Cienka czerwona linia

Okładka książki Cienka czerwona linia
James Jones Wydawnictwo: Vis-á-Vis/Etiuda Cykl: Trylogia wojenna (tom 2) kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
Trylogia wojenna (tom 2)
The Thin Red Line
Vis-á-Vis/Etiuda
2008-12-01
1984-03-01
Bronisław Zieliński
Guadalcanal II wojna światowa Japończycy

Książka rewelacyjna, chociaż przez bardzo aktywny, letni okres czytanie rozciągnęło mi się na cały miesiąc.
Jest to II tom tzw. trylogii wojennej Jamesa Jones'a.
Pierwszy ''Stąd do wieczności'' opowiadał o życiu w koszarach amerykańskiej armii na Hawajach u progu II wojny światowej, natomiast w ''Cienkiej Czerwonej Linii'' autor podjął się tematu działań wojennych podczas Kampanii Guadalcanal na wyspach Salomona, gdzie żołnierze USA krwawo ścierali się z Japończykami.

Tak jak w poprzedniej książce James Jones świetnie oddaje relacje i atmosferę jaka panuje między bohaterami, nie tylko na polu walki, ale także w drodze nań, w tymczasowych obozach, w szpitalach, podczas bombardowań czy nocnych popijaw dla odreagowania ogromnego stresu itd.

Ciężko tak naprawdę wyznaczyć tu jednego głównego bohatera. Moim zdaniem jest nim cała armia, którą pisarz ubiera w nazwiska Dolla, Fife'a, Dale'a, Steina, Witta, Welsha, Bell'a, Toll'a, Storma, Quenna, Band'a, Bead'a, Keck'a i wielu innych.
Każdy z nich posiada inną rangę i stopień wojskowy (od szeregowców po kapitanów czy pułkowników), pochodzenie, charakter, motywacje, inaczej reaguje na te same sytuacje, jedni są odważni, drudzy tchórzliwi, jedni chcą zabijać Japończyków, inny dążą do awansu, a jednak wszyscy razem tworzą armię. Armię rządzącą się swoimi prawami. Prawami, które w czasie wojny są brutalniejsze niż kiedykolwiek.

Z pewnością nie jest to dzieło propagujące wojnę, wychwalające jedynie bohaterskie czyny (których oczywiście w powieści nie brakuje... do takich działań zmusza ludzi sytuacja), ale pokazujące realia, strach przed śmiercią (w opisach dosłownie czułem jak Ci ludzie umierają, młodzi, niby świadomi, a jednak zaskoczeni, że to już, to już ta chwila), nawet ten paniczny, tchórzostwo, szok, brutalność oraz bezwzględność wobec człowieka po drugiej stronie okopu, postępowanie wobec jeńców, pamięć o rodzinie, troska o kolegów, ale też o siebie, własną wygodę i bezpieczeństwo, zwyczajnie chęć przetrwania, tęsknota za bliskością do drugiego człowieka w tym pożądanie, choroby, głód, cierpienia z niedostatku wody pitnej, potworne upały, niesnaski, posłuszeństwo wobec rozkazów (lub nie), dylematy związane z podejmowaniem trudnych decyzji (co jest ważniejsze? wygranie bitwy czy ratowanie rannych poświęcając przy tym kolejnych?).

Język jest bardzo przystępny i pod tym względem czyta się bardzo łatwo, jednak opisy działań wojennych, układu terenu, pozycji poszczególnych oddziałów, strategii i taktyki wymagają o wiele więcej skupienia, by się nie pogubić i odpowiednio zinterpretować stopień trudności pojedynczych zadań... Przyznaję, że niektóre fragmenty musiałem przeczytać dwa razy, by dobrze wyobrazić sobie całą sytuację, a od samego początku lektury nakreślałem sobie mapkę, która mi w tym wszystkim pomagała.

Osobiście polecam się zapoznać z tą lekturą. Tak właśnie wygląda wojna. Nic w niej pięknego.

Jest to II tom tzw. trylogii wojennej Jamesa Jones'a.

Doczytałem (a właściwie dosłuchałem audiobook) do połowy i szczęśliwie coś mi się zepsuło i nie mogłem znaleźć miejsca, gdzie skończyłem. Sam audiobook nagrany poprawnie, choć pewne rzeczy pewnie można by przetłumaczyć inaczej.
Jeśli chodzi o treść, to jest bardziej dynamicznie niż w "Stąd do wieczności", ale wcale nie zyskuje to na wartości. Rozumiem, że książka miała zerwać z jakimś tabu, pokazywać różne, nawet chyba dziś szokujące, zachowania żołnierzy postawionych w obliczu śmierci. Mimo wszystko, cały czas wisi pytanie "ale po co?". Dokąd prowadzi narracja? Prawdę mówiąc, wolałem już jak przed wojną w poprzedniej części rekruci chodzili do burdeli na Hawajach.
Akcji trochę jest, ale nie jest to kino wojenne. Więcej tu urwanych nóg, jęków z bólu, wylewających się wnętrzności. Jest trochę zastanawiania się, że ten miał pecha, bo spadł na niego pocisk moździerzowy, a ten akurat stał w złym miejscu, i gdzie tu sprawiedliwość.
Znacznie ciekawsze rozważania na ten temat można znaleźć choćby w "Na zachodzie bez zmian". Tutaj, w formie czegoś w rodzaju reportażu, raczej męczą.
Może kiedyś do niej wrócę, ale chyba jednak znajdę sobie coś innego, na tę książkę trochę mi szkoda więcej czasu. Nigdy się nie dowiem, jak się to skończyło, kto z kompanii C przeżył, a kto nie. I niestety, wcale mi nie tęskno do tej wiedzy...

