Gorący lód

Wydawnictwo: Jacek Santorski & Co
83-88875-31-0
Agnieszka

Opowiadania będące świadectwem naszego czasu, lustrem które nie tylko przechadza się po gościńcu, ale też zagląda do naszych sypialni.Zbiór opowiadań Gorący lód to debiut prozatorski Tomasza Jastruna. Motywem przewodnim tomiku jest erotyka. Jest ona jednak tylko pretekstem by opowiadać o nas i o współczesnej Polsce, na obraz której składają się także wydarzenia historyczne (czasami autor wraca do czasów stanu wojennego, czy lat 70). Opowiadania są bardzo różnorodne: pisane w pierwszej osobie, gdzie bohaterem jest mężczyzna (nie należy jednak szukać łatwych analogii autobiograficznych), inne pisane są z punktu widzenia kobiety. Mocną stroną tej prozy są ironia i poczucie humoru. Opowiadania są atrakcyjne w lekturze, pełne zaskakujących zdarzeń, czasami oszczędne, niemal ascetyczne jakby autor był uczniem Hemingwaya, kiedy indziej pełne kolorów, zmierzające w stronę magii. Ta proza nie boi się uwodzić i bawić czytelnika, ale chce być też świadectwem naszego czasu, lustrem które nie tylko przechadza się po gościńcu, ale też zagląda do naszych sypialni.

Mavericus | 2011-01-01
Przeczytana: 10 lipca 2010

W każdym z nas rozgrzane są emocje, chęć bycia kochanym i by móc pokochać tak mocno, że aż stopnieje w nas nawet największa bryła lodu. Owe lodowce powstają podczas "zlodowaceń" naszych rozentuzjazmowanych emocji i oczekiwań wobec bliskich nam osób. Jastrun nas rozgrzewa, bo dla niego i wielu z Nas MIŁOŚĆ jest najważniejsza.

buschka | 2011-01-12

uż tak dawno wypożyczyłam tę książkę („ Gorący lód: 29 poważnych i niepoważnych opowiadań o miłości niemiłości”) z biblioteki, że to aż wstyd, że jeszcze jej nie przeczytałam. Zwłaszcza że to tylko 29 opowiadań, nieco ponad 200 stron. A jednak długo nie mogłam się zabrać do czytania historyjek Jastruna. Tak, wiem, słowo „historyjki” brzmi nieco lekceważąco. Jednak nie tak miało zabrzmieć, bo przecież autor – mimo że czasem żartobliwie – pisze o ważnych rzeczach, ważnych uczuciach, choć chyba już niezbyt modnych.

Kiedy czytałam „Grę wstępną”, poczułam się rozbrojona na całego. I tym, co Jastrun ma do powiedzenia na temat ciała, miłości, seksu, całego społeczeństwa. I tym, w jaki sposób opowiada o życiu. Teraz, czytając jego opowiadania o „miłości niemiłości”, nadal nie mogłam wyjść z podziwu nad lekkością jego stylu, nad celnością – czasem ironicznych – spostrzeżeń, nad wielkim dystansem, jaki autor ma do opisywanych przez siebie ludzi, zdarzeń. Niby bierze w nich udział, ale i nie...

Magdalena Nowakowska | 2013-12-22

W kilku słowach: Gorący lód jest nieco powierzchowny i czytany od początku do końca po prostu mdły.

Być może wynika to z pobieżności, jaką narzucił sobie Tomasz Jastrun, mieszcząc na 300 stronach 29 utworów. Najbardziej przeszkadzało mi w nich bardzo jednokierunkowe spojrzenie na ich przewodni temat. Stosunki płciowe są tu pokazane najczęściej jako zdrada, sfera niespełnienia lub aktywności, która nie ma oparcia w sferze uczuciowości. Powracające jak motyw muzyczny w Bolero Ravela elementy są męczące, a całość przygnębiająca brakiem jakiejś wyraźniejszej iskry. Delikatny język, spora doza łagodności werbalnej kłóci się z brutalnością i łamaniem barier, o których miały opowiadać te miniatury. Owszem, poruszenie tematu perwersji na polskim gruncie, nie tylko współcześnie, ale także w minionym systemie, jest jakąś wartością dodaną. Jednak według mnie te opowiadania są za mało erotyczne, by traktować je wyłącznie jako takie, i za mało refleksyjne, by szukać w nich głębszego dna. Jest...

Nimmo | 2014-01-05
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 05 stycznia 2014

Ciężko jednoznacznie ocenić książkę składającą się z tak wielu opowiadań, może więc tak:
CIEMNA STRONA: Mole wylatujące z szaf, windy w których przewożono dzikie zwierzęta, ćmy lecące do światła. W tak krótkich opowiadaniach, przy każdym charakterystycznym powtórzeniu zapala się lampka z napisem "Ale to już było". Ile można czytać o tym że zostało się obwąchanym czy o kobiecych ustach pełnych nasienia. Nie to jest jednak największym minusem, bo to tylko jednorazowe powtórki. Jest tyle mniej, lub bardziej przyzwoitych określeń na "tą" część ciała kobiety/mężczyzny. Dlaczego więc autor męczy (dosłownie) nas odmianą słowa "płeć" na wszystkie możliwe sposoby ? Któryś tam już raz czytając "dotknął jej płci", już nie tylko zapala się lampka, ale cały wyjący alarm "SZTUCZNE!, SZTUCZNE!".
... 27,28,29. - "Kret","Klucz","Głowa" (mało obiektywnie)
JASNA STRONA: Lekkie ukłucie i delikatna panika, pomyślałem "Jak to możliwe, byliśmy tam tylko we dwoje, nikogo więcej, a jednak obcy facet opisał...

Alivea | 2011-05-11
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam

Miłośc nie jedno ma imię, także pożądanie nie jedno ma imię... Właściwie wszystko to jest zaklęte w tej ksiażce. Zbiór wspaniałych, całkowicie zdawałoby się odmiennych opowiadać pod jednym szyldem seksu, miłości, pożądania. Jakże różne mogą być te oblicza..
Opowiadania bawią, rozweselają ale i wzruszają i dają wiele do myślenia. Taki jest własnie Jastrun.

Jot__23 | 2015-03-06
Przeczytana: 06 marca 2015

Książka pokazująca jak niesamowicie piękny może być nasz język, wspaniałe porównania, zaskakujące dwuznaczności, dobrze realistycznie przedstawiona Polska czasami niestety dość gorzko ale czasami też śmiesznie.

kasira_ | 2017-02-19
Przeczytana: 24 lutego 2017