Elevander 
https://jagiellonian.academia.edu/TomaszBabnis
Beatophylax
status: bibliotekarz, dodał: 1132 książki i 24 cytaty, ostatnio widziany 8 godzin temu
Aktywności (z ostatnich 3 miesięcy)
2018-11-11 08:05:21

W "The Aesthetics of Senecan Tragedy" J. Pypłacz pokazuje, na jakich elementach zasadza się nowość i oryginalność sztuk Seneki na tle dotychczasowej rzymskiej tradycji literackiej. Przede wszystkim epickiej, a nie dramatycznej, bowiem stan zachowania łacińskiej tragedii jest bardzo słaby, za to epiki zachowało się dużo i wywarła ona (zwłaszcza w swoim Owidiańskim wydaniu) znaczny wpływ na... W "The Aesthetics of Senecan Tragedy" J. Pypłacz pokazuje, na jakich elementach zasadza się nowość i oryginalność sztuk Seneki na tle dotychczasowej rzymskiej tradycji literackiej. Przede wszystkim epickiej, a nie dramatycznej, bowiem stan zachowania łacińskiej tragedii jest bardzo słaby, za to epiki zachowało się dużo i wywarła ona (zwłaszcza w swoim Owidiańskim wydaniu) znaczny wpływ na Senekę. Autorka bardzo mocno podkreśla, że Senecjańskie tragedie operują estetyką "barokową" i przeciwstawną do tej "klasycznej", jaką reprezentowali poeci augustowscy, jednak tragik w dużej mierze rozwinął elementy, które wprowadził do poezji już Owidiusz. Rozwinął je na dużą skalę zgodnie z gustami epoki Nerona, niemniej wyraźne są w jego sztukach (zwłaszcza w "Thyestesie") odwołania do Owidiańskich "Metamorfoz". J. Pypłacz tę skomplikowaną relację między obydwoma poetami ujmuje w schemat zaproponowanej przez H. Blooma walki z "lękiem przed wpływem" i w ten sposób wskazuje nie tylko na dużą odrębność i oryginalność Seneki, ale także na znaczną różnicę między gustami epoki augustowskiej i nerońskiej.

Tomasz Babnis

pokaż więcej

 
2018-11-10 13:51:50

Książka P. Kubiaka to historycznoprawne studium na temat jednego z bardziej - ze współczesnej perspektywy - zadziwiających elementów rzymskiego prawa karnego, jakim były kary wykonywane na arenie. Autor wychodzi od popularności igrzysk gladiatorskich oraz venationes w starożytnym Rzymie, a następnie w związku z tą popularną i krwawą rozrywką analizuje trzy typy kar wykonywanych na arenie:... Książka P. Kubiaka to historycznoprawne studium na temat jednego z bardziej - ze współczesnej perspektywy - zadziwiających elementów rzymskiego prawa karnego, jakim były kary wykonywane na arenie. Autor wychodzi od popularności igrzysk gladiatorskich oraz venationes w starożytnym Rzymie, a następnie w związku z tą popularną i krwawą rozrywką analizuje trzy typy kar wykonywanych na arenie: damnatio ad bestias (rozerwanie przez dzikie zwierzęta), damnatio ad gladium ludi (śmierć w przymusowej walce na arenie z innymi skazańcami) oraz damnatio in ludum (skazanie do szkoły gladiatorskiej, które wiązało się z koniecznością walk na arenie w roli gladiatora). Kubiak analizuje materiał źródłowy (rzymskie teksty prawne i literackie) i dokładnie rozpatruje miejsce tych kar w prawie rzymskim, różnice między nimi oraz status skazanych. Robi to w sposób bardzo konkretny i uporządkowany, przez co nawet osoba niezbyt dobrze obeznana z problematyką prawną łatwo zrozumie jego ustalenia.

Szczególnie ciekawe są moim zdaniem dwie kwestie. Po pierwsze, wyraźna różnica między dwiema pierwszymi karami a damnatio in ludum, która w zasadzie nie była karą śmierci. Po drugie, gotowość Rzymian do nawet rocznego utrzymywania więźnia w celu jego "widowiskowego" zabicia podczas igrzysk. Jak widać, planowane przez rzymskiego prawodawce cele kary można było zrealizować z zamierzonym skutkiem tylko przez śmierć na arenie, co dobrze pokazuje na znaczną odmienność starożytnego i współczesnego prawodawstwa. Kubiak zwraca zresztą uwagę na ten fakt, co w moim odczuciu jest kolejną istotną zaletą jego ciekawej i konkretnej pracy.

