Papillon
Francja pamiętnik
Marecki

W paryskim środowisku przestępczym nazywano go Papillon, czyli Motyl, gdyż nigdy nie było go tam, gdzie go szukano. Zatrzymany w 1930 roku pod zarzutem morderstwa, którego nie popełnił, zostaje skazany na dożywotnie zesłanie do "zielonego piekła", jakim jest dżungla Gujany Francuskiej. Henri Charriere, bohater książki i jej autor zarazem, nie godzi się ze swoim losem: z niewiarygodną pomysłowością planuje i przygotowuje ucieczki.
Klasyką stał się film, nakręcony na podstawie wspomnień Papillona, ze Steeve MacQeenem w roli głównej.

źródło opisu: http://archiwumallegro.pl/papillon_henri_charriere-178794813.html

źródło okładki: http://xarchiwum.pl/papillon-henri-charriere-i1366145650.html

Felzmann | 2013-05-01
Przeczytana: 01 maja 2013

Niezwykła książka, którą powinien przeczytać każdy, gdyż takie historie są udziałem jednego człowieka na milion.
Mimo, że uważam książkę za fantastyczną i porywającą, to wg mnie jest trochę za długa. Powieść ma prawie 600 stron i zwłaszcza w drugiej części książki odniosłem wrażenie, że autor niepotrzebnie rozciąga pewne wątki.
Generalnie jednak polecam gorąco tę fascynującą historię. Przejmująca lektura, która zapada w pamięć.
Mój Boże, tylu ludzi poginęło i dziś nikt o nich nie pamięta. Dobrze, że znalazł się ktoś, kto choć w części opisał los tych ludzi.

afro | 2014-01-30
Przeczytana: 30 stycznia 2014

Niesamowita.
Pokazuje jak wiele jest człowiek znieść kiedy gorąco wierzy, że coś mu się uda, a w tym przypadku powrócić do życia jako wolny człowiek i nigdy się nie poddawać oraz jak silna więź może połączyć współtowarzyszy takich przeżyć.
Bardzo wciągająca, opowiedziana w taki sposób, że momentami miałam wrażenie, iż jestem tam razem z bohaterem i przeżywałam razem z nim jego sukcesy i niepowodzenia.
Zdecydowanie polecam każdemu.

Sarah | 2015-03-13

Książka "Papillon" to wspomnienia uciekiniera Gujany Francuskiej spisane pod koniec lat 60.
Głównego bohatera -Henriego Charriere - poznajemy w wieku 25 lat (rok później trafia do Gujany), kiedy to czeka na wyrok skazujący za czyn, którego nie popełnił(Henri został został oskarżony o zabójstwo - wielokrotnie w książce bedzie powtarzał o swojej niewinności). Jedyne co trzyma go przy życiu to chęć ucieczki i zemsty na oskrżycielach. Pomysłów na ucieczkę miał wiele. Wszystkie dokładnie przemyślane, a każdy plan szczegółowo dopracowany. Podczas swojego pobytu w więzieniu czy Gujanie zdobył szacunek i wyrobił sobie reputację wśród innych więźniów. Dlatego tak wielu chciało mu pomóc w realizacji planu - czasem nawet bezinteresowanie jak choćby trędowaci czy Indianie z Kolumbii.
Sam opis ucieczek i czy wszystkich przeżyć głownego bohatera czyta się z zapartym tchem. Nigdy do końca nie wiadomo co może się stać, komu można zaufać. Bardzo szczegółowo opisana jest kolonia karna - świat...

Aneczek | 2014-01-18
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: styczeń 2014

Przygoda z tą książką niezwykle mnie wciągnęła. Z racji swojej objętości zdążyłam zżyć się z bohaterem i bardzo przeżywałam jego wzloty i upadki. Zwłaszcza, że autor książki opisuje swoje przeżycia.

Nie będę opisywała fabuły ponieważ zrobiło to już wiele osób przede mną, poza tym jest również oficjalna wersja.

Książkę czyta się dość szybko, jest napisana przystępnym językiem, ale nie banalnym, zawiera specyficzne wyrażenia, wynikające z więziennego klimatu co wszystko świetnie ze sobą współgra.

Polecam książkę wszystkim tym, którzy twierdzą, że nie mają siły żeby sprostać trudnym sytuacjom w swoim życiu. Główny bohater przeżywał takie sytuacje, które czytelnikowi nawet ciężko jest sobie wyobrazić.

Ta historia pokazała mi, że jeżeli naprawdę, ale tak naprawdę mocno czegoś chcę to jestem wstanie tego dokonać pomimo przeciwności losu potrzebna jest do tego determinacja i wola walki.

Bardzo cieszę się, że Papillon spisał swoją historię i podzielił się nią, ponieważ dzięki niemu...

red | 2013-11-03

Rzecz o wolności opisanej zza krat kolonialnego więzienia i o tym, że nadzieja naprawdę umiera ostatnia. To chyba najkrótsza recenzja tej dosyć obszernej książki. Obszernej ale przyjemnej w odbiorze, choć traktuje o sprawach niełatwych. Świetny opis francuskiego systemu penitencjarnego przekazany przez naocznego świadka napisany językiem zrozumiałym i trafiającym do każdego. Charriere opisuje to co przeżył nie nadając wydarzeniom ani poetyckości ani romantyzmu. Jego opowieść bardziej kojarzy się z gawędą starego wiarusa przy knajpianym stole, jest wciągająca i barwna ale jednocześnie prawdziwa. Na podstawie książki powstał film ze świetną rolą Steve'a McQuinn'a i niemniej świetną Dustina Hoffmana w roli fałszerza Degi. Kto widział film musi przeczytać książkę, kto czytał filmem się nie rozczaruje. Polecam gorąco.

