Tytus i Berenika

1985-01-01
1985-01-01
83-210-0456-3
starożytność cesarstwo Rzymskie

"Tytus i Berenika" jest to książka w której autor przedstawia wydarzenia jakie rozgrywały się w starożytnej Judei w latach 66-73 n. e. Wtedy to Żydzi wszczęli powstanie przeciwko panowaniu rzymskiemu. Oprócz opisu bitew i wydarzeń jakie rozgrywały się w tamtym czasie, Aleksander Krawczuk opisuje postacie takie jak np. Neron, Agryppa czy Szymon Mag. W kilku momentach odwołuje się również do relacji świadków tamtych wydarzeń i przedstawia ówczesne zwyczaje oraz stosunki pomiędzy ówczesnymi politykami oraz wyznawcami różnych religii. Wszystko to jest opisane barwnym językiem oraz okraszone wieloma interesującymi informacjami. Jedyną wadą tej książki jest... jej tytuł, albowiem o relacji tytułowych bohaterów jest tutaj niewiele, co może wynikać z faktu, iż wiele źródeł o ich uczuciu zaginęło. Mimo to polecam.

Kolejna książka autorstwa Krawczuka już za mną. Miło spędzony czas, lekki język autora, czasem swobodny jakby sama opowieść składała się z szeregu luźnych anegdot. Nie jest to książka stricte historyczna lecz próba autora rekonstrukcji wydarzeń wypełniona swobodną treścią.

Tytuł raczej mylący bo w samej książce, o dziwo, najmniej jest o tytułowych bohaterach, dominuje raczej Berenika ale nie ona jest w centrum uwagi. Centrum to raczej Judea, jej królowie, powstania i cały przekrój ważnych uczestników ówczesnych wydarzeń. Jest Szymon Mag, sekta esseńczyków, Józef Flawiusz, Agryppa.

Myślę, że warto przeczytać, raczej jako dodatek, „twardej” wiedzy poszukiwał bym gdzie indziej.

Na półkach: , , , , , , ,

Fajna ksiażka,można nawet rzec,że bardzo rzetelna i jak to u Krawczuka trochę w gawędziarskim stylu.Pozycja więc bardzo dobra solidna.Można by się niestety przyczepić co do samego tytułu,a więc do tego co powinna zawierać ta pozycja.Bo czegóż tam nie ma .Jest o obu Herodach,o sektach i ugrupowaniach wśród Żydów w tamtych czasach.Jest i o Szymonie magu o Esseńczykach,o neopitagoryźmie,o morzu Martwym i ogólnie o Judei.O Neronie Kaliguli ,Galbie i Othonie no i oczywiscie o Wespazjanie,a więc i o Józefie Flawiuszy.Słowem pięknie i malowniczo opisany jest wycinek tamtych czasów dotyczących Imperium Romanum.Niestety najmniej chyba w tej książce jest zarówno o Berenice jak i o Tytusie i ich żarliwym związku który ich łączył.No ale coż mógł nam o tym powiedzieć sam autor skoro nie zachowały się praktycznie żadne materiały źródłowe na ten temat poza nielicznymi lakonicznymi wzmiankami.Uważam więc że tytuł tej książki jest niewłaściwy i kompletnie mylący czytelnika .Wszystko by było więc lepiej gdyby ta pozycja nazywała się innaczej np Tytus i Berenika na tle epoki-chociaż nadal brakowało by mi informacji dotyczacych samego tego związku i jego przebiegu.Tylko skąd je wziąźć można tylko puszczać wodze fantazji i snuć przypuszczenia,bo jak wiadomo z pustego i Salomon nie naleje.

Na półkach: , , , , , ,

"Tytus i Berenika" to książka dotykająca podobnych zagadnień co przeczytane przeze mnie wczoraj "Rzym i Jerozolima. Narracja dotyczy więc końca lat 60. I wieku, gdy Rzymianie dowodzeni przez Wespazjana i jego syna Tytusa prowadzą działania zbrojne przeciwko zbuntowanym powstańcom żydowskim. Ważną rolę odgrywa także rodzeństwo: Agryppa i Berenika, którzy mimo żydowskich korzeni reprezentują dynastię wasalną względem Rzymu. Oprócz wydarzeń z historii politycznej sporo miejsca poświęcił Autor na kwestie religijno-filozoficzne (znów pojawia się np. postać cudotwórcy Apoloniusza z Tyany) oraz miłosno-matrymonialne, dotyczące zwłaszcza Bereniki. Co kilka rozdziałów zmienia się narracja: czasem osobą opowiadającą jest Józef Flawiusz, czasem uczeń Szymona Maga Akwila, a raz nawet... XIX-wieczny polski publicysta emigracyjny Julian Klaczko! Książka ta w moim odczuciu góruje nad "Rzymem i Jerozolimą", że jest bardziej spójna, nie ma w niej tak wielkich przeskoków między tematami. Ciekawie prezentuje wybrane wydarzenia z dziejów tego okresu.

Tomasz Babnis

Twórczość pana Krawczuka przerobiłem gruntownie w podstawówce i liceum. Wtedy byłem zachwycony. Dziś trochę mnie mierzi mało plastyczny język. Nie mniej dziękuję za pracę jaką włożył w popularyzacje historii starożytnej oraz przybliżanie Polakom Herodota czy Flawiusza.
Tytus i Berenika jest świetnym uzupełnieniem a właściwie pigułką do źródeł historii powstań żydowskich.

Historia okresu przed i początku powstania żydowskiego w końcu lat 60-tych naszej ery. Perspektywa mieszkańców szeroko pojętej Palestyny i Rzymian.

• Historyczne
  • Starożytność