Nowy wspaniały świat

Brave new world
antyutopia
zbr

Inne wydania

Nowy wspaniały świat to jedna z najsłynniejszych antyutopii w literaturze XX wieku. Przedstawiona w powieści Huxleya wizja przyszłego społeczeństwa, które osiągnęło stan całkowitego zorganizowania i zrealizowało ideał powszechnej szczęśliwości, jest wizją przerażającą. W roku 2541 (czyli w 632 roku nowej „ery Forda”) obywatele Republiki świata powstają w rezultacie sztucznego zapłodnienia i...

W roku 2541 (czyli w 632 roku nowej „ery Forda”) obywatele Republiki świata powstają w rezultacie sztucznego zapłodnienia i klonowania. Od niemowlęcia poddawani są wszechstronnemu psychologicznemu i biologicznemu warunkowaniu - po to, by w wieku dojrzałym stać się cząstkami kastowej społeczności, złożonej z pozbawionych wyższych uczuć ludzkich automatów. Czy ten „wspaniały świat”, w którym dominuje seks, prymitywne rozrywki, narkotyk soma, jest tylko zrodzoną w wyobraźni pisarza fantasmagorią?...

źródło opisu: www.muza.com.pl

• Tajemniczy brat
  • Piękny sekret
  • Aż po grób
  • Niebezpieczne kłamstwa
  • Przekonaj mnie, że to ty
Droga do domu

8,2 (10 ocen i opinii)
Ojciec '44
Jerzy Ciszewski , Jerzy Ciszewski

7,33 (3 ocen i opinii)
Serce pasowało. Opowieść o polskiej transplantologii
Anna Mateja

7,64 (118 ocen i opinii)
Niebezpieczne kłamstwa
Becca Fitzpatrick

7,45 (502 ocen i opinii)
Przekonaj mnie, że to ty
Anna Karpińska

7,33 (3 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników (19803)
Anika | 2013-05-06
Przeczytana: 02 maja 2013

Genialna antyutopia, która pomimo, że powstała ok. 80 lat temu zachowała świeżość i przenikliwość. Jej lektura sprawia, że zaczynamy zastanawiać się nad kondycją naszego społeczeństwa i kierunkiem, w jakim ono zmierza. Bardzo polecam.

Paco | 2016-01-17
Na półkach: Synapsa, Przeczytane
Przeczytana: 17 stycznia 2016

Białemu krukowi, magiel dziejowy niestraszny.
Pralka zwana LC , nektar wyciśnie recenzjami swymi .
W tym wypadku nektar podniecenia i fascynacji..
Przytaczane są cytaty, na poparcie swego rozpłomienienia.
Żarliwe wywody ekscytacji.
I trudno się z tym nie zgodzić. W końcu to superhit.
Skoro tak, to ja po raz pierwszy, też się czymś podeprę.
Podeprę się Wikipedią, tak hojnie serwowaną, w co poniektórych opiniach.
A zatem, jak informuje nas w/w :

,, W 1982 roku, polski autor Antoni Smuszkiewicz w książce "Zaczarowana Gra" postawił wobec Huxleya zarzuty o plagiat. Smuszkiewicz pokazał tam podobieństwa między "Nowym Wspaniałym Światem" a dwiema powieściami science fiction napisanymi przez polskiego autora Mieczysława Smolarskiego, czyli "Miasto światłości" (1924) i "Podróż poślubna Pana Hamiltona" (1928). Sprawa rozpatrywana była przez PEN Club, nie doczekała się jednak rozwiązania i do dziś budzi kontrowersje.

Sam Smolarski również posądził Huxleya o plagiat. W otwartym Liście do...

Wojciech Gołębiewski | 2014-01-10
Przeczytana: 10 stycznia 2014

I teraz znów, po pół wieku, zabrałem się do czytania „Nowego Wspaniałego Świata”. Do rana czytałem, wyłem i tupałem z zachwytu podziwiając aktualność wizji po 80 latach. A więc, brawo Huxley, ząb czasu cię nie ruszył! Mądrości w tym dziele tyle, że trzeba samemu przeczytac, a ja zacytuję Huxleya tylko raz i to właściwie nie jego, bo cytującego innego, lecz temat jest dla mnie najważniejszy, bo jest nim STAROŚĆ. Otóż Huxley cytuje bliżej mi nieznanego filozofa francuskiego - Maine de BIRANA /1766-1824/, twórcy woluntarystycznej i spirytualistycznej metafizyki, który głosił koncepcję doświadczenia jako mistycznego aktu wewnętrznego; i ten filozof mówi:

