Stąd do wieczności

Cykl: Trylogia wojenna (tom 1)
Wydawnictwo: Książnica
kasandra_85

Inne wydania

Dwukrotnie sfilmowana, wielokrotnie nagradzana, ciągle wydawana na całym świecie powieść oparta na kanwie rzeczywistych wydarzeń, których uczestnikiem bądź świadkiem był jej autor, kiedy służył w Armii Stanów Zjednoczonych. Amerykańska baza wojskowa na Hawajach kilka miesięcy przed niespodziewanym atakiem lotnictwa japońskiego na Pearl Harbor. Do koszar przybywa szeregowiec Prewitt znany jako...

Amerykańska baza wojskowa na Hawajach kilka miesięcy przed niespodziewanym atakiem lotnictwa japońskiego na Pearl Harbor. Do koszar przybywa szeregowiec Prewitt znany jako jeden z najlepszych trębaczy i doskonały bokser. Dowódca kompanii liczy, że nowy zawodnik przyczyni się do zwycięstwa drużyny w rozgrywkach bokserskich, on zaś dostanie wymarzony awans. Ale Prewitt nie chce walczyć - kiedyś nieumyślnie okaleczył przeciwnika i wtedy poprzysiągł sobie, że nigdy więcej nie wystąpi na ringu. Zaczyna się rozgrywka między podwładnym a przełożonym, który za wszelką cenę postanawia złamać opór Prewitta.

źródło opisu: Wydawnictwo Książnica, 2012

źródło okładki: Wydawnictwo Książnica

Northman | 2014-05-03
Na półkach: Chcę w prezencie
Przeczytana: 02 marca 2005

Genialna książka przedstawiająca realia służby wojskowej w armii Stanów Zjednoczonych w przededniu ataku Japonii na Pearl Harbor. Nie znam książki bardziej wnikliwie przedstawiającej codzienne życie w koszarach i poza nimi. Życie zwykłych żołnierzy i ich przełożonych odmierza dźwięk trąbki, ustala je znana wszystkim służbowa hierarchia zależności i bezlitosne zasady ustalane mniej lub bardziej w zgodzie z regulaminem wojskowym. Dowódca jest Bogiem, za sprzeciw któremu grożą szykany, kary i nie ma sposobu na to, by nie zapłacić za każdy rodzaj niesubordynacji. Sposobem niektórych jest tzw. "bierny opór", ale, jak można się przekonać po lekturze niniejszej książki, za każdy rodzaj oporu trzeba mimo wszystko zapłacić. Zawsze. Nieraz najwyższą cenę.

"Stąd do wieczności" to jednak opowieść nie tylko o wojsku. To opowieść o tłumionych pragnieniach, o sile poczucia obowiązku i o tym, jak codzienna rutyna koszar wchodzi w krew czyniąc z człowieka kogoś zupełnie innego niż kiedyś. Lektura...

kasandra_85 | 2012-02-02
Przeczytana: styczeń 2012

Nitager | 2016-05-12

Najgłośniejsza chyba, ale z pewnością zasłużenie, powieść Jamesa Jonesa. Pierwsza część nieoficjalnej trylogii, opowiadającej o losach amerykańskich żołnierzy.
Akcja toczy się w Pearl Harbour, w przeddzień japońskiego ataku. Ale armia pokazana jest tu nie od strony bohaterstwa, czy chwały amerykańskiego oręża. O nie! Tutaj pokazano codzienne życie szeregowców, odarte z całego heroicznego nimbu. Tutaj codziennością jest manifestowana na każdym kroku wszechwładza przełożonych, którzy bez skrępowania pokazują najgorsze cechy swego charakteru: mściwość, małostkowość i egoizm. To nie wróg, to właśni podoficerowie są w stanie zgotować żołnierzom piekło!
Powieść realistyczna, nawet naturalistyczna, oscylująca między dnem rynsztoka, a wzniosłym uczuciem przyjaźni. Trudno porównać ją do czegokolwiek.

Roman Dłużniewski | 2016-11-09
Na półkach: Posiadam
Przeczytana: 09 listopada 2016

Jak dla mnie to absolutne arcydzieło!! Książka przepiękna, męska o żołnierskich losach tuż przed atakiem na Pearl Harbor. Koniecznie!!!

Ksawery Szaniawski | 2012-06-25
Przeczytana: czerwiec 2012

Historia życia, wojska pisana bliznami, Roberta Prewitta, tymi za którymi kryją się dobre wspomnienia, ale też i te złe. Wyznaczają na jego ciele historie jego życia. Nabyte w zabawie, wojsku, więzieniu, pracy. Ale nie są to tylko te blizny fizyczne, bo każdy rozdział życia zostawia blizny w psychice głównego bohatera.
Prewitt obawia się jednak, że blizny znikną wraz ze śmiercią i potem nikt nie będzie mógł odczytać jego histori, jego opowieści, wspomnień, które zostały zapisane w księdze jego ciała. Nie można zabrać tych wspomnień stąd do wieczności.

