rozwiń zwiń
Elevander

Profil użytkownika: Elevander

Nie podano miasta Nie podano
Status Bibliotekarz
Aktywność 2 lata temu
1 373
Przeczytanych
książek
1 373
Książek
w biblioteczce
1 373
Opinii
11 703
Polubień
opinii
Nie podano
miasta
Nie podano
Definitywnie kończę użytkowanie portalu z powodu wprowadzenia idiotycznej, moim zdaniem, wersji beta

Opinie


Na półkach: , , , , , ,

Przekrojowa praca archeologiczna o rzymskich importach znalezionych poza granicami Cesarstwa, przede wszystkim w Germanii i w Indiach. Część o Indiach jest zdecydowanie najciekawsza i można wręcz powiedzieć, że ratuje książkę, która bez tego byłaby dość nudnym wyliczeniem zabytków odkrytych w poszczególnych skarbach. Niezbyt wybitny jest przekład ze swoimi "cesarstwami" i "buddyzmem małej kariery", poza tym książka ma swoje lata. Niemniej wciąż ma pewne walory.

Przekrojowa praca archeologiczna o rzymskich importach znalezionych poza granicami Cesarstwa, przede wszystkim w Germanii i w Indiach. Część o Indiach jest zdecydowanie najciekawsza i można wręcz powiedzieć, że ratuje książkę, która bez tego byłaby dość nudnym wyliczeniem zabytków odkrytych w poszczególnych skarbach. Niezbyt wybitny jest przekład ze swoimi...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

W swojej rozprawie "Idea Galicji" Larry Wolff, amerykański uczony pochodzący z rodziny galicyjskich Żydów, którzy wyemigrowali za Ocean, podejmuje bardzo ciekawy temat. Jest nim funkcjonowanie przez ponad dwa wieki idei Galicji jako pewnego tworu nie tylko geograficzno-historycznego, ale przede wszystkim kulturowego. W chronologicznym układzie omawia Autor koleje ideowych losów Galicji od czasów jej sztucznego powstania w wyniku I rozbioru Polski aż po jej upadek podczas I wojny światowej i dziwne długie trwanie wśród jej spadkobierców różnych narodowości.

Wolff śledzi tytułową ideę przede wszystkim przez badanie tekstów. Sięga tu po utwory powstałe w różnych językach (to ważny aspekt galicyjskości!), ukazując w ten sposób, jak spojrzenie na Galicję różniło się nie tylko w różnych okresach, ale też wśród różnych grup narodowościowych. Najbardziej chyba fascynującym elementem tych przemian jest fakt, że koncepcja stworzona w epoce józefinizmu dla uzasadnienia zaboru ziem Rzeczypospolitej została w pewnym momencie wykorzystana przez środowiska polskie dla uczynienia z Galicji namiastki polskości w okresie autonomicznym. O ile jednak wątki polskie są dość dobrze u nas znane (koncepcji szkoły krakowskiej w historiografii czy "Wesela" Wyspiańskiego raczej nie trzeba przedstawiać), o tyle bardzo ciekawe są różne teksty niemieckie, które starają się ukazać Galicję jako pół-Azję, często w celu uzasadnienia habsbursko-niemieckiej misji cywilizacyjnej.

Książka jest napisana bardzo zgrabnie, momentami wręcz nie bez pewnego literackiego zacięcia. Dobrze ujęte zostały kluczowe problemy historii idei XIX w. z jego nabrzmiałymi "kwestiami". Na kilka mankamentów pracy zwrócił uwagę w posłowiu prof. J. Purchla, ja ze swojej strony dodałbym nieuwzględnienie percepcji Galicji w środowisku chłopskim, bo przecież to chłopi (czy to polscy, czy ukraińscy) stanowili bezwzględną większość mieszkańców tej habsburskiej prowincji. Czym była dla nich Galicja - oto pytanie, które w pracy wcale nie pada, a powinno. Można by też zauważyć, że zbyt mało miejsca poświęcono innym ośrodkom niż Kraków i Lwów. Generalnie jest to natomiast bardzo udana książka, która pozwala lepiej zrozumieć naszą i nie tylko naszą przeszłość, a za sporą zaletę uważam właśnie to spojrzenie ponad polsko-ukraiński ideowy konflikt o Galicję.