„Człowiek się starzeje; odczuwa w sobie owe doznania słabości, apatii, niewygody, jakie towarzyszą posuwa niu się w latach; ...

vampireheart | 2016-02-18
Na półkach: Przeczytane, Audiobook
Przeczytana: 18 lutego 2016

Pamiętam dokładnie lekcję języka polskiego w gimnazjum, podczas której omawiane były nieduże fragmenty "Nowego wspaniałego świata". Wspomniane passusy wywołały we mnie niemiłe wrażenie, które ciężko mi w jakikolwiek sposób zdefiniować, a także niechęć, wręcz odrazę względem autora. Być może byłam wówczas bardziej przepełniona ideami idealnego świata oraz ideałami swoich wizji na temat tego zagadnienia. Być może nie dostrzegałam podobieństwa między opisanym światem, a światem prawdziwym... Być może nie chciałam, być może bałam się zauważyć wspólność tych dwóch cywilizacji.

Huxley chodził mi po głowie już od dłuższego czasu. Być może podświadomie zaczęłam spostrzegać pewne zbieżności, choć nie jestem pewna, jaką miałam motywację ku sięgnięcia po tę pozycję. Jednak w końcu, po kilku latach, odważyłam się zderzyć raz jeszcze z "Nowym wspaniałym światem".

Wrażenie było niesamowite. Wraz z kolejnymi słowami rosło odczucie, że obcuję z książką z przyszłości, którą ja mam zaszczyt...

Aurland | 2016-04-11

Groźnym jest zło budowane planowo. Sterowane, wtłaczane, w błyszczące złotko obleczone. Jego barwa mało się różni od dobra, może więc z powodzeniem za takie uchodzić.
Wizja społeczeństwa szczęśliwego na siłę. Przeraża nie okrucieństwem, lecz rozmyciem granic. Brakiem innej opcji. Huxley jest subtelny. Przecież dajemy Wam, rządzonym, dobro. Tabletki szczęśliwości dajemy. Każdy dostanie. No prawie każdy. Zwolnienie od myślenia i prawa wyboru też Wam dajemy w pakiecie. My wybierzemy. Ustalimy co dobre. Kto jest "prawdziwym człowiekiem", a kto udaje. Kto w grupie lepszych, a kto z sortu gorszego.
Fajnie, że mądrzy ludzie już to opisali. Już nikt się przecież nabrać nie powinien. Dlaczego więc miewam wrażenie, że wizję Huxley'a poznaję raz jeszcze? Na żywo?

pablo | 2010-08-28
Przeczytana: 27 sierpnia 2010

Aldous Huxley. Powieściopisarz, nowelista, eseista i poeta angielski. Wielki zwolennik i badacz środków psychoaktywnych, między innymi LSD, za pomocą których, jego żona wykonała na nim zabieg eutanazji. Jego najsławniejszym dziełem jest powieść antyutopijna „Nowy wspaniały świat”, którą postaram się wam nieco przybliżyć.

Jest rok 2541 a w zasadzie 632 rok po Fordzie. Akcja zaczyna się w Ośrodku Rozrodu i Warunkowania w Londynie Centralnym gdzie dyrektor placówki oprowadza nową grupę studentów, jednocześnie wprowadzając nas w świat przyszłości. Świat rządzony trzema hasłami: wspólność, identyczność, stabilność. Nie ma tu miejsca na nieregularność czy indywidualizm. Wszystkim rządzi wszechobecny przemysł. Ludzie „powstają z probówek”, rosną w butlach na taśmach produkcyjnych i wychowują się w Ośrodkach Warunkowania. Klonowanie.

Króluje system kastowy. Ludzie są „produkowani” i warunkowani (kształtowani) na kilka grup społecznych, którym przypisane są konkretne funkcje i zadania. Są...

Kiwi_Agnik | 2016-03-03
Przeczytana: 03 marca 2016

Powieść groteskowa, nietuzinkowa i obnażająca ludzką hipokryzję.
Antyutopijna wizja świata przyszłości, opierająca się na ograniczaniu prawa do wolności, własnych przekonań i potrzeb, tu nikt nie jest traktowany indywidualnie, tylko "każdy należy do każdego"

Zniewolone społeczeństwo nie zauważa swojego zniewolenia, bo w świecie tym nie ma chorób, bólu, cierpienia, biedy i starości.

