Danton, rewolucja francuska
Witold Lisek

"Na miejscu, w którym zwłoki Dantona wrzucono do cmentarnej fosy, stoją dziś wielkie kamienice budowane przez spekulantów z epoki Haussmanna. Ale legenda dantonowska trwa. U niektórych badaczy i entuzjastów Rewolucji jest to legenda złota, u innych - intensywnie czarna. Lepiej wystrzegać się takiego radykalizmu ocen. Rewolucję francuską współtworzyły bardzo różne talenty i temperamenty: z temperamentu jest Danton par excellence człowiekiem rewolucji; jego talenty są dwuznaczne, ale z pewnością nieprzeciętnej miary. Być może miał rację Saint-Just, gdy pisał, że przeznaczeniu ludzi ujawnia się duch ludzkiego szaleństwa i ludzkiej mądrości, esprit de la folie et de la sagesse. Danton chyba pasuje do tej diagnozy, przy czym w jakiś przewrotny sposób zdaje się odwracać zwykłą skalę wartości. Bo jego mądrość była zwykle cyniczna; za to jego szaleństwo bywało pięknym szaleństwem odwagi."

źródło opisu: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1980

Wojciech Gołębiewski | 2016-09-19
Przeczytana: 19 września 2016

Jan Baszkiewicz (1930 – 2011), prof. zwyczajny. Zajmował się historią myśli politycznych i ruchów społecznych oraz historią instytucji politycznych. Był wybitnym znawcą epoki Oświecenia oraz historii Francji, a w szczególności Rewolucji Francuskiej. Wspólnie ze Stefanem Mellerem był konsultantem historycznym filmu 'Danton” w reżyserii Andrzeja Wajdy (1982).

No właśnie. Tutaj zaczynają się schody, bo obciążony jestem znajomością tego filmu, jak i przede wszystkim dramatu Przybyszewskiej pt „Sprawa Dantona” na podstawie którego Wajda film zrealizował. Tylko, że Stanisława Przybyszewska (1901 -1935), córka Stanisława Przybyszewskiego i Anieli Pająk, wielbiła Robespierre'a, czym samym stosunek jej do Dantona był subiektywnie nieprzychylny. Przydatna tu jest Wikipedia:

„...Największą sławę jednak zdobyła sobie 'Sprawa Dantona' – opowieść o walce pomiędzy stronnictwem popierającym Dantona a zwolennikami...

Artur Schodziński | 2014-10-25
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 25 października 2014

Kolejna zarwana noc z gilotyną w tle. Danton nie miał szczęścia do swojej głowy. Najpierw bliskie spotkania ze zwierzętami i chorobą, które ją zdeformowały. Później burzliwy romans z rewolucją dla której ją stracił. Jak powiedziałby Vonnegut - zdarza się!
Baszkiewicz to wielki znawca historii Francji, która bardzo fachowo ukazuje na kartach swoich książek. Biografia Dantona jet bardzo szczegółowa, wnikliwa, często opozycyjna wobec obiegowych opinii o bohaterze. Jeśli interesuję Cię historia rewolucji francuskiej to koniecznie sięgnij po tę książkę.

Narwin | 2017-03-11
Paweł Krawczyk | 2016-11-15