rozwińzwiń

Inne

Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Świetna konstrukcja świata, znakomity język, wyrazisty motyw przewodni, ciekawe aluzje.

Bardzo dobra książka, przedstawiająca tylko z pozoru utopijny świat, choć tak naprawdę to dystopia. Uwielbiam rozmywanie takich cienkich granic. Świetnie pokazuje skomplikowaną naturę człowieka i jego potrzeby, których nie da się zaspokoić jedynie spółkowaniem i narkotykiem.

Książka, którą powinien każdy przeczytać. Wyobraźnia i wizjonerstwo Huxleya pozostają niedoścignione.

Chora, dystopijna wizja przyszłości, w której ludzi są wypruci z uczuć i emocji a jedyne co liczy się w wykreowanym świecie, to rozwiązłości.

Polecam każdemu, interesującemu się podobnymi zagadnieniami. Książka często porównywana bądź stawiana obok 1984, Orwella. I nie ma się co dziwić.
Gdyż można uznać, że obecne czasy to pewnego rodzaju miks obu wizji zmierzający ku realizacji.
Która z tych wizji jest gorsza, można odpowiedzieć sobie samemu po przeczytaniu obu książek, do czego gorąco zachęcam. Obie otwierają oczy.

Genialna książka jeszcze lepiej wpisująca się w realia XXI wieku niż przewidziałby autor. Idealny punkt wyjścia do dyskusji na temat tworzonych przez ludzi systemów. "Nowy wspaniały świat" bardzo dobrze zadaje trudne pytanie i skłania zarówno do głębokiej refleksji i dyskusji nad podjętymi tematami.

Wizja niemalże genetycznie (mówię niemalże, gdyż zmiany tutaj nie są prowadzane na poziomie dna, ale poprzez podawanie substancji typu alkohol płodom) modyfikowanego społeczeństwa które zawsze jest szczęśliwe. Jest zawsze szczęśliwe - bo tak zostało wychowane, ma zapewnione spełnienie wszystkich swoich potrzeb (które również zostały w nich zaszczepione odpowiednim wychowaniem),a wszelkie zmartwienia może usunąć jedna mała tabletka, wizyta w teatrze, czy zbliżeniem.
Aż pojawia się ktoś kto nie jest tak wychowany, i nie postrzega tego jak szczęśliwy byt ale jako grzech.

Można z tej książki wyciągnąć wiele wniosków odnośnie ludzkości - nienawidzę systemu póki on mnie krzywdzi, jeśli ja jestem gorą to system jest moim najlepszym przyjacielem. Życie nienawidzi pustki - brak wiary w boga czy bóstwa zastąpiony jest wiarą w Forda. To co dla nas jest "prawidłowe" i "dobre" jest w nas zaszczepione za dziecka i nasze postrzeganie zależy od środowiska z którego pochodzimy.

Lubię też sobie porównać gdzie jesteśmy w stosunku do tej przyszłości która wymyślił autor dziesiątki lat temu - jego przyszłość to nadal jednak technologia na kablach, podobnie jak i było w Star Warsach.

A chłop ze chłopem, baba z baba? Nie ma takich wątków poruszonych, gdzie w książce gdzie "każdy należy do każdego" spodziewałam się chociaż jakiś takich aluzji. Mimo wszystko jest to książka pisana z punktu widzenia mężczyzny, wielokrotnie jest o "posiadaniu, braniu" jakiejś kobiety, a nie bardzo w druga stronę - Lenina była zachęcana do "spotykania się" a nie do "brania" - czy to dlatego, że ona jest betą, gorszą w społeczeństwie od pozostałych głównych bohaterów będących alfami?

Ogólnie książka przedstawia dużo fajnych tematów, ale mam wrażenie też, że jest mocno chaotyczna, pełna skupienia na szczególe a mniej na ogóle.

Książka czekała na stosiku równo pięć lat. Wreszcie przyszedł jej moment. Klasyka i wielkie oczekiwania, jak autor wyobrażał sobie świat przyszłości. Na początku skupił się na zagadnieniu wolnego i nieskrępowanego seksu, każdy należy do każdego. I tu pierwszy zgrzyt, zakaz czytania literatury, kolejny zgrzyt. Jednak ciągły powrót do uciech cielesnych i stawianie go w centrum fabuły przelał kielich goryczy. Jednakże skrzętnie wczytywałam się we wszelkie nowinki technologiczne i nawiązania do rzeczywistości lat 20. i 30. XX wieku. Książka jest produktem swojej epoki, pokłosiem korporacji Forda oraz funkcjonujących wtedy towarzystw higienicznych.

Być może nawet bycie epsilonem nie byłoby takie złe.

Być może nawet bycie epsilonem nie byłoby takie złe.

Zapraszam na krótką recenzję książki, która mam nadzieję pozwoli podjąć Ci decyzję, czy warto sięgnąć po książkę:

Bardzo interesujący koncept przyszłości. Czuć w niej mimo wszystko stare pióro i nie do końca przemówił też do mnie sposób opisywania nowego świata wprost- przez bohaterów, w dialogach, opisach itd.

29 067
    16 852