Czy w tej powszechnej szczęśliwości, jest miejsce na normalność?

Warto przeczytać i uintensywnić swoje credo.

korcia | 2013-12-31
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2013
Przeczytana: 29 grudnia 2013

Autor zabiera nas w podróż do świata, w którym wszyscy są szczęśliwi, nie ma chorób, cierpienia, nawet starość jest znośna. Ludzie przestali być żyworodni, młode pokolenia powstają w laboratorium, które czuwa nad tym, by nowy organizm odpowiadał potrzebom społeczeństwa. Wychowaniem dzieci zajmują się specjalne ośrodki, które od małego mają ich odpowiednio kształtować. Pomyślicie, że skoro każdego człowieka można wymodelować, to jest to świat ludzi pięknych i mądrych. Nic bardziej mylnego. Również tu znajdziecie ludzi niskich, brzydkich i głupich. W końcu ludziom inteligentnym łatwiej będzie zarządzać załogą złożoną z osób niezbyt rozgarniętych. W zależności od funkcji, jaką ma dana osoba pełnić, związanych z tym wymagań, warunków środowiskowych, tworzona jest jednostka o odpowiednich cechach fizycznych i psychicznych. Do tego łatwiej jest współpracować zespołom złożonym z bliźniąt, które mają podobny lub identyczny sposób myślenia. Dlatego w laboratorium tworzy się całe grupy...

Bed | 2010-09-27
Na półkach: Klasyka, Przeczytane

Trudno mi napisać opinię o tej książce, mimo że przeczytałam ją jakiś czas temu. Uderzyła mnie nie tylko kwestia utopii, ale i braku jakiś uczuć. W utworze pokazano społeczeństwo dążące za wszelką cenę do życia w szczęśliwości i spokoju, bez bólu. Zorganizowano to kosztem miłości, piękna, nauki, wolnej woli, religii. Kim jest wyhodowany, uwarunkowany i żyjący w kastach człowiek przyszłości? Ile w nim człowieczeństwa? Wiele osób napisało, że wspaniały świat już nadchodzi :) i czasem też to widzę.

lana | 2015-10-25
Na półkach: Z biblioteki, Przeczytane
Przeczytana: 25 października 2015

Motyw utopii i antyutopii niezmiernie mi się podoba wobec czego zaraz po 'Roku 1984' Orwella sięgnęłam po 'Nowy wspaniały świat' Huxleya.
Nie ma co się doszukiwać podobieństw, bo książki są różne. Jednakże nie ukrywam, że liczyłam na więcej. Owszem - świat przedstawiony przez autora jest w istocie idealny i doskonały, ale czegoś mi tu zabrakło. U Orwella był on przerażający przez co wciągał czytelnika i zachęcał do dalszego czytania. Tutaj momentami mi się dłużyło nie raz nie mogłam się odnaleźć i zrozumieć pojedynczych sytuacji choć całokształt jest logiczny i przemyślany. Pomysł dobry, ale jestem zdania, że mogłoby się go jeszcze bardziej rozwinąć. Niektórzy kłócą się tu o kwestię religijne i są zadania , że nie powinno się ich poruszać. Ja uważam, że było to nawet wskazane. Interesowało mnie gdzie podział się Bóg w tym 'idealnym świecie'. Niemniej Huxley ukazał do czego zmierza świat i co się z nim dzieje gdy staramy się za wszelką cenę go ulepszyć.
Być może gdyby nie...

zobacz kolejne z 19793
Dobrze wyjść z pisarzem: D. H. Lawrence i Aldous Huxley

Nie konsumuje się wiele, gdy się siedzi i czyta książki, twierdzi Aldous Huxley. I czy ktoś ośmieli się mu sprzeciwić? Dziś o jego przyjaźni z innym angielskim prozaikiem, D. H. Lawrence'em. Powygrzewajmy się na słońcu w ich towarzystwie.

Najdroższe książki świata

Stanley Gibbons, firma specjalizująca się w numizmatyce i filatelistyce, ale także wszelkich artykułach kolekcjonerskich, opublikowała zestawienie najcenniejszych obecnie książek literatury współczesnej. Na liście znajduje się 30 klasyków, znanych z wielu ekranizacji i mających status kultowych.