historyczna

Juliusz Cezar to jedna z najwybitniejszych postaci świata starożytnego. Niezwykle silna osobowość, charyzma i polityczny realizm pozwoliły mu stanąć na czele Rzymu i zbudować cesarstwo. Książka francuskiego historyka i eseisty Gérarda Waltera ukazuje się w Polsce po raz drugi (pierwsze wydanie w 1983 r.) w postaci rozszerzonej i poprawionej. Wielu uznało ją najlepszą i najpełniejszą biografię Cezara, jaka w ogóle ukazała się Polsce. Stojąc mocno na gruncie źródeł historycznych, autor opowiada o wydarzeniach z życia Cezara na tle historii Rzymu I w. p.n.e. Wierność faktograficzna oraz ciekawe wnioski wielu analiz to największe atuty tej książki.

Rafał | 2016-05-13
Przeczytana: 13 maja 2016

Gajusz Juliusz Cezar: Twórca Imperium Rzymskiego,Najwyższy Kapłan,Imperator,Dyktator.Początkowo pełnił rolę adwokata i urzędnika państwowego.Ambicje jego były o wiele większe.Na szybki rozwój swojej kariery politycznej potrzebował mnóstwo pieniędzy,gdyż korupcja była powszechnym zwyczajem panującym w Rzymie.Pożyczkodawcą był Krassus-osoba bardzo majętna i wpływowa.Cezar stopniowo umacniał swoją władze poprzez kupowanie głosów senatorów,wszelkie intrygi polityczne;jak i również morderstwa,które były na początku dziennym.Jeden z jego największych przeciwników politycznych którym był Cyceron,po pewnym czasie staje się jego zwolennikiem i sługą.Był wspaniałym mówcą i manipulantem który zawsze umiał przekonać swoich żołnierzy do podboju kolejnych terenów;kusząc ich co raz to większymi bogactwami i nagrodami.U szczytu Rzymskiej potęgi miał zdobytą: Grecję,Włochy,Egipt,Syrię,Hiszpanię,Galię,Kartaginę,Macedonię i Azję Mniejszą.Zginął zasztyletowany przez swoje najbliższe środowisko;między...

Gérard Walter w niniejszej książce przedstawił czytelnikom koleje życia jednej z najsłynniejszych postaci świata starożytnego – Gajusza Juliusza Cezara. Napisano już o nim wiele prac, ale ta ma jedną niezaprzeczalną zaletę: duża objętość (ponad 500 stron tekstu) pozwala na zamieszczenie dużej ilości szczegółów. Dla porównania: bardzo dobrze skądinąd napisana książka „Gajusz Juliusz Cezar” Aleksandra Krawczuka ma stron 221. Jasnym więc jest, że czytelnik, który liczy na uzyskanie dokładniejszego obrazu sytuacji, sięgnie chętnie po marmurek Waltera. Biografia ta oparta jest o wszystkie chyba źródła antyczne. Dzięki temu o Cezarze nie opowiada tylko Cezar, bądź co bądź autor dwóch kluczowych źródeł – pamiętników z wojny galijskiej i domowej. Obok tytułowego bohatera, Walter wykorzystał także pisma historyków greckich, biografie Plutarcha, a także obfitą spuściznę literacką Cycerona. W pierwszej części książki, poświęconej życiu Cezara do wojny galijskiej, źródła poddawane są krytyce,...

lupus1981 | 2014-05-26
Na półkach: Biografie, Przeczytane

Imperium Romanum zawsze poruszało moją wyobraźnię. Nikomu nie trzeba tłumaczyć, że u podstaw naszej cywilizacji legły zdobycze kulturowe starożytnego Rzymu. Juliusza Cezara zna każdy. Ale czy na pewno ? Czy wiedza o tym wielkim człowieku nie spłyca się do wizji z Asterixa ? Orli nos, sandały i wieniec laurowy na głowie.

Autor na ponad 500-set stronach opisuje życie i dokonania wybitnego rzymianina. Mimo, że książka jest dziełem naukowym czyta się ją jak powieść. Intrygi, podboje, zdrady. Prawdziwa historia prawdziwego człowieka.

Arkadiuszk44 | 2014-11-20

Biografia fascynującej postaci jaką był Cezar. Dowiadujemy się nie tylko o jego podbojach, ale także słabych stronach, słabościach. Autor czasem zdaje się pisać do osoby mocno obeznanej w temacie, co stwierdzam, po przypisach typu "ale to czytelnik z pewnością wie", co dla mnie jako laika było uciążliwe.

KaśkaMaryśka | 2012-07-02

Historia Juliusza Cezara, w której autor ubrał fakty historyczne, w cudowną, poruszającą wyobraźnię otoczkę poezji i obrazów.

Iris | 2015-12-07
Przeczytana: 07 grudnia 2015

Być może moje ocena jest zawyżona - w końcu autor musiał historię tylko spisać, a nie napisać. Mimo to czytanie jej było dla mnie tak ogromną przyjemnością, że nie mogę odjąć ani jednej gwiazdki.

Historia Cezara to kwintesencja tego, co w książkach lubię najbardziej - historia, intrygi, wojny. I mimo że Cezar nigdy nie był moją ulubioną postacią Starożytnego Rzymu, książka ta na długo zapadnie mi w pamięć. Napisana jest nie jak książka historyczna, ale jak powieść. Powieść bez zmyślania i wypełniania luk własnymi wymysłami.

Aztek_Anonim | 2016-09-25
Trithemius | 2016-07-28