Marlena | 2014-09-26
Na półkach: Rok 2014, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 24 września 2014

"Historia prawdziwa, którą czyta się jak niezwykle wciągającą opowieść przygodową. Niepowtarzalny dokument szalonej odwagi, hartu ducha i wytrwałości."

Henri Charriere ma zaledwie dwadzieścia kilka lat gdy zostaje oskarżony przez francuski wymiar sprawiedliwości o zabójstwo sutenera. Mężczyzna nie przyznaje się do dokonania czynu, o który jest oskarżany. Pomimo ogromnej pewności obrońcy, że Henri wyjdzie z sali sądowej jako wolny człowiek zostaje on skazany na dożywotnią karę ciężkich robót. Jednak młody skazaniec od początku nie godzi się ze swym losem. Postanawia sam uzyskać wolność, którą mu tak bezczelnie odebrano. Zostaje wysłany na wyspę królewską, z której niewielu udało się zbiec..

Henri, jako młody, niedoświadczony mężczyzna początkowo jest przepełniony ogromną nienawiścią do swoich "oprawców". Prokuratora, ławy przysięgłych, sędziego, policjantów i strażników, którzy w różnym stopniu przyczynili się do tego, że trafił on do więzienia. Spędza czas na obmyślaniu zemsty i...

daria | 2014-03-25
Przeczytana: 25 marca 2014

Z tyłu okładki możemy przeczytać, że to wspaniała historia przygodowa. Nie sposób się z tym nie zgodzić, jak i nie sposób na tym poprzestać! Moim zdaniem to coś więcej, znacznie więcej. Henri Charriere opisuje swoją historię pobytu na zsyłce i jest to bardzo wciągająca i poruszająca opowieść. Na mnie książka wywarła ogromne wrażenie, niesamowicie mnie wciągnęła i niejednokrotnie wzruszyła i poruszyła! Za często w tej prawdziwej historii pojawiało się okrucieństwo u tych, którzy powinni stać na straży prawa, a wśród tych wyjętych spod jego litery widać honor, przyjaźń i oddanie. U jednych i u drugich pojawiają się jedynie wyjątki, zaprzeczające mojej tezie, nie zmieniając jednak stanu rzeczy i to jest w tej historii najtragiczniejsze. Warto poświęcić swój czas i poznać historię Henriego, pełnego odwagi, nadziei i determinizmu mimo wszystko!

Coś ze środka:
"Nie, panie naczelniku- odpowiadam- odczuwam tylko przemożną potrzebę splunąć panu w twarz, ale nie czynię tego, żeby sobie...

adult | 2013-07-10
Przeczytana: 10 lipca 2013

Jestem zdziwiona aż tak dobrą ocena 'Papillon',
Na pewno można uznać ją za dość nieprzewidywalną (pomijając samą informacje o ucieczkach),pokazująca wytrzymałość ludzką i życie więźniów w latach 1930/45,ale ...
można się w niej pogubić.Ilość wątków,postaci jest niezliczona i z łatwość można się zagmatwać,same oczy z czasem mimowolnie się zamykają przed kolejnym opisem ucieczki i opisami rychłej zemsty na tych,co Papillona skazali.Czasami ciężko przebrnąć (nie z powodu języka !) ale przez wieczne opisy,ciągłe kombinowanie,które staję się monotonne.Były dobre momenty np.: życie wśród Indian,w Wenezueli,pojedyncze ucieczki,lecz cała książka niestety nie przypadła mi do gustu.Tylko dla miłośników książek przygodowych lub dla wytrwałych.

Krzysiek | 2014-08-02
Przeczytana: 01 sierpnia 2014

Robinson Crusoe przy Henrim Charri'erze wygląda jak amator. Papi zdominował literaturę przygodową, jego losy i bezustanne poszukiwanie drogi do wolności wciągają od pierwszej strony. Żadne słowo nie jest wrzucone bez powodu, wszystko składa się w znakomitą całość i gdyby to nie było dzieło na faktach autentycznych potwierdzonych dokumentami to trudno byłoby w nie uwierzyć. Charri'ere jest doskonałym gawędziarzem, akcja jest wartka, nie nudzi w żadnym fragmencie. Trochę żal, że książka ta nie jest bardziej spopularyzowana, zdecydowanie warta jest każdych pieniędzy. W ramach ciekawostki - obecnie dostępna jest w sieci Carrefour za 9,99 - kupiłem przeczytawszy tylko opis z tyłu i zerknąwszy na ocenę lubimyczytać - nie zawiodłem się.

Świetna książka przygodowa. Wydaje się być nieprawdopodobna, ale takowa nie jest - to wszystko na prawdę zdarzyło się w rzeczywistości. Aż dziw bierze, co się dzieje, kiedy przyklejają człowiekowi znaczek przestępcy i jak jest w niektórych więzieniach, jak się tam traktuje ludzi... Dobrze, że ktoś miał możliwość i podjął się spisania czegoś na kształt przeglądu tego środowiska. Ci wszyscy ludzie, którzy umarli, nie zostaną tak łatwo zapomnieni..
Doskonale można bawić się przy tej książce zarówno dzięki akcji, jak i dzięki poznawaniu życia więziennego - toku myślenia "osadzonych", drogi tworzenia planu ucieczki, czy przemyśleń na temat systemu prawa.
Jak żadna inna (z kategorii więźniów; jakie czytałam) opisuje niezwykły hart ducha i wole walki, walki o upragnioną, zasłużoną wolność.

__________________________________
Jednak facet to facet, nie? Obiecywał, że wróci do Indianek, miał tam dwójkę dzieci... a kiedy w końcu miał możliwość - znalazł sobie jakąś Hinduskę, a potem żonę i...