Jeżeli zastanawiasz się co kłębi się w głowach żołnierzy podczas natarcia oraz odpoczynku - polecam!

bardzo dobra książka.

bardzo dobra książka.

Wojenna rzeczywistość raz jeszcze. Nigdy więcej wojny. Triumf pacyfizmu.

Wojenna rzeczywistość raz jeszcze. Nigdy więcej wojny. Triumf pacyfizmu.

Czytania literatury pacyfistycznej nigdy dość. Postanowiłem odświeżyć sobie jedną z klasycznych pozycji – „Cienką czerwoną linię” Jamesa Jonesa, korzystając z wydania Audioteki w interpretacji Adriana Perdjona. Niezłej całkiem.

Ale jednak ten tekst „trącił myszką”, przy czym podejrzewałem, że ową myszką jest „zespół (niewymienionych) tłumaczy”, którzy zrobili tłumaczenie na wyścigi. Po wielokrotnym usłyszeniu „odbiór i koniec” zamiast „bez odbioru” i jeszcze kilku podobnych dziwności, stwierdziłem, że terminologia wojskowa nie znalazła w osobie tłumacza najlepszego interpretatora. Nie dawał mi ten tekst spokoju, więc porównałem na szybko z wersją drukowaną, i okazało się, że tłumaczem był… Bronisław Zieliński, o którym trudno powiedzieć, że terminologia wojskowa była mu obca, a który okopy drugiej wojny światowej znał z własnych doświadczeń. Ale winny musi się przecież znaleźć, więc postulat „odświeżenia” tłumaczenia należy skierować do redakcji.

To właściwie jedyny zgrzyt. Książka przejmująca i jeszcze raz pokazująca, że wojna jest w stanie ujawnić cechy charakteru, które w normalnych warunkach nie dają się poznać. Oraz że ambicja nie zawsze jest cechą pozytywną. A także, że demokracja nigdy nie likwiduje podziału na „wybitnych dowódców” i „mięso armatnie”.

Wasz Marchołt

To w przeciwieństwie do części pierwszej jest już książka jak najbardziej wojenna. A ta tematyka jakoś mi specjalnie nie podchodzi. Tym niemniej warta przeczytania.

Bezsens wojny w pełnym wymiarze.

Bezsens wojny w pełnym wymiarze.

Wiele lat już minęło od obejrzenia przeze mnie ekranizacji. James Jones stworzył typowo męską, wojenną literaturę z dużą dbałością o kwestie psychologiczne i tzw morale żołnierzy. Fabuła była fikcyjna, ale bardzo realistyczna, akcja dzieje się w czasie II Wojny Światowej, na wyspie Guadalcanal. Jankesi kontra Japońce. Pod lupę wzięta jest konkretnie kompania C-jak-Charlie i jej członkowie. Wiele wątków i postaci, różne prywatne dramaty, charaktery, podejście do życia i wojny, jednak łączył ich wspólny cel. Oczywiście nie obyło się bez krawawych ofiar. Fabuła była wciągająca i nawet jak ktoś nie przepada za wojennymi klimatami, to znajdzie coś dla siebie. Nie było tu znanego z amerykańskich filmów patosu, za to duża dawka cynizmu. Między wierszami można dopatrzeć się wniosku, że to całe wojowanie to bezsens. Z drugiej strony próba charakterów, przyjaźnie, walka o stołki, awanse. Zdecydowanie wyszło to wszystko rewelacyjnie. Mogę śmiało polecić miłośnikom męskiej literatury.

Może nie najłatwiejsza w lekturze i trochę mi się z nią zeszło, gdyż zawiera dużo opisów terenu, jak i samych walk, które nie tak łatwo sobie wyobrazić (choć znacznie pomaga przypomnienie sobie ujęć z filmu z 1998 roku), to jednak jest to bardzo wartościowa pozycja plastycznie i naturalistycznie opisująca realia walk na Pacyfiku i odczucia, obawy i potrzeby samych żołnierzy, którymi byli w większości młodzi, ok. 20-letni chłopcy. Często towarzyszył im przerażający strach, czego nikt nie może im mieć za zle (pomyślmy co my robiliśmy i jak niedojrzałymi ludźmi byliśmy mając 20 lat). Jednocześnie mogli wiele udowodnić samemu sobie stając się mężczyznami po przejściu trudów boju i zabiciu swoich pierwszych w życiu ludzi. Te przejścia bardzo związywały ich z kompanią, której nawet mimo możliwości nie zawsze chcieli opuszczać.

Inny aspekt, to cała taktyka bojowa, mam wrażenie nierzadko chaotyczna i trącąca amatorką, brakiem kompetencji dowódców, którzy często działali instynktownie. Zreszta nie tylko po stronie amerykańskiej, ale i także japońskiej, gdzie było widoczne wyczerpanie, problemy z zarządzaniem i logistyką (choć logistyka po stronie USA godna uznania).

Ta książka jest świadectwem tego, jak wyglądała wojna na Pacyfiku, jest to nieomalże dokument tamtych wydarzeń i wracać będą do niej z pewnością niezmiennie kolejne pokolenia czytelników i badaczy zainteresowanych tamtym okresem.