Legendkiller | 2012-01-15
Na półkach: Posiadam

Hawaje, baza amerykańskiej armii w czasie II Wojny Światowej. Dowódca kompanii stara się wszelkimi sposobami zmusić nowego szeregowca - utalentowanego trębacza i boksera do reprezentowania kompanii w mistrzostwach w boksie. Ten jednak mimo ogromnego talentu stanowczo się temu sprzeciwia po tym jak kiedyś przypadkiem okaleczył przeciwnika. W pewnym momencie ma prawie cały świat przeciwko sobie, a mimo to nie chce się nadal ugiąć. Prowadzony wiarą w zasady i obietnicę złożoną matce na łożu śmierci zdaje się być przekonany, że doprowadzi go to Stąd do Wieczności; czy aby na pewno to właściwa droga ?

Kakua | 2015-03-30
Przeczytana: 29 marca 2015

Pierwsze 200 stron przemęczone, później wciągająca bez reszty. Historia amerykańskich żołnierzy stacjonujących w bazie na Hawajach podczas II wojny światowej, żołnierzy dla których ta wojna jeszcze się nie zaczęła, ale ma wkroczyć w ich życie lada moment. Genialni bohaterowie, świetnie scharakteryzowani, książkę napisał mężczyzna, ale doskonale przedstawił kobiety, bardzo podobały mi się dialogi damsko-męskie. Kilka ciekawych przemyśleń na temat Ameryki, społeczeństwa, religii... i oczywiście wojny i samego wojska. Powieść wybitna!

Nonoutor | 2013-05-07
Na półkach: Trochę Klasyki
Przeczytana: 07 maja 2013

Po książkę sięgnąłem tylko dlatego, że wcześniej widziałem film na jej podstawie. Obraz przyjąłem dość dobrze (chyba głównie za sprawą świetnej obsady aktorskiej) i w końcu postanowiłem zmierzyć się z oryginałem. Tym bardziej, że już nieraz spotkałem się z pozytywnymi opiniami na temat tej powieści.
To, że wcześniej widziałem film ma na pewno bardzo duże znaczenie. Przede wszystkim łatwiej było mi wyobrazić sobie główne postacie (przyznam, że zawsze w myślach operowałem twarzami aktorów), miejsca akcji, czy choćby sam klimat - tamtej Ameryki sprzed wojny. Być może mój umysł nawet śledził wszystkie przedstawione zdarzenia i dialogi z czarno-białej perspektywy, posiłkując się sekwencją zdarzeń zapamiętanych z filmu.
To oczywiście ma swoje plusy (jak wspomniałem duże ułatwienie dla wyobraźni), ale też ma swoje minusy. Bo w takiej sytuacji zawsze pojawią się nieodzowne porównania książki do filmu. Pytania, która "wersja" jest lepsza, co zostało pominięte, co specjalnie...

Kasia Zawadka | 2017-09-04
Na półkach: 52/2017
Przeczytana: 29 sierpnia 2017

Chyba pierwszy raz nie wiem co mam napisać - dlatego też nie wystawiam oceny....

Świetnie nakreśleni bohaterowie, dobrze oddana atmosfera Ameryki początku lat czterdziestych - kiedy w Europie toczy się wojna a tam, na plażach Hawajów nuda... siedzimy... nic się nie dzieje....

Nigdy nie byłam w wojsku. Nie jestem też mężczyzną. Nie jestem więc w stanie ocenić, czy rzeczywiście armia to taki twój, jaki przedstawił autor. W książce testosteron po prostu przelewa się przez kartki. Bohaterowie są zwykłymi, szarymi żołnierzami; ot - ćwiczenia, musztra, służba w kuchni, wypłata żołdu i - co za tym idzie - pijaństwo i kupowanie miłości. Ale jest tu również honor, zasady, wierność ideałom...

Nie rozumiem zachowania Prewitta na końcu książki. Jest to dla mnie tak niewybrażalne co zrobił.....

Klasyk. Arcydzieło. Książka trudna

Polecam

gumienny | 2013-03-26

Książka, którą poznałem wiele lat temu, jeszcze w czasach licealnych, ale która utkwiła we mnie niezwykle głęboko, do tego stopnia, że wciąż stanowi dla mnie pewien wzorzec wyobrażenia o doli zawodowego żołnierza, a także natury wojskowości jako takiej.

Trzeba zaznaczyć, że ten złożony, ogromnie przekonujący, wiernie realistyczny obraz można bez wahania przełożyć również na inne dziedziny życia. Jest to bowiem powieść, w której na pierwszy plan wysuwa się zderzenie różnych charakterów, mentalności i postaw, walka o zachowanie godności, ludzkich odruchów i ideałów. Postacie, na czele z głównym bohaterem Prewittem, są z krwi i kości, wiarygodne i świetnie zbudowane psychologicznie. Ani na chwilę nie miałem wrażenia fałszu, przesady czy sztuczności. Literatura najwyższych lotów, do której z całą pewnością jeszcze wrócę.

Ekranizacje

10 oscarowych ekranizacji

Pierwsze Oscary wręczono 88 lat temu. Od tego czasu wiele książek doczekało się przeniesienia na srebrne ekrany. Niektóre z nich zostały wyróżnione przez Akademię Filmową. Jakie? Oto krótki przegląd tych najsłynniejszych ekranizacji.