Tomasz Babnis

pokaż więcej

 
2018-11-07 22:50:36

"Propagatio Imperii..." to naukowa monografia poświęcona polityce zewnętrznej Cesarstwa Rzymskiego za czasów panowania Septymiusza Sewera (193-211). Ten pochodzący z Afryki Północnej cesarz dał się poznać jako wybitny wódz, dobry administrator, a zarazem władca, który wprowadził państwo na nowe tory ustrojowe prowadzące już do dominatu. Dysponujemy po polsku dobrą biografią Sewera autorstwa... "Propagatio Imperii..." to naukowa monografia poświęcona polityce zewnętrznej Cesarstwa Rzymskiego za czasów panowania Septymiusza Sewera (193-211). Ten pochodzący z Afryki Północnej cesarz dał się poznać jako wybitny wódz, dobry administrator, a zarazem władca, który wprowadził państwo na nowe tory ustrojowe prowadzące już do dominatu. Dysponujemy po polsku dobrą biografią Sewera autorstwa Tadeusza Kotuli. Pod względem objętości jest raczej mniejsza od książki Królczyka, co pokazuje, o jak wiele bogatsza jest nasza wiedza na temat tego cesarza niż przed kilkoma dekadami. Szczegółowa narracja o różnych wojnach założyciela dynastii Sewerów jest bardzo interesująco i klarownie poprowadzona. Choć najbardziej interesuje mnie to, co działo się na wschodzie (dwie kampanie partyjskie), to muszę bardzo pochwalić Autora za rozdział o miastach nadczarnomorskich, gdyż jest to temat rzadko poruszany w badaniach, a Królczyk proponuje tu pewne istotne nowe ustalenia. Kwestia wojen dobrze jest tu powiązana z budowaniem przez Sewera podstaw dla nowej dynastii oraz z propagandą cesarką. Bardzo dobre opracowanie, szczerze polecam!

Tomasz Babnis

pokaż więcej

 
2018-11-07 22:49:56
 
2018-11-07 21:57:22
 
2018-11-02 22:34:22

Ważna praca na temat obecności w sztuce rzymskiej personifikacji "prowincji". W cudzysłowie, ponieważ w istocie nie chodzi o kraj, tylko o jego mieszkańców, poza tym nieraz w ten sposób ukazywane są obszary nie będące prowincjami w sensie administracyjnym. Autor wskazuje na wyraźne pochodzenie tego typu przedstawień z "sztuki zwycięstwa", czyli na gruncie rzymskim przede wszystkim sztuki... Ważna praca na temat obecności w sztuce rzymskiej personifikacji "prowincji". W cudzysłowie, ponieważ w istocie nie chodzi o kraj, tylko o jego mieszkańców, poza tym nieraz w ten sposób ukazywane są obszary nie będące prowincjami w sensie administracyjnym. Autor wskazuje na wyraźne pochodzenie tego typu przedstawień z "sztuki zwycięstwa", czyli na gruncie rzymskim przede wszystkim sztuki triumfalnej. Dzieli analizowane zabytki na dwie wyraźnie odrębne grupy: "idealizowane" i "realistyczne". Wskazane są wyraźnie początki tego rodzaju personifikacji oraz ich przemiany w toku dziejów Cesarstwa. Autor wyraźnie też zwrócił uwagę na ich propagandowe wykorzystanie przez kolejnych władców, przede wszystkim w procesie uwydatniania własnych sukcesów militarnych. Nie można nie wspomnieć o tym, że książka nie ma żadnych ilustracji, a to wielka szkoda, choć uzasadnia taki stan rzeczy rok wydania tej niewątpliwie wartościowej publikacji.

pokaż więcej

 
2018-11-02 22:33:41
Dodał do serwisu książkę: Personifikacje prowincji w sztuce rzymskiej
 
2018-11-02 12:17:42
Cykl: Orientalia Polonica (tom 10)
 
2018-11-02 12:10:05
Cykl: Orientalia Polonica (tom 12)
 
2018-11-02 11:45:16
Dodał do serwisu książkę: Constantin Noica i filozofia XX wieku
 
2018-11-01 14:39:02
Cykl: Opuscula Gnesnensia (tom 18)

