Król szczurów

Cykl: Saga Azjatycka (tom 4)
Wydawnictwo: vis-a-vis/Etiuda
1 159
1 298
1 102
King Rat
II wojna światowa, Indochiny
joly_fh

Inne wydania

W 1941 roku, 17-letni James Clavell, został wysłany na wojnę do Malezji. Przez wiele miesięcy ukrywał się w tropikalnej dżungli, żył w malezyjskiej wiosce. Schwytany jednak przez Japończyków trafił do obozu jenieckiego Changi w pobliżu Singapuru. Ze 150 tysięcy więźniów, którzy tu trafili, przeżyło zaledwie 10 tysięcy. Pozostałych wykończyły głód i tropikalne choroby. Clavell przeżył. I...

Schwytany jednak przez Japończyków trafił do obozu jenieckiego Changi w pobliżu Singapuru. Ze 150 tysięcy więźniów, którzy tu trafili, przeżyło zaledwie 10 tysięcy. Pozostałych wykończyły głód i tropikalne choroby. Clavell przeżył. I właśnie to obozowe doświadczenie stało się kanwą jego debiutanckiej powieści - Króla szczurów. To książka o zachowaniu człowieka w sytuacji ekstremalnej. Ale nawet w piekle można być człowiekiem wolnym i zachować resztki godności - jak dwuznaczny moralnie amerykański kapral, nazywany przez współwięźniów Królem, albo jak kapitan Marlowe, literackie alter ego pisarza, zaznaczmy jednego z najpopularniejszych amerykańskich pisarzy, zwanego MR. Bestseller. Jego ksiązki sprzedały się w łącznym nakładzie kilkudziesięciu milionów egzemplarzy na całym świecie!!!

źródło opisu: Wydawnictwo vis-a-vis/Etiuda, 2013

źródło okładki: www.etiuda.net

Arek | 2015-05-02
Na półkach: 2015
Przeczytana: 01 maja 2015

Powieść "Król szczurów" jest dziełem literackim a jednocześnie oparta jest na faktach. Z tych racji warto a nawet należy po nią sięgnąć. Opisuje życie codzienne w japońskim obozie Czangi w Singapurze. Więzieni są tam angielscy, amerykańscy i australijscy żołnierze, którzy walczyli przeciwko Japonii w Wojnie o Pacyfik. Ich egzystencja wygląda strasznie, dostają głodowe racje żywnościowe, często chorują na malarię i inne choroby wywoływane przez owady do tego muszą pracować przy wyrąbie drewna. Nie mają kontaktu ze światem poza nielegalnie skontruowanym radiem, za posiadanie którego grozi wysłanie do obozu w którym czeka więźnia pewna śmierć.
Oprócz tego że powieść opisuje fakty z Drugiej Wojny Światowej, czyta się ją bardzo dobrze dzięki poetyczności stylu, ciekawej nieprzewidywalnej akcji, a także dylematom moralnym nad którymi każe nam się zastanowić.
Tytuł Król szczurów nie powstał przypadkowo. Więźniowie w obozie Czangi są w sytuacji szczurów, wygrywa silniejszy, sprytniejszy i...

Koronczarka | 2014-05-18
Przeczytana: 18 maja 2014

O azjatyckim wątku II wojny światowej wiem stosunkowo niewiele. Europocentryczny obraz świata, któremu też podległam, jakoś steruje moimi zainteresowaniami. Ale wbrew pozorom, ta książka nie przykuwa uwagi tym, co rzadkie w dostępnej u nas literaturze . Obóz jeńców w Changi, prawa w nim rządzące, różne charaktery, stopień odporności na ekstremalne warunki życia, spryt, brak skrupułów, wszystko to ma jednak uniwersalną wymowę. Odsłania kawałek odpowiedzi na pytanie - kim jest człowiek.

olympique | 2013-12-01
Przeczytana: 2013 rok

Jak żyć w świecie w którym można za chwilę umrzeć. Jak być człowiekiem wśród ludzi , którzy za miskę ryżu sprzedadzą własną matkę. Jak przeżyć gdy każdy dzień wydaje się gorszy od poprzedniego. Wojna jest straszna, widać to w każdym zdaniu tej świetnej książki.

flameleaf | 2014-05-08
Przeczytana: 08 maja 2014

Książka, której akcja staje przed oczami jak żywa, której bohaterowie budzą sympatię do tego stopnia, że chciałoby się ich kiedyś spotkać i trzyma się kciuki za wszystkie ich przekręty. Książka, w której mądre dialogi budzą ukradkowy uśmiech, a grozę sytuacji, w jakiej się znaleźli jeńcy, przyćmiewa nieco fakt, że nawet w obliczu nieludzkich warunków człowiek potrafi odnaleźć się w sytuacji i wykorzystując rozum poradzić sobie z przeciwnościami losu.
Eskapizm gwarantowany.

