużeniem" bohaterów "Stąd do wieczności". Witt to Prewitt, Welsh to Warden itd. Podobnie uczynił w trzecie części, w której średnio uważny czytelnik bez trudu rozpozna bohaterów poprzedniej powieści.
Tu już nie ma walk, świstu kul, ani wyżywających się na żołnierzach podoficerów. Żołnierze, na pływającym szpitali, wracają do domu. Ale czy wracają cali? Wszyscy są pokiereszowani, niektórzy niezdolni do samodzielnego życia. Do ojczyzny przywożą swoje kalectwo fizyczne i psychiczne. Przywożą zdobyte na wojnie traumy i na miejscu zdobywają nowe, ponieważ nie potrafią przystosować się na powrót do zmienionej rzeczywistości.
Powieść gorzka i pełna żalu - choć nie widać tego po sposobie narracji. Nie dokończona - autor zmarł przed jej ukończeniem. Ale zamiast końcowych rozdziałów...

Karolina | 2012-11-08
Przeczytana: 05 listopada 2012

Powieść o tym, że po wojnie już nic nie jest takie same. Wojna odciska swe piętno nawet na najtwardszych. Koniec bitwy na froncie wcale nie oznacza końca wojny. Żołnierze muszą zawalczyć o życie i zdrowie. Ale jak tu żyć w społeczeństwie, które zna wojnę tylko z doniesień prasowych i opowieści innych,gdy demony wojny nie dają o sobie zapomnieć? Portret społeczeństwa amerykańskiego pełnego hipokryzji i udawanej pruderii. Polecam!

Mędrek | 2016-07-19
Przeczytana: 15 czerwca 2016

Trudno opisać żal spowodowany przedwczesnym odejściem JJ, zostawiającego czytelnika z jedynie zarysem ostatnich rozdziałów Gwizdu.

Obraz napisany na podstawie osobistych doświadczeń autora przedstawia powrót z wojny (oraz powrót do społeczeństwa) żołnierzy rannych w trakcie walk podczas II wojny światowej. Będący zapisem starań jednostek próbujących odnaleźć swoje miejsce po powrocie do normalnego życia, na których odciska się degradujące piętno piekła które przeżyli.

Niezwykle smutna książka, przypominająca że wyrządzoną krzywdę i jej skutki mogą dzielić lata i tysiące kilometrów.

janek309 | 2015-10-22

Polecam. Według mnie najlepiej napisana książka Jonesa.Dużo dobrego humoru.

Mamet | 2011-10-04

Arcydzieło.