Playboy. Opowiadania

Okładka książki Playboy. Opowiadania James Baldwin, Jorge Luis Borges, Ray Bradbury, John Cheever, John Collier, Robert Coover, Roald Dahl, Gabriel García Márquez, Nadine Gordimer, Joseph Heller, John Irving, Shirley Jackson, James Jones, Jack Kerouac, Ursula K. Le Guin, Richard Matheson, Bharati Mukherjee, Haruki Murakami, Joyce Carol Oates, Philip Roth, Bob Shaw, Irwin Shaw, Isaac Bashevis Singer, Paul Theroux, James Thurber, John Updike
Okładka książki Playboy. Opowiadania
1995-01-01
8371202040
tłumaczenie zbiorowe
Playboy Opowiadania

Okładka książki Złoty Wiek amerykańskiej SF, tom 1 Isaac Asimov, Ray Bradbury, Robert A. Heinlein, Clifford D. Simak
Złoty Wiek ame... Isaac Asimov, Ray B...
Okładka książki Drugie lądowanie Władlen Bachnow, Dmitrij Bilenkin, Ben Bova, Ray Bradbury, Fredric Brown, Kir Bułyczow, Thomas M. Disch, Randall Garrett, Ron Goulart, Harry Harrison, Robert A. Heinlein, Shin'ichi Hoshi, Langdon Jones, Morio Kita, Cyril M. Kornbluth, Tuli Kupferberg, Raphael A. Lafferty, Keith Laumer, C. C. MacApp, Dean McLaughlin, William F. Nolan, Rick Norwood, Frederik Pohl, Mack Reynolds, Bob Shaw, Robert Sheckley, Henry Slesar, Władimir Szczerbakow, Ilja Warszawski, Jack Williamson
Drugie lądowanie Władlen Bachnow, Dm...
Okładka książki 17 podniebnych koszmarów Ambrose Bierce, Tom Bissell, Ray Bradbury, Roald Dahl, James Dickey, Arthur Conan Doyle, Cody Goodfellow, Joe Hill, Stephen King, E. Michael Lewis, Richard Matheson, David J. Schow, Dan Simmons, Peter Tremayne, E. C. Tubb, John Varley, Bev Vincent, Bev Vincent
17 podniebnych... Ambrose Bierce, Tom...

Wystarczy spojrzeć na listę nazwisk autorów, by chcieć przeczytać ten zbiór opowiadań.

Ciekawy zbiór, choć nierówny. Najgorsze są dwa, których w ogóle nie skończyłam, pretensjonalnie stylizowany na scenariusz filmowy "Proces czarownika" Mailera i pornolowaty "Lucky Pierre u lekarza" Coovera. Najlepsze: przewrotny czarny humor Roalda Dahla, baśniowa atmosfera Marqueza, melancholia Irwina Shawa, obraz rewolucji lat 60. u Joyce Carol Oates; do tego niebanalne wątki miłosne u Colwin i O'Faolaina. Wyróżnienie dla "Ostatniej karuzeli" Algrena za stylistykę cyrkową.

Odnoszę wrażenie, że środkowe opowiadania w ogóle były najlepsze, początkowe wyglądają na rozpęd, a te z końcówki na spadek formy. Nawet Le Guin jakaś taka czerstwa, może dlatego, że bardziej polityczna niż fantastyczna.

Nierówny zbiór czasem lepszych opowiadań, czasem gorszych. Takie wszystko o wszystkim.

Opowiadania o różnej tematyce. Dla kobiet i mężczyzn. Każdy znajdzie coś dla siebie.

Zbiór warty przeczytania :)

Zbiór warty przeczytania :)

kiedyś czytałem kilka (drugi atak na piekarnię to jedno z najlepszych opowiadań, jakie czytałem) - pora odświeżyć

• Domowe
  • Powieści
  • Lit. hiszpańska i iberoamerykańska
  • Muszę przeczytać w najbliższym czasie

Dodaj cytat z książki Playboy. Opowiadania