Ta mała książeczka to zapis wykładu J. Hahna wygłoszonego w 2016 r. w Gnieźnie. Niemiecki badacz przygląda się w tym tekście niezaprzeczalnemu faktowi historycznemu, jakim było rzymskie zamiłowanie do krwawych widowisk oraz egzekucji na arenie. Trafnie dobrane przekazy źródłowe oraz świetnie do nich dopasowany materiał archeologiczny (mam tu na myśli zwłaszcza odkrycia z efeskiego cmentarza... Ta mała książeczka to zapis wykładu J. Hahna wygłoszonego w 2016 r. w Gnieźnie. Niemiecki badacz przygląda się w tym tekście niezaprzeczalnemu faktowi historycznemu, jakim było rzymskie zamiłowanie do krwawych widowisk oraz egzekucji na arenie. Trafnie dobrane przekazy źródłowe oraz świetnie do nich dopasowany materiał archeologiczny (mam tu na myśli zwłaszcza odkrycia z efeskiego cmentarza gladiatorów) dobrze zgadzają się z główną tezą Autora mówiącą o obecności w cywilizacji rzymskiej wyjątkowego zamiłowania do brutalnej przemocy fizycznej. Wprawdzie skrótowo, ale Hahn przedstawia tu różne przejawy tej tendencji u Rzymian obecne w rytuałach, rozrywkach i sztukach plastycznych. Można tę książeczkę pochwalić za zwięzłość i konkret oraz za rozsądne antropologiczne podejście do ważnych elementów cywilizacji rzymskiej.

http://ike.amu.edu.pl/wp-content/uploads/2018/07/Opuscula-18_plik-internetowy.pdf - na stronie wydawcy można przeczytać cały tekst Hahna.

pokaż więcej

 
2018-11-01 13:03:01
Cykl: Opuscula Gnesnensia (tom 18)
 
2018-10-31 09:11:01

Książka ta jest wyborem chińskich źródeł traktujących o krainach położonych na zachód od Państwa Środka. Tak jak w średniowiecznych tekstach europejskich na temat Orientu, tak tutaj elementy prawdy historycznej przeplatają się z legendą i marzeniami o idealnym świecie. Koloseum na okładce nieco mnie zwiodło, tak że liczyłem na większą liczbę informacji o chińskim obrazie Cesarstwa Rzymskiego,... Książka ta jest wyborem chińskich źródeł traktujących o krainach położonych na zachód od Państwa Środka. Tak jak w średniowiecznych tekstach europejskich na temat Orientu, tak tutaj elementy prawdy historycznej przeplatają się z legendą i marzeniami o idealnym świecie. Koloseum na okładce nieco mnie zwiodło, tak że liczyłem na większą liczbę informacji o chińskim obrazie Cesarstwa Rzymskiego, podczas gdy konkretów było tutaj niewiele, zwłaszcza jeśli idzie o sferę polityczno-dyplomatyczną. Cóż, Chińczycy tyle po prostu wiedzieli na ten temat.

Z drugiej jednak strony trzeba przyznać Autorkom, że włożyły bardzo dużo pracy w próbę identyfikacji różnych nazw, które pojawiają się w analizowanych tekstach. Nie jest to łatwe, gdyż w relacjach o zachodnich krajach Chińczykom nie towarzyszyła nadmierna precyzja, a poza tym ich z pokolenia na pokolenie kopiowali informacje z wcześniejszych ksiąg, nie uwzględniając przy tym istotnych zmian politycznych w rejonie (np. przejęcia władzy w Iranie przez Sasanidów). Co więcej, kopiowali nawet zupełnie fantastyczne przekazy, z których najbardziej podobał mi się ten o wyrastających z ziemi jagniętach.

Niewątpliwie jest to godna uwagi pozycja, jedna z nielicznych prac traktujących o relacjach starożytnych Chin z krajami położonymi dalej na zachód. Autorkom udało się pokazać, jak trudno było w dawnych wiekach uzyskać konkretną wiedzę na temat odległych krain. I dotyczy to zarówno Europy, jak i Azji.

pokaż więcej

 
Moja biblioteczka
1082 1082 7960
Porównaj książki w Waszych biblioteczkach.
Sprawdź oceny wspólnych książek.
Tyle książek ma ten użytkownik w swojej biblioteczce.
Tyle opinii dodał ten użytkownik.
Tyle plusów otrzymał ten użytkownik za swoje wypowiedzi.
Znajomi (4)

Ulubieni autorzy (7)
Lista ulubionych autorów
Ulubione cytaty (25)
lista cytatów
zgłoś błąd zgłoś błąd