Isadora | 2010-10-29

Książka ta jest wyjątkowa.Nie tylko dlatego,że jest oparta na faktach z życia autora,który sam był więźniem w obozie jenieckim Changi w Singapurze - fakt ten przydaje jej realizmu i wiarygodności ; także dlatego,że jest to doskonałe studium postaci postawionych w sytuacjach granicznych,studium ich charakterów,moralności,światopoglądu.
To mistrzowski wręcz obraz psychiki ludzi,których egzystencja została zredukowana do prymitywnej i bezpardonowej walki o przetrwanie,błyskotliwa analiza tego wszystkiego,co dzieje się w duszy zmaltretowanych psychicznie (i fizycznie) jeńców.

Głównym wątkiem powieści jest historia znajomości dwóch mężczyzn reprezentujących odmienne postawy życiowe : Amerykanin o pseudonimie Król oraz Anglik Marlowe.Ten pierwszy dzięki cynizmowi,brakowi skrupułów i umiejętności dopasowania się do każdej sytuacji praktycznie rządzi w obozie - prowadzi czarnorynkowy handel i ma się o niebo lepiej,niż jakikolwiek inny więzień ; w tym obozie,gdzie brakuje...

paweł | 2014-09-09
Na półkach: Posiadam

Książka na samym początku,wydawała mi się nudna.Jednak w miarę czytania,było już coraz lepiej.Książka nie należy do zbyt łatwych,jednak polecam:)

Herbi | 2014-01-12
Na półkach: Powieść
Przeczytana: 29 grudnia 2013

Książka z ciekawej perspektywy przedstawiająca życie w obozie. Alianccy więźniowie - Anglicy, Australijczycy i Amerykanie - walczą o przetrwanie wojny w warunkach obozu jenieckiego.

Nie ma tu jednak drastycznych scen katowania więźniów przez Japończyków, nie ma obrazowo pokazanej nędzy, śmierci z chorób i głodu. To wszystko gdzieś się pojawia, ale raczej w tle, jako sugestia, bez epatowania naturalistyczną dosłownością.

Nie na to chciał zwrócić uwagę autor (który zresztą taki obóz znał z własnego doświadczenia). Najważniejsze, moim zdaniem, są tutaj nie warunki zewnętrzne, które oczywiście determinują zachowanie, ale stosunki międzyludzkie.

Żeby przeżyć obóz trzeba kombinować. I tu kombinują wszyscy. Nieprawda, że tylko Król jest cwaniakiem. Każdy, kto wdaje się w jakikolwiek nielegalny handel próbuje oszukać drugiego, nawet jeśli udaje ofiarę i poszkodowanego. Król jest najbardziej widoczny, bo najlepiej mu się powodzi, ale praktycznie wszyscy jeśli nie mają, to będą mieć coś...

Magda | 2014-09-15
Na półkach: Czytane dawno temu

Genialna książka o II wojnie światowej, nie tej która toczyła się w Europie. Autor przenosi nas na wschód i pokazuje aspekt amerykańsko- japoński oraz azjatyckie obozy jenieckie.
Clavell Doskonale obrazuje człowieka w sytuacjach ekstremalnych, jak one wpływają na psychikę człowieka. Z jednych wychodzą demony, inni wprost przeciwnie, potrafią wznieść się na wyżyny i zdusić w sobie złe instynkty. Charaktery nie do złamania i te słabe.
Wspaniałe studium nad człowiekiem.

Zuba | 2015-03-14
Przeczytana: 09 marca 2015

Tytuł był mi znajomy, zaszufladkowałam go pod: typowa męska literatura wojenna, II wojna światowa, front azjatycki (czyli ta mniej prawdziwa i tragiczna niż nasza wojna), Amerykanie, Wietnam, Korea, żółtki, dżungla - słowem nic ciekawego.
To NIE jest książka o wojnie, to nie jest męska literatura, to jest ludzka literatura. Z pozoru tylko opisuje jak cwaniak Król ustawił się w obozie jenieckim, jak oplótł wszystkich siecią zależności i wciągnął w nią nową zdobycz, angielskiego oficera Marlowe'a. Ale jest to też książka o sile, woli przetrwania, honorze, miłości, tęsknocie, przyjaźni, władzy – samych dużych sprawach.
Najbardziej przejmujące dla mnie fragmenty opisują czas po zakończeniu wojny, wolność była jednocześnie marzeniem jak i źródłem paraliżującego strachu. Zresztą wątków, które zapadają w pamięć było mnóstwo. A do tego w „Królu szczurów” nie ma żadnego patosu i taniego sentymentalizmu. Rewelacja!

Czytam nałogowo. Odpalam książkę od książki ale raz na jakiś czas trafiam...

Tania | 2014-05-21
Przeczytana: 2000 rok

Większość z nas przeczytała choć jedną książkę o obozach koncentracyjnych, bądź łagrach. Mamy zatem jakieś pojęcie o obozach jenieckich. "Król szczurów" nie dzieje się jednak w Europie i dotyczy uwięzionych amerykańskich żołnierzy. Nie jest dokumentem, lecz fikcją literacką. Historie inne, ale zniewolenie i upodlenie człowieka takie samo.
Zostawia niezapomniane wrażenie... Polecam.