James Jones

- Pisze książki: klasyka, kryminał, sensacja, thriller, literatura piękna, czasopisma
- Urodzony: 6 listopada 1921
- Zmarły: 9 maja 1977
Powieściopisarz i nowelista amerykański specjalizujący się w tematyce wojennej. Do armii wstąpił w 1939 roku. Przed przystąpieniem USA do wojny stacjonował wraz z 25-tą dywizją piechoty w Hickam Field na Hawajach. Później brał udział w kampaniach amerykańskich na wyspach Oceanu Spokojnego łącznie z operacją na Guadalcanal, w której został ranny. Za poniesione rany został odznaczony Purpurowym Sercem.
Pisarz z armii odszedł w 1944 roku, by od razu realizować marzenia o pisarstwie. Pierwsza jego książka była niepowodzeniem, zaś już kolejna: "Stąd do wieczności" zyskała ogromną popularność zarówno wśród krytyków, jak i czytelników. Kolejne dzieła Jonesa również zostały dobrze przyjęte i ugruntowały jego pozycję pisarza doskonale oddającego klimat walki oraz uczucia i przeżycia osób w nich uczestniczących.
Twórczość:
1951 - From Here to Eternity (wyd. pol. Stąd do wieczności, 1963)
1957 - Some Came Running (wyd. pol. pt. Długi tydzień w Parkman, 1972)
1959 - The Pistol (wyd. pol. pt. Pistolet, 1970)
1962 - The Thin Red Line (wyd. pol. Cienka czerwona linia)
1967 - Go to the Widow-Maker (wyd. pol. pt. Zew mężobójcy, 1995)
1968 - The Ice-Cream Headache and Other Stories (wyd. pol. pt. Niedzielna alergia, 1971) – zbiór opowiadań
1971 - The Merry Month of May (wyd. pol. Wesoły miesiąc maj, 1993)
1973 - A Touch of Danger (wyd. pol. Smak ryzyka)
1975 - WW II
1978 - Whistle, wyd. pośmiertnie (wyd. pol. Gwizd)
Książki Jonesa kilkakrotnie zostały sfilmowane. Największy rozgłos zyskały adaptacje "Stąd do wieczności" z 1953 oraz "Cienkiej czerwonej linii" z 1998 roku. Ta ostatnia książka została także sfilmowana w 1964 roku. W 1958 nakręcono adaptację "Długi tydzień w Parkman".
- 2 467 przeczytało książki autora
- 3 735 chce przeczytać książki autora
Książki i czasopisma
Cytaty
Na takim świecie człowiek może zrobić tylko jedno: znaleźć sobie coś, co będzie jego własne, naprawdę jego własne i nigdy go nie zawiedzie, a potem ciężko pracować nad tym i dla tego, bo to mu samo zapłaci za jego trud.
Na takim świecie człowiek może zrobić tylko jedno: znaleźć sobie coś, co będzie jego własne, naprawdę jego własne i nigdy go nie zawiedzie, ...
Rozwiń ZwińŻycie składa się z mówienia DZIEŃ DOBRY ludziom, których nie lubimy i DO WIDZENIA ludziom, których lubimy.
Życie składa się z mówienia DZIEŃ DOBRY ludziom, których nie lubimy i DO WIDZENIA ludziom, których lubimy.
Jeżeli kiedykolwiek kogoś kochałeś, nigdy nie przyszło ci do głowy przebaczać mu, prawda? Wszystko, co ten ktoś zrobił, było dla ciebie dobre, no nie? Bez względu na to, jak cię bolało. Nie musi się przebaczać czemuś, co się kocha. Przebaczamy tym, których nie kochamy".
Jeżeli kiedykolwiek kogoś kochałeś, nigdy nie przyszło ci do głowy przebaczać mu, prawda? Wszystko, co ten ktoś zrobił, było dla ciebie dobr...
Rozwiń Zwiń
DYSKUSJE