Królestwo złotych łez

Historyczna, Inkowie
historyczna
olenax

Inne wydania

Królestwo złotych łez wprowadza czytelnika w fascynujący świat Inków peruwiańskich. Opierając się na źródłach pisanych i wynikach badań archeologicznych, autor zapoznaje nas z ich osobliwym ustrojem państwowym, religią i obyczajami, wskrzesza przed naszą wyobraźnią rozległą, malowniczą panoramę świątyń, pałaców i miast, szkicuje postaci królów, dostojników oraz maluje życie prostych ludzi. Tematem książki są tragiczne dzieje podboju kraju Inków przez Hiszpanów. Konkwistador Francisko Pizarro po wielu przygodach zjawia się w Peru na czele garstki żołnierzy, porywa króla Inków, wymusza jako okup ogromne ilości złota i podstępnie skazuje go na śmierć. Powstanie mas w obronie zagrożonej wolności załamuje się pod ciosami paruset awanturników, którzy w końcu wyniszczają się wzajemnie w bratobójczych walkach o władzę i bogactwa.

chrispu | 2014-12-29
Na półkach: Historia, Przeczytane, Posiadam

Królestwo złotych łez czyli wszystko to, czego nie dowiesz o Inkach na lekcjach w szkole z podręczników. Napisane zaś jest w taki sposób, że jak się człowiek już wciągnie to trudno się oderwać. Taka zbeletryzowana opowieść o podboju Ameryki Południowej przez Hiszpanów. I do tego ciekawa. Autor przedstawia dwa punkty widzenia - hiszpański i inkaski (z lekka sympatyzując z tymi drugimi) ale w sumie nie prawi tu jakichś głębokich moralitetów - takie było wtedy życie, poglądy i już. Co prawda z naszego punktu widzenia możemy żałować tego czy owego (szczególnie masy złotych arcydzieł przetapianych na sztabki), no ale bez podboju Inków cywilizacja europejska napewno wyglądała by inaczej. Nie ma w tym przypadku złotego środka.
Mnie osobiście najbardziej podobały się fragmenty dotyczące bezpośrednio osoby Pizarra i króla Inków Atahualpy - wzbudzały emocje (w tym drugim przypadku ocierając się o smutek).
Podsumowując - książka pogłębia wiedzę o tym okresie historycznym dostarczając przy...

mosadi | 2011-11-29
Przeczytana: 28 listopada 2011

Zenon Kosidowski zaskoczył mnie- gdy brałem tę książkę z półki antykwariatu nie zaglądałem do środka, myśląc, że to kolejne opracowanie historyczne (popularnonaukowe). Tymczasem pan Kosidowski napisał coś, do czego sam się w epilogu przyznał, że było dość ryzykowne i nowatorskie- fabularyzowaną historię podboju Peru przez Francisco Pizarro, przeplataną z wkomponowanymi w opowieść esejami historycznymi o Inkach, kontekście historycznym etc. Oczekiwałem książki stricte historycznej, ale muszę przyznać, że jestem naprawdę mile zaskoczonym formą tej pracy. Daję wysoką ocenę i polecam!

Yenna | 2014-03-25
Przeczytana: 01 stycznia 2014

Książka dość stara, ale lepsza od wielu ówcześnie wydawanych.
Historia upadku państwa Inków, widziana zarówno z punktu ludu Ameryki Płd. jak i konkwistadorów (w tym głównie Francesco Pizzar'a).
Mnie ta książka wciągnęła od razu. I od razu wiedziałam, że nigdy nie polubię konkwistadorów (nie żebym ich kiedykolwiek lubiła, dla mnie byli zwykłymi mordercami, ale to temat na inną dyskusję). Zwłaszcza wciągnęłam mnie część widziana z perspektywy Inków. W tej części można poznać wiele ciekawych faktów dotyczących funkcjonowania ich państwa, pisma, upraw, religii i wielu innych rzeczy. Książka godna polecenia miłośnikom kultury Inków, którzy lubią dobrą prozę, a chcą się dowiedzieć czegoś ciekawego.

Himmelstrasse | 2016-04-26
Przeczytana: 26 kwietnia 2016

Jestem zachwycona! Książka z pogranicza beletrystyki i źródła historycznego,przedstawia losy podboju Peru z odmiennej perspektywy; ukazuje, że to niekoniecznie rdzenne ludności są "dzikusami", a odkrycia historyczne i misje ewangelizacyjne opłacone były rozlewem krwi, barbarzyńskich - niegodnych "oświeconych" Europejczyków - czynów i wiekami ucisku. Szczerze polecam nie tylko zainteresowanym historią!

Ergo_sum | 2015-08-09
Przeczytana: 1982 rok

Delicja dla intelektu. Każdy, kto lubuje się w powiciach historycznych powinien po nią sięgnąć. Smutne, kiedy pazerność ludzka niszczy cywilizacje i kultury. Chociaż, niestety, widzimy to prawie na co dzień.

MoniaJ | 2016-06-04
Przeczytana: 02 czerwca 2016

Kosidowskiego uwielbiałam czytać w czasach szkolnych. "Rumaki Lizypa", "Gdy słońce było bogiem"... W "Królestwie złotych łez" odnajduję po latach to samo świetne pióro i zacięcie popularyzatorskie, ale okraszone z lekka naiwną próbą beletryzowania. Według mnie był to nieudany eksperyment. Stąd moja "przeciętna" ocena.

Amarcord | 2013-10-02
Przeczytana: 1998 rok

Gorsza pozycja od "Kiedy słońce..." ale czas poświęcony czytaniu z pewnością nie zmarnowany.

Fillon | 2012-11-25
Przeczytana: 24 listopada 2012

O ile część I czyta się miło łatwo i przyjemnie to reszte książki trzeba przemęczyć ....

Archanioł Patron | 2016-10-11
Przeczytana: 28 października 2016