W swojej rozprawie "Idea Galicji" Larry Wolff, amerykański uczony pochodzący z rodziny galicyjskich Żydów, którzy wyemigrowali za Ocean, podejmuje bardzo ciekawy temat. Jest nim funkcjonowanie przez ponad dwa wieki idei Galicji jako pewnego tworu nie tylko geograficzno-historycznego, ale przede wszystkim kulturowego. W chronologicznym układzie omawia Autor koleje ideowych...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach: , , , , , , , ,

Ogólne wprowadzenie w tematykę starożytnych ludów semickich dokonane przez wybitnego badacza Fenicjan (nota bene też Semitę). Książka ma bardzo uporządkowaną kompozycję: w każdym z rozdziałów poświęconych kolejno Mezopotamii, Syrii i Palestynie, Izraelowi, Arabii i Etiopii mamy identyczny układ problemowy i podrozdziały odkrycia, dzieje, wierzenia, piśmiennictwo, społeczeństwo i sztuka. Sensowny podział pozwalający na uchwycenie najważniejszych zagadnień. W wielu miejscach stan badań znacznie się zmienił, odkąd Moscati pisał swoją książkę, natomiast w dalszym ciągu jest to solidna podstawa. Za szczególnie istotne uważam uwzględnienie w pracy Etiopii, która w badaniach nie jest tak często omawiana, a jej zestawienie z innymi cywilizacjami semickimi jest dość pouczające.

Ogólne wprowadzenie w tematykę starożytnych ludów semickich dokonane przez wybitnego badacza Fenicjan (nota bene też Semitę). Książka ma bardzo uporządkowaną kompozycję: w każdym z rozdziałów poświęconych kolejno Mezopotamii, Syrii i Palestynie, Izraelowi, Arabii i Etiopii mamy identyczny układ problemowy i podrozdziały odkrycia, dzieje, wierzenia, piśmiennictwo,...

więcej Pokaż mimo to

Więcej opinii

Aktywność użytkownika Elevander

z ostatnich 3 m-cy

Tu pojawią się powiadomienia związane z aktywnością użytkownika w serwisie


Ulubione

Steven Runciman Dzieje wypraw krzyżowych. T. 1/2/3 Zobacz więcej
Fulton John Sheen Warto żyć! Zobacz więcej
Zbigniew Herbert Labirynt nad morzem Zobacz więcej
Nicholas Geoffrey Lemprière Hammond Dzieje Grecji Zobacz więcej
Peter Burke Fabrykacja Ludwika XIV Zobacz więcej
Steven Runciman Upadek Konstantynopola 1453 Zobacz więcej
Aleksander Hall Charles de Gaulle Zobacz więcej
Grzegorz Swoboda Dublin 1916 Zobacz więcej
Jacques Le Goff W poszukiwaniu średniowiecza Zobacz więcej

Dodane przez użytkownika

Nicholas Geoffrey Lemprière Hammond Dzieje Grecji Zobacz więcej
Peter Burke Fabrykacja Ludwika XIV Zobacz więcej
Aleksander Hall Charles de Gaulle Zobacz więcej
Grzegorz Swoboda Dublin 1916 Zobacz więcej
Régine Pernoud Alienor z Akwitanii Zobacz więcej
François Bluche Życie codzienne we Francji w czasach Ludwika XIV Zobacz więcej
Zygmunt Kubiak Kawafis Aleksandryjczyk Zobacz więcej
Lidia Winniczuk Od starożytności do współczesności Zobacz więcej
Cesare De Agostini Konklawe XX wieku. Kulisy wyborów papieży Zobacz więcej

statystyki

W sumie
przeczytano
1 373
książki
Średnio w roku
przeczytane
98
książek
Opinie były
pomocne
11 703
razy
W sumie
wystawione
1 373
oceny ze średnią 7,0

Spędzone
na czytaniu
7 520
godzin
Dziennie poświęcane
na czytanie
1
godzina
33
minuty
W sumie
dodane
24
W sumie
dodane
1 454
książek [